Historia

Cichociemni. Wspomnienia gen. Bałuka i gen. Zawackiej [VIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 08:00
- Skakaliśmy do Polski we troje. Przed skokiem panowie powiedzieli "Panie mają pierwszeństwo". Skoczyłam pierwsza - wspominała gen. Elżbieta Zawacka ps. "Zo", jedyna cichociemna.
Gen. Elżbieta Zawacka ps. Zo
Gen. Elżbieta Zawacka ps. "Zo"Foto: PAP/Wojtek Szabelski

Gen. Elżbieta Zawacka była jedyną kobietą, która skoczyła ze spadochronem do Polski. Do Wielkiej Brytanii dotarła w czasie wojny jako emisariuszka do Naczelnego Wodza. Po powrocie do kraju w 1944 roku pracowała w Szefostwie Wojskowej Służby Kobiet. W Powstaniu Warszawskim walczyła w Śródmieściu, jako oficer sztabu WSK. Po wojnie pozostała w kraju. Zmarła 10 stycznia 2009.

Nagranie wideo z jej wspomnieniami można zobaczyć TUTAJ.

Gen. Stefan Bałuk został cichociemnym ze względu na swoją pasję fotograficzną. Po skoku do Polski otrzymał przydział do Wydziału Techniczno-Legalizacyjnego Oddziału II Komendy Głównej Armii Krajowej jako kierownik specjalnej pracowni fotograficznej. W Powstaniu Warszawskim początkowo w batalionie "Pięść", następnie w składzie patrolu "Agatona". Jest autorem bezcennej dokumentacji fotograficznej okupowanej i powstańczej Warszawy. Zmarł 30 stycznia 2014.

Nagranie wideo z jej wspomnieniami można zobaczyć TUTAJ

Więcej materiałów można znaleźć stronie cichociemni.polskieradio.pl. W serwisie, który powstał z okazji trwającego Roku Cichociemnych, załamieściliśmy archiwalne dźwięki, filmy, teksty i zdjęcia związane z historią cichociemnych.


Zobacz więcej na temat: HISTORIA