X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Leopold Lis-Kula - krótkie życie ulubieńca Komendanta

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 06:00
Dokładnie 100 lat temu, w nocy z 6 na 7 marca 1919 roku, młody, zaledwie dwudziestotrzyletni pułkownik poprowadził polskie wojska przeciwko Ukraińcom zajmującym miasto Torczyn. To nie był najważniejszy i największy bój, w jakim przyszło mu brać udział, okazał się jednak ostatnim. Leopold Lis-Kula, ulubieniec Józefa Piłsudskiego, zmarł kilka godzin po zwycięskiej bitwie z upływu krwi.
Audio
  • Dr Janusz Osica opowiada o Leopoldzie Lisie-Kuli w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego. (PR, 8.10.2002)
  • Wspomnienie o płk Leopoldzie Lisie-Kuli - żołnierzu Legionów Józefa Piłsudskiego, uczestniku walk o niepodległość Polski. Wypowiedzi gen. Tadeusza Alf-Tarczyńskiego - współtowarzysza broni. (RWE, 7.03.1969)
Leopold Lis-Kula
Leopold Lis-KulaFoto: Wikimedia Commons/dp

Przyszedł na świat 5 listopada 1896 w Kosinie pod Rzeszowem. Jego pradziadek był powstańcem styczniowym. W rodzinie kultywowano tradycje patriotyczne. Sam Kula podobno zaczytywał się w historii Polski. W 1911 roku wstąpił do ruchu skautingowego, już rok później został członkiem Związku Strzeleckiego. To z tamtych czasów pochodził jego przydomek "Lis".

- Józefa Piłsudskiego po raz pierwszy zobaczył na ćwiczeniach Okręgu Rzeszowskiego. Miał wtedy 16 lat. Rok później był już w szkole oficerskiej, do której przyjmowano osiemnastoletnich kandydatów. On w tym wieku miał już za sobą dwie krwawe bitwy – wspominał gen. Tadeusz Alf-Tarczyński na antenie Radia Wolna Europa.

Józef Piłsudski - serwis specjalny Polskiego Radia

Członkowie "Strzelca" mieli stanowić kadrę nowotworzonych przez Piłsudskiego polskich sił zbrojnych. Gdy wybuchła I wojna światowa, wielu kadetów trafiło do Legionów Polskich. Wśród nich był Leopold Lis-Kula.

- Był jednym z najwyżej ocenianych oficerów, przedstawiany jako wzór i naturalnie za taki przyjmowany – wyjaśniał wojskowy.

Walczył pod Włosowem, Ożarowem, Jastkowem i w największej bitwie Legionów – pod Kostiuchnówką.

I Wojna Światowa - zobacz serwis specjalny

Po kryzysie przysięgowym w 1917 roku został internowany, a następnie – jako obywatel austriacki – wysłany na front włoski. Powrót do Polski nie oznaczał dla niego końca walk. Odradzające się państwo musiało samo wywalczyć sobie przebieg wschodniej granicy. Na południowo-wschodnich Kresach toczyły się walki z Ukraińcami o Kijów. To właśnie tam został posłany Leopold Lis-Kula. W wieku zaledwie 22 lat został dowódcą tamtejszej Polskiej Organizacji Wojskowej. Do jego zadań należało organizowanie tworzenie polskich struktur i organizacja dywersji.

- Gdy w czasie krótkiego urlopu przebywał w Warszawie, Naczelnik Państwa zaprosił go do swojej loży sejmowej, aby "jego dzielny chłopiec" zobaczył swego Komendanta otwierającego zwołany przez siebie Sejm wolnej Rzeczpospolitej – mówił

Kilka dni później Lis-Kula otrzymał rozkaz: zająć Torczyn.

Posłuchaj audycji poświeconych Leopoldowi Lisowi-Kuli, uluieńcowi Marszałka.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Legiony Piłsudskiego - tak tworzyły się polskie fakty w czasie I wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 16:15
Józef Piłsudski uważał, że wojna w Europie to szansa na niepodległość Polski. W powodzi faktów obcych, jak sam je określał, zamierzał tworzyć też fakty polskie. Kluczową rolę w tym zadaniu odegrały Legiony Polskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Kasprzycki – dowódca I Kompanii Kadrowej

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 06:34
4 grudnia 1978 zmarł Tadeusz Kasprzycki, polski generał, polityk, minister spraw wojskowych i dowódca I Kompanii Kadrowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Sulkiewicz – tatarski przyjaciel Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2018 06:00
Bliski przyjaciel Piłsudskiego, muzułmanin i wielki patriota. Aleksander Sulkiewicz był kontynuatorem pięknej tradycji Tatarów, którzy wiernie służyli Polsce już od XVI wieku.
rozwiń zwiń