Historia

Leopold Lis-Kula - krótkie życie ulubieńca Komendanta

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 06:00
W nocy z 6 na 7 marca 1919 roku młody, zaledwie dwudziestotrzyletni pułkownik poprowadził polskie wojska przeciwko Ukraińcom zajmującym miasto Torczyn. To nie był najważniejszy i największy bój, w jakim przyszło mu brać udział, okazał się jednak ostatnim. Leopold Lis-Kula, ulubieniec Józefa Piłsudskiego, zmarł kilka godzin po zwycięskiej bitwie z upływu krwi.
Audio
  • Dr Janusz Osica opowiada o Leopoldzie Lisie-Kuli w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego. (PR, 8.10.2002)
  • Wspomnienie o płk Leopoldzie Lisie-Kuli - żołnierzu Legionów Józefa Piłsudskiego, uczestniku walk o niepodległość Polski. Wypowiedzi gen. Tadeusza Alf-Tarczyńskiego - współtowarzysza broni. (RWE, 7.03.1969)
Leopold Lis-Kula
Leopold Lis-KulaFoto: Wikimedia Commons/dp

Przyszedł na świat 5 listopada 1896 w Kosinie pod Rzeszowem. Jego pradziadek był powstańcem styczniowym. W rodzinie kultywowano tradycje patriotyczne. Sam Kula podobno zaczytywał się w historii Polski. W 1911 roku wstąpił do ruchu skautingowego, już rok później został członkiem Związku Strzeleckiego. To z tamtych czasów pochodził jego przydomek "Lis".

- Józefa Piłsudskiego po raz pierwszy zobaczył na ćwiczeniach Okręgu Rzeszowskiego. Miał wtedy 16 lat. Rok później był już w szkole oficerskiej, do której przyjmowano osiemnastoletnich kandydatów. On w tym wieku miał już za sobą dwie krwawe bitwy – wspominał gen. Tadeusz Alf-Tarczyński na antenie Radia Wolna Europa.

Józef Piłsudski - serwis specjalny Polskiego Radia

Członkowie "Strzelca" mieli stanowić kadrę nowotworzonych przez Piłsudskiego polskich sił zbrojnych. Gdy wybuchła I wojna światowa, wielu kadetów trafiło do Legionów Polskich. Wśród nich był Leopold Lis-Kula.

- Był jednym z najwyżej ocenianych oficerów, przedstawiany jako wzór i naturalnie za taki przyjmowany – wyjaśniał wojskowy.

Walczył pod Włosowem, Ożarowem, Jastkowem i w największej bitwie Legionów – pod Kostiuchnówką.

I Wojna Światowa - zobacz serwis specjalny

Po kryzysie przysięgowym w 1917 roku został internowany, a następnie – jako obywatel austriacki – wysłany na front włoski. Powrót do Polski nie oznaczał dla niego końca walk. Odradzające się państwo musiało samo wywalczyć sobie przebieg wschodniej granicy. Na południowo-wschodnich Kresach toczyły się walki z Ukraińcami o Kijów. To właśnie tam został posłany Leopold Lis-Kula. W wieku zaledwie 22 lat został dowódcą tamtejszej Polskiej Organizacji Wojskowej. Do jego zadań należało organizowanie tworzenie polskich struktur i organizacja dywersji.

- Gdy w czasie krótkiego urlopu przebywał w Warszawie, Naczelnik Państwa zaprosił go do swojej loży sejmowej, aby "jego dzielny chłopiec" zobaczył swego Komendanta otwierającego zwołany przez siebie Sejm wolnej Rzeczpospolitej – mówił

Kilka dni później Lis-Kula otrzymał rozkaz: zająć Torczyn.

Posłuchaj audycji poświeconych Leopoldowi Lisowi-Kuli, uluieńcowi Marszałka.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Legiony Piłsudskiego - tak tworzyły się polskie fakty w czasie I wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 16:15
Józef Piłsudski uważał, że wojna w Europie to szansa na niepodległość Polski. W powodzi faktów obcych, jak sam je określał, zamierzał tworzyć też fakty polskie. Kluczową rolę w tym zadaniu odegrały Legiony Polskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Kasprzycki – dowódca I Kompanii Kadrowej

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 06:34
4 grudnia 1978 zmarł Tadeusz Kasprzycki, polski generał, polityk, minister spraw wojskowych i dowódca I Kompanii Kadrowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Sulkiewicz – tatarski przyjaciel Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2017 06:08
Bliski przyjaciel Piłsudskiego, muzułmanin i wielki patriota. Aleksander Sulkiewicz był kontynuatorem pięknej tradycji Tatarów, którzy wiernie służyli Polsce już od XVI wieku.
rozwiń zwiń