Historia

Stanisław Pawłowski - odkrywca polskiej siarki

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 06:08
- Współczesna geologia interesuje się nie tylko powierzchnią ziemi, ale przede wszystkim tym, co znajduje się w głębi ziemi – mówił Stanisław Pawłowski w archiwalnej audycji Polskiego Radia.
Audio
  • Rozmowa z profesorem Stanisławem Pawłowskim. (PR, 29.09.1978)
Fragmenty siarki, fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Fragmenty siarki, fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

16 marca 1910 urodził się Stanisław Pawłowski, geolog, który w 1953 roku odkrył olbrzymie złoża siarki w Tarnobrzegu.

- Największą trudnością było pokonanie dogmatów naukowych, które negowały możliwość występowania większych złóż siarki w Polsce. Pokonanie tych oporów było największa przeszkodą na drodze do sukcesu – tłumaczył geolog.

Stanisław Piotrowski jeszcze przed II wojną światową szukał złóż w okolicach Tarnobrzega i Sandomierza. Po wojnie kontynuował swoje badania, pracując w Państwowym Instytucie Geologicznym.

Negowało się potrzebę prowadzenia tego badań w terenie, jakoby nie wróżyły żadnych perspektyw. Jednak upór i konsekwencja, a przede wszystkim prawidłowa interpretacja pewnych zjawisk stało u podstaw sukcesu.

- Zagospodarowując te potężne zasoby, stworzyliśmy trzeci na świecie potencjał produkcji siarki po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie ora pierwszy wydobycia siarki naturalnej – mówił Eugeniusz Gutmen, wówczas dyrektor naczelny Siarkopolu.

Stanisław Pawłowski był także współodkrywcą złóż gazu ziemnego koło Lubaczowa, wysadu solnego w Rogoźnie, a także fosforytów na Lubelszczyźnie.

Zmarł w 1992 roku w Warszawie.

 

Zobacz więcej na temat: HISTORIA GOSPODARKA geologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak