Historia

Franciszek Józef Haydn - eksperymentujący klasyk

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2024 05:40
- Haydn myślał kwartetem i orkiestrą. Jest największym w historii twórcą kwartetu smyczkowego i największym twórcą symfonii – słyszymy w audycji Bohdana Pocieja z cyklu "Dzieje muzyki w dźwięku". 
Józef Haydn, portret pędzla Thomasa Hardyego
Józef Haydn, portret pędzla Thomasa Hardy'egoFoto: Wikipedia/domena publiczna

292 lata temu, 1 kwietnia 1732 roku, urodził się Franciszek Józef Haydn, wybitny kompozytor, obok Amadeusza Mozarta i Ludwiga Beethovena zaliczany w poczet tzw. klasyków wiedeńskich.  

W węgierskiej "złotej klatce"

Franciszek Józef Haydn przyszedł na świat w rodzinie skromnego kołodzieja w austriackim miasteczku Rohrau. Jako jedno z dwanaściorga rodzeństwa prawdopodobnie nie mógłby liczyć na zmianę statusu społecznego, gdyby nie nieprzeciętny talent muzyczny, który odkryto u niego już we wczesnych latach młodości.

Edukacja zawiodła go do Wiednia, stolicy monarchii Habsburgów, gdzie został dostrzeżony przez węgierską, książęcą rodzinę Esterházych. W ich służbie pozostał przez trzy dekady. Haydn zamieszkał w rodzinnej rezydencji swoich mecenasów, pałacu Esterháza, nazywanym "węgierskim Wersalem". Podobnie jak francuski pierwowzór dla arystokracji, tak madziarski odpowiednik dla Haydna stał się "złotą klatką". Muzyk nieomal nie wyjeżdżał z bajecznie bogatej rezydencji. Jego obowiązki nie ograniczały się do komponowania. Jako kapelmistrz był odpowiedzialny za sprawne działanie miejscowej orkiestry i teatru.


Posłuchaj
11:57 jak pan haydn sprzedał swój najlepszy kwartet__.mp3 Anegdotyczna gawęda "Jak pan Haydn sprzedał swój najlepszy kwartet". (PR, 9.07.1985)

 

Haydn i Mozart - odmienni klasycy

Po trzydziestu latach, gdy Esterházowie musieli z powodów finansowych zrezygnować z utrzymywania muzyków, Haydn wyjechał do Wiednia. Tam zetknął się z inną sławą muzyki swoich czasów, młodym i otoczonym nimbem geniuszu Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem. Dwóch wybitnych muzyków porównywano już wówczas i zestawia się ich także dziś, często zarzucając Haydnowi, że w przeciwieństwie do Mozarta, był tylko zdolnym rzemieślnikiem, nie zaś genialnym twórcą.

- Haydn jest na swój sposób tak samo genialny jak Mozart. Mieli bardzo różne osobowości muzyczne. Można powiedzieć, że Mozart jest konserwatywnym kompozytorem. Jego muzyczne słownictwo i język ukształtowały się na bardzo wczesnym etapie. Przez resztę swojego krótkiego życia nie zmienił się bardzo. Nie szukał rozwoju, a raczej wytworności i doskonałości. Haydn z drugiej strony był niezwykle postępowy – twierdził wybitny muzyk Andreas Staier w audycji Piotra Matwiejczuka i Marcina Majchrowskiego z cyklu "W kontrapunkcie, czyli za i przeciw".

Wtórował mu muzykolog Szymon Paczkowski: - W niektórych symfoniach Haydna odnajdujemy taki ładunek emocji, którego czasami brakuje nawet Mozartowi.


Posłuchaj
37:36 geniusz mozart - rzemieślnik haydn_.mp3 "Geniusz Mozart - Rzemieślnik Haydn" - audycja Piotra Matwiejczuka i Marcina Majchrowskiego z cyklu "W kontrapunkcie, czyli za i przeciw". (PR, 25.11.2012)

 

Prekursor romantyzmu?

Artystów połączyła przyjaźń, przerwana śmiercią Mozarta. Gdy jego druh umierał, Haydn dopiero co odebrał od oksfordzkiego uniwersytetu doktorat honoris causa. Kompozytor z Rohrau przeżył Mozarta o osiemnaście lat. Zaprzestał komponowania dopiero sześć lat przed śmiercią.

W czasie długiego życia kompozytora jego styl ewoluował. W twórczości Haydna można odnaleźć elementy znacznie wyprzedzające swoją epokę, wręcz rewolucyjne i awangardowe, takie jak pomysł, by wpleść w utwór element strojenia instrumentów. Choć kompozytora zalicza się do największych twórców klasycyzmu, to w jego dziełach pobrzmiewa zapowiedź nadejścia nowej epoki w kulturze - romantyzmu.


Posłuchaj
15:08 józef haydn___sł_muz 9392_tr_0-0_1289281517e29a70[00].mp3 Audycja Bohdana Pocieja z cyklu "Dzieje muzyki w dźwięku" poświęcona postaci Józefa Haydna, (PR, 11.03.1992)

 


Czytaj także

Karol Szymanowski. Uśmiechem kupował wielbicieli

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2024 05:50
Uważany za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Choć wyrósł w rodzinie ziemiańskiej, jego muzyka na początku XX wieku zawładnęła europejskimi salonami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Johann Sebastian. Czołowa postać rodu Bachów

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 05:40
W XVII i XVIII wieku muzyków o nazwisku Bach było tak wielu, że w Turyngii wszystkich zajmujących się muzyką zaczęto nazywać Bachami. Jednak mistrz był jeden, a na imię miał Johann Sebastian.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wolfgang Amadeus Mozart - jeden z największych muzyków w historii świata

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 05:35
266 lat temu, 27 stycznia 1756 roku był pamiętnym wtorkiem w historii światowej muzyki, na świat przyszedł Wolfgang Amadeus Mozart, którego wszystkie imiona na chrzcie brzmiały Joannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henryk Wieniawski – symbol doskonałości, piękna dźwięku i kultury interpretacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 05:40
Mówiono, że czarodziejską sztukę gry na skrzypcach odziedziczył po Paganinim. Grał już jako dziecko. Nazywano go Lisztem skrzypiec. Wszystkie jego koncerty przyjmowano z entuzjazmem. 31 marca obchodzimy 143. rocznicę śmierci wirtuoza skrzypiec i kompozytora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. O Witoldzie Lutosławskim w 110. rocznicę urodzin

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 08:40
Witold Lutosławski jest uważany za jednego z najwybitniejszych, obok Krzysztofa Pendereckiego, Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego, polskiego kompozytora wszech czasów. Był on wielką osobowością artystyczną i wizjonerem; jak sam mówił, muzyki nauczył się w Filharmonii Warszawskiej. 25 stycznia obchodziliśmy 110. rocznicę urodzin kompozytora i dyrygenta.
rozwiń zwiń