Historia

Odnaleziono grób "Alego", jedynego czarnoskórego Powstańca Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 14:00
Przez lata miejsce ostatniego spoczynku Augusta Agboli O'Browna, jedynego czarnoskórego uczestnika zrywu 1944 roku, pozostawało zagadką. Być może udało się ją rozwikłać polskim pasjonatom historii.

Odkrycia dokonali Paweł Skiba i Krzysztof Padałko z klubu "Idź pod prąd". Grób znajdował się na cmentarzu w londyńskiej dzielnicy Hampstead.

- Schody się zaczęły, gdy przyjechałem wraz z Krzysztofem Padałko na miejsce. Każdy z cmentarzy jest inaczej podzielony, jest inna numeracja, układ grobów. Mieliśmy problem, by znaleźć ten grób, szukaliśmy go dwie godziny. Padał deszcz, niektóre groby były przewrócone albo kompletnie niewidoczne - wyjaśniał Paweł Skiba.

Postać Augusta Agbali O'Browna przybliżył dr Zbigniew Osiński w rozdziale książki "Afryka w Warszawie". O'Brown był Nigeryjczykiem z pochodzenia. W młodości zaciągnął się do brytyjskiej marynarki handlowej. Los rzucił go najpierw do Wolnego Miasta Gdańska, skąd w 1922 roku wyjechał do Warszawy. W stolicy zamieszkał na ulicy Złotej, później przeniósł się na Hożą. Założył rodzinę, zarabiał na życie jako muzyk w klubach jazzowych.

Po wybuchu Powstania Warszawskiego "Ali" należał do oddziału dowodzonego przez kaprala Aleksandra Marcińskiego "Łabędzia".

Po wojnie O'Brown znalazł zatrudnienie w Wydziale Kultury i Sztuki Zarządu Miejskiego w Warszawie, grywał w restauracjach. Dotychczas, dzięki badaniom doktora Osińskiego, wiadomo było, że "Ali" w 1958 roku wraz z rodziną wyjechał z do Wielkiej Brytanii. Do Polski już nigdy nie wrócił.

wawalowe.pl/bm
Czytaj także

Bitwa pod Jaktorowem. Ostatni bój Grupy AK "Kampinos"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 05:55
29 września 1944 roku doszło do bitwy pod Jaktorowem, w którym rozbite zostały siły Grupy Armii Krajowej "Kampinos". - Odwrót z Puszczy Kampinoskiej i bój pod Jaktorowem przypłaciło życiem ok. 200 żołnierzy, około 300 zostało rannych. Grupa AK "Kampinos" przestała istnieć – mówił Władysław Bartoszewski na antenie Radia Wolna Europa w audycji z cyklu "Dni Walczącej Stolicy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sue Ryder – wielki duch w małym ciele

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 05:40
Sue Ryder stworzyła żywy pomnik ofiar i bezimiennych bohaterów II wojny światowej. Utrwaliła ich wiarę, tolerancję i radość z życia, niosąc pomoc wszędzie na świecie. Niezależnie od rasy, narodowości i religii.
rozwiń zwiń