X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

86. rocznica założenia Dachau. "To była szkoła SS-manów" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 06:00
 - Młodzi ludzie byli poddawani tak wielkiej indoktrynacji, że ideologia stawała się ważniejsza, niż prawa naturalne, prawa człowieka. Oni uznali, że mają prawo do zabijania – mówi dr Anna Jagodzińska o szkolonych w Dachau esesmanach.

Obóz koncentracyjny Dachau powstał 86 lat temu, na podstawie zarządzenia twórcy aparatu terroru SS Heinricha Himmlera, jednego z głównych przywódców nazistowskich Niemiec, Reichsführera SS, Komisarza Rzeszy ds. Umacniania Niemieckości, szefa ministerstwa spraw wewnętrznych. Od 1934 roku szkolono tu członków SS-Totenkopfeverbäne, którzy w późniejszych latach służyli w pozostałych niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych.

- Młodzi ludzie szkoleni w tej szkole SS-manów musieli dokonać apostazji, ogłosić wystąpienie ze swoich kościołów. Niezwykłe są reakcje ich rodziców na tę decyzję – podkreśla dr Anna Jagodzińska, historyk z Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

Przez obóz przeszło ponad 250 tys. więźniów. Zginęło prawdopodobnie 148 tys. z nich. Obóz nazywano "wzorcowym" – przyjęte w nim rozwiązania stosowano później w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych na okupowanych ziemiach polskich.


German Death Camps - zobacz serwis edukacyjno-społeczny

Początkowo więźniami Dachau byli przeciwnicy nazizmu, komuniści i homoseksualiści, Żydzi, Sinti i Romowie. Od 1938 roku umieszczano tu również działaczy organizacji polonijnych w III Rzeszy. Od 1940 roku Dachau było głównym miejscem kaźni polskiego duchowieństwa. Przez piekło Dachau przeszło ponad 3 tys. samych tylko duchownych katolickich. Po inwazji Niemiec na ZSRR do Dachau trafiali również sowieccy jeńcy

Obóz wyzwoliły wojska amerykańskie 29 kwietnia 1945 roku.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piekło ponad dwustu tysięcy więźniów Dachau

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 07:05
W obozie przeprowadzano zbrodnicze pseudomedyczne eksperymenty na więźniach. Był on również pewnego rodzaju "placówką szkoleniową" dla esesmanów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drugi proces oświęcimski – załoga Auschwitz-Birkenau przed sądem

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2015 06:01
52 lata temu zakończył się drugi proces oświęcimski. Po latach od strasznych zbrodni w Oświęcimiu przed sądem stanęło 20 esesmanów, członków załogi obozu. Przeciwko swoim oprawcom zeznawali więźniowie, którym udało się przeżyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dachau – miejsce kaźni polskich duchownych

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 13:06
Od 1940 roku do końca wojny przez Dachau przeszło 2794 duchownych z 21 krajów. Polskich kapłanów było najwięcej – 1777. Zginęło 868 osób. Co drugi z zamordowanych księży był Polakiem.
rozwiń zwiń