X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Rocznica wybuchu Powstania w Getcie. Żonkile i niezwykły koncert

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 06:00
- Obawiamy się, że jest to ostatnia rocznica, w której wezmą udział uczestnicy wydarzeń sprzed 75 lat, dlatego staramy się jak najbardziej godnie przygotować obchody - podkreśla prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. 

19 kwietnia, w 75. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, ponad 1500 wolontariuszy rozda papierowe żonkile, symbol pamięci o pierwszym miejskim powstaniu w okupowanej przez Trzecią Rzeszę Europie. To 6. edycja akcji.

Żółte kwiaty związane są z postacią Marka Edelmana, ocalałego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przez wiele lat otrzymywał w rocznicę powstania żonkile od anonimowego nadawcy. Sam składał kwiaty w tym kolorze pod pomnikiem Bohaterów Getta.

Do grona Ambasadorów akcji dołączyli w tym roku Maja Komorowska, Katarzyna Nosowska, Zofia Wichłacz, Radzimir Dębski (JIMEK), Dawid Ogrodnik.

Do akcji włączają się również szkoły, biblioteki i inne instytucje z całej Polski, organizując różne działania wpisujące się w obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. W tym roku będzie ich ponad 1000.

"Łączy nas pamięć" - koncert-symbol

Wieczorem tego dnia, o godz. 20.00 na placu między muzeum a pomnikiem Bohaterów Getta odbędzie się koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Chóru Filharmonii Narodowej. Wykonane zostaną dwa utwory. Pierwszy z nich został skomponowany specjalnie na tę okazję przez Radzimira Dębskiego. Drugi, jak podkreśla prof. Dariusz Stola, będzie miał charakter symboliczny.

- To będzie utwór, którym w pewnym sensie dokończymy dzieła, które przerwała Zagłada. W getcie warszawskim było wielu muzyków żydowskich, zamkniętych tam przez Niemców. Oni w pewnym momencie stworzyli orkiestrę symfoniczną. Robili próby, mieli występy. Niemcy zabronili im grać kompozytorów niemieckich, a oni mimo to ćwiczyli IX Symfonię Beethovena, tę w której jest "Oda do radości" - wyjaśnia prof. Dariusz Stola.

Ostatnia próba Żydowskiej Orkiestry Symfonicznej, którą prowadził m.in.Szymon Pullman i Chóru Szir (Pieśń) miała miejsce w lipcu 1942 roku. Kilka dni później zaczęła się Wielka Deportacja i prawie wszyscy ci muzycy zginęli w obozie śmierci w Treblince. Nie zdołali wykonać koncertu. W 75. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim muzycy pod kierownictwem Jose Marii Florêncio mają symbolicznie dokończyć dzieło zgładzonych artystów.

- Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z Katowic, Chór Filharmonii Narodowej i kilku śpiewaków izraelskich zagrają IV część IX Symfonii Beethovena z "Odą do radości" po hebrajsku. Zrobią to, czego nie udało się zrobić w getcie warszawskim - podkreślał dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Powstanie w getcie

19 kwietnia 1943 roku bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór Niemcom, którzy weszli na teren getta by rozpocząć proces jego likwidacji.

Powstanie w getcie warszawskim było pierwszą akcją zbrojną tej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom i pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie. Walki trwały do połowy maja 1943 roku. Przeżyło je zalewie kilkudziesięciu powstańców.

materiały prasowe/bm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mordechaj Anielewicz - jego imię jedni wymawiali ze czcią, inni ze strachem

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 06:22
- Mordechaj Anielewicz jako postać przeszedł do legendy i ta legenda powstawała od razu, wtedy, kiedy jeszcze żył, kiedy był przywódcą powstania w getcie - mówiła Joanna Szwedowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich. Prezydent: nie da się zrozumieć historii Polski bez znajomości historii Żydów polskich

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 23:59
- Nie da się zrozumieć i w pełni przeżyć historii Polski bez znajomości historii Żydów polskich - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystego otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich.
rozwiń zwiń