Historia

Postawy ludności II RP pod okupacją - przyjaźń czy wrogość?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 15:30
- Jeśli patrzymy na postawy ludzi, to zawsze znajdziemy pozytywne i negatywne przejawy, musimy pamiętać o proporcjach, aby mówić o proporcjach to potrzebujemy badań na ten temat – mówił dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Getto w Łodzi, 1940
Getto w Łodzi, 1940Foto: Bundesarchive/domena publiczna

Instytut Pamięci Narodowej zorganizował debatę na temat "Postaw ludności II RP pod okupacją". II RP była państwem wieloetnicznym. Obok dominującej ludności polskiej państwo zamieszkiwał znaczny odsetek mniejszości narodowych: Ukraińców (ponad 15%), Żydów (8,5 % - Polska była pod względem ich liczby drugim po USA miejscem zamieszkania na śiecie), Niemców (ponad 2%), Białorusinów (ponad 3%) i innych, z których każda była wewnętrznie zróżnicowana.

Wszystkie te narodowości musiały zmierzyć się z wojną i okupacją narzuconą przez Niemców i Sowietów.

Zobacz i posłuchaj, co mówił dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, o postawach ludności II RP pod okupacją niemiecką:

Kwestia okupacji niemieckiej do nas ciągle powraca, mówimy o tym od wielu lat. - Wydawało się, że to temat jeszcze kilkanaście lat temu mało kogo interesujący – mówił Mateusz Szpytma. - Teraz jest czas w Polsce i na świecie, kiedy sprawy z okresu II wojny światowej wracają i jeszcze będą bardzo długo wracać. Nie ma bardziej traumatycznego okresu w dziejach ludzkości, jak czas II wojny światowej, kiedy to zginęły dziesiątki milionów istnień ludzkich i to ma także wpływ na sytuację dzisiejszą.

Zobacz i posłuchaj, jaki był stosunek nazistowskich Niemiec do okupowanej Polski i jej mieszkańców:

- Musimy pamiętać o tym, że Polska była ofiarą II wojny światowej i Polacy byli także eksterminowani – dodawał Mateusz Szpytma. - Należy przy tym podkreślić, że Holokaust był czymś wyjątkowym i to Żydzi jako jedyny naród był w okresie II wojny światowej, oprócz Cyganów, przeznaczony całkowicie na zagładę.


Zobacz więcej na temat: HISTORIA