Historia

Juliusz Kulesza o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 11:00
- Najważniejsze doświadczenie, jakie wyniosłem z Powstania Warszawskiego dotyczą zachowań ludzkich w ekstremalnych warunkach - Juliusz Kulesza opowiada o swoim udziale w Powstaniu Warszawskim.

Juliusz Kulesza urodził się 19 maja 1928 r. w Warszawie. Grafik z zawodu, uczestniczył w Powstaniu Warszawskim - początkowo był łącznikiem, następnie wraz z oddziałem Armii Krajowej PWB/17/S, do 26 sierpnia brał udział jako strzelec w obronie gmachu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych na Starówce.

kulesza_1200.jpg
Honorowe obywatelstwo Warszawy dla powstańca. Akcja PWPW

Autor kilkunastu (dokładnie 18) książek o tematyce powstańczej, okupacji hitlerowskiej i Warszawie oraz wielu haseł do Encyklopedii Powstania Warszawskiego. Znany i ceniony Varsavianista.

Za wieloletnie zasługi otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych, Krzyż Kawalerski OOP, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki, Medal Wojska, medal Za Warszawę, medal Za popularyzację Powstania Warszawskiego, odznakę Za zasługi dla Warszawy, odznaki honorowe kombatanckich Środowisk: zgrupowania "Leśnik", zgrupowania "Róg", batalionów "Dzik" i "Pięść".

W ubiegłym roku został jednym z 21 laureatów Warszawskiej nagrody m.st. Warszawy, przyznawanej przez Radę Warszawy osobom, lub zespołom szczególnie zasłużonym dla Stolicy Rzeczypospolitej Polskiej.

Fundacja "Reduta PWPW – Fundacja na rzecz obrony pamięci historii Polski" formalnie zgłosiła Pana Juliusza Kuleszę do przyznania Mu zaszczytnego tytułu Honorowego Obywatela m.st. Warszawy w roku A.D. 2018.


Zobacz więcej na temat: TYLKO U NAS HISTORIA
Czytaj także

"W pewnym sensie urodziłem się dzięki PWPW". Niezwykła historia Juliusza Kuleszy

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 02:05
19 maja Juliusz Kulesza obchodzi 90. urodziny. Zapraszamy do obejrzenia pierwszej części wywiadu z powstańcem warszawskim. Obrońca gmachu PWPW i ostatni żyjący żołnierz oddziału bojowego PWB/17/S opowiada o swoim dzieciństwie i latach młodzieńczych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Juleczku, porysuj sobie" - wspomnienia Juliusza Kuleszy

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 09:00
Zapraszamy do obejrzenia drugiej części wywiadu z powstańcem warszawskim. Juliusz Kulesza opowiada o dziecięcej pasji rysowania, która przerodziła się w studia artystyczne i pracę grafika.
rozwiń zwiń