X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Apel o ratowanie mogił sanitariuszek poległych w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2018 07:00
W ramach akcji "Nie zapomnij o nas, Powstańcach Warszawskich" organizowanej przez Komitet ds. Budowy i Renowacji Miejsc Pamięci oraz Mogił Powstańczych 1944 roku trwa zbiórka pieniędzy na ratowanie mogił młodych sanitariuszek Armii Krajowej, zamordowanych podczas Rzezi Woli.
Ratowały życie innym, my uratujmy pamięć o Nich Młode bohaterki Powstania Warszawskiego
Ratowały życie innym, my uratujmy pamięć o Nich! Młode bohaterki Powstania WarszawskiegoFoto: materiały promocyjne

W dniach 5-7 sierpnia 1944 oddziały niemieckie zamordowały od 40 do 60 tysięcy mieszkańców warszawskiej Woli. Masowe egzekucje były dokonywane na rozkaz Hitlera w celu "oczyszczenia Warszawy z ludności cywilnej".

Akcja "Nie zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawy", prowadzona wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego, od kilku lat ma na celu ratowanie zniszczonych, zapomnianych często grobów Powstańców Warszawskich pochowanych na terenie całego kraju. Inicjatorami akcji są Powstańcy Warszawscy, dla których pamięć o poległych koleżankach i kolegach jest najważniejsza.

- W tym roku zbieramy na renowację kwatery młodych sanitariuszek zamordowanych podczas Rzezi Woli. 11 młodziutkich dziewcząt spoczywa w zniszczonych grobach na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, obok pomnika Gloria Victis. Bardzo nam zależy, żeby przywrócić pamięć o nich – mówi Patryk Markuszewski, organizator akcji "Nie zapomnij o nas, Powstańcach Warszawskich".

Projekt można wspomóc finansowo poprzez stronę PolakPomaga.pl

Młode harcerki z drużyny im. Emilii Plater miały od 15 do 17 lat, kiedy zostały bestialsko rozstrzelane przez Niemców 5 sierpnia 1944 roku wraz 1200 chorymi, rannymi i personelem szpitala św. Łazarza na Woli.

Wśród zastrzelonych dziewcząt były: Janina Jamiołkowska "Sława", Krysia Gadomska "Granit", Danuta Bobik "Wisła", Emilia Czechowska "Teresa", Alina Gralewska "Alma", "Szarotka", Zdzisława Kempska "Strumyk", Irena Matysiak "Ita", Zofia Riedel "Ster", Janina Sławińska "Szczyt", Adriana Wodnicka "Grażyna", Leokadia Wysocka "Giewont".

O jednej z dziewcząt - Alinie Gralewskiej opowiada jej brat Henryk Gralewski, cudem ocalały z Rzezi Woli.