Historia

Krzysztof Sobieszczański. Kim był prawdziwy "Kolumb" - środa (22.08), godz. 17.30

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 12:48
O człowieku, którego pseudonim stał się imieniem powstańczego pokolenia, porozmawiamy z Emilem Maratem, autorem książki "Sen Kolumba".
Okładka książki Sen Kolumba
Okładka książki "Sen Kolumba"Foto: materiały prasowe

powstanie warszawskie.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

Wydana w 1957 roku książka Romana Bratnego (kto dziś pamięta, że naprawdę nazywał się Roman Mularczyk?) "Kolumbowie rocznik 20" wypełniła lukę, którą usilnie próbowali stworzyli komuniści: Armia Krajowa stała z bronią u nogi, walczyli dzielni chłopcy i dziewczęta z Gwardii Ludowej, a później Armii Ludowej. Dla kilku pokoleń Polaków powieść stała się kultową (równie kultowa stała się jej ekranizacja w reżyserii Janusza Morgensterna). Po kilkudziesięciu latach Emil Marat postanowił przybliżyć nam sylwetkę prawdziwego Kolumba (książkowy to raczej Stanisław Likiernik) – Krzysztofa Sobieszczańskiego. Jaki był, co go niosło przez życie, czy nadawał się na pomniki? Ten niezwykły człowiek, awanturnik, dezerter, bigamista, żołnierz Armii Krajowej, żeglarz zasłużył aby jego niezwykłe losy stały się nam bliskie. Tak bliskie, jak te stworzone przez Bratnego dla fikcyjnego "Kolumba"

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" zapraszamy w środę (21.08) w godz. 17.30-18.00. Program poprowadzi Wacław Holewiński.

bch