X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

To nasz ostatni komunikat: Niech żyje Polska!

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 05:55
Halo! halo!, czy nas słyszycie? To nasz ostatni komunikat. Dziś oddziały niemieckie wkroczyły do Warszawy. Braterskie pozdrowienie przesyłamy bohaterskim żołnierzom walczącym na Helu i wszystkim walczącym, gdziekolwiek się jeszcze znajdują! Jeszcze Polska nie zginęła! Niech żyje Polska!
Audio
  • Ostatni komunikat o wkroczeniu Niemców do Warszawy. (PR, 30.09.1939)
  • - A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszystkie zagadnienia schodzą na plan dalszy - komunikat radiowy odczytany przez Zbigniew Świętochowskiego. (PR, 1.09.1939)
  • - Uwaga, uwaga, nadchodzi! - komunikat radiowy alarmujący warszawiaków o zbliżających się bombowych nalotach na stolicę we wrześniu 1939 roku.
  • Komunikat na temat aktualnej sytuacji na froncie. (PR, prawdopodobnie 5 września 1939)
  • Komunikat nakazujący opuszczenie Warszawy przez mężczyzn w wieku poborowym. (PR, 6.09.1939)
  • Wystąpienie szefa propagandy Dowództwa Obrony Warszawy, ppłk. Wacława Lipińskiego - apel o robienie zdjęć z pola walki. (PR, 9.09.1939)
  • Władysław Szpilman wspomina koncert, który zagrał w Polskim Radiu 23 września 1939. Fragment audycji "Historia Polskiego Radia". (PR, 26.03.1995)
  • Józef Małgorzewski wspomina 3 października 1939 roku. Tego dnia dyrektor Edward Rudnicki przekazał radio Niemcom. (PR, wrzesień 1965)
  • - Komendę w rozgłośni objął Edmund Rudnicki i jeszcze 7 osób. Wbrew rozkazowi wrócili na Zielną - wspominał Józef Małgorzewski, aktor i dziennikarz radiowy. (PR, 1974)
  • Rozmowa Marii Sawickiej z Maciejem Kwiatkowskim na temat badań nad działalnością Warszawskiej Rozgłośni Polskiego Radia we wrześniu 1939 roku. (PR, 1984)
Pracownicy przy aparaturze - na pierwszym planie łącznica telefoniczna.
Pracownicy przy aparaturze - na pierwszym planie łącznica telefoniczna.Foto: NAC

Posłuchaj, co nadawało Polskie Radio we wrześniu 1939 roku.

Więcej na stronie wrzesień'39 w Polskim Radiu.

- Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenną. Tą rzeczą jest honor! – tak powiedział 5 maja 1939 roku minister spraw zagranicznych Józef Beck w transmitowanym przez Polskie Radio płomiennym przemówieniu sejmowym będącym odpowiedzią na żądania Adolfa Hitlera.

Wybuch wojny był nieunikniony.

1 września 1939 o 6.30 dyżurny spiker Warszawy I Zbigniew Świętochowski zerwał plombę w szafie, w której znajdowała się przygotowana specjalnie na tę okoliczność płyta. Rozbrzmiało wycie syren, a następnie słuchacze usłyszeli komunikat o wkroczeniu wojsk niemieckich do Polski, rozpoczynający się słowami: "A więc wojna!"

5 września padł rozkaz ewakuacji Polskiego Radia. Mimo to grupa ochotników pod wodzą Edmunda Rudnickiego podjęła heroiczną decyzję o pozostaniu w walczącym mieście.

Symbolem oporu stały się radiowe przemówienia prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego i szefa propagandy Dowództwa Obrony Warszawy Wacława Lipińskiego. Radiowcy trwali na posterunku aż do 30 września.

im

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak