X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Były więzień obozów do niemieckich studentów: "Nie wolno zapomnieć o tych wydarzeniach"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 09:30
Stanisław Zalewski, prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, spotkał się w 29 listopada ze studentami berlińskiego Touro Collage. Były więzień opowiadał młodym ludziom o swoich przeżyciach obozowych. 

Stanisław Zalewski urodził się w 1925 roku w Suchej Woli. Przed wojną mieszkał w Warszawie. W czasie okupacji pracował na terenie getta, w warsztacie samochodowym. Był członkiem ruchu oporu w ramach Małego Sabotażu. Podczas jednej z akcji został aresztowany, brutalnie przesłuchiwany przez Gestapo i osadzony na Pawiaku.

5 października 1943 roku został przetransportowany do Auschwitz. Otrzymał numer obozowy 156569. Miesiąc później został przeniesiony do obozu Mauthausen, a następnie do podobozu Gusen. Pracował niewolniczo m.in. przy produkcji pierwszych myśliwców odrzutowych. W obozie przebywał aż do oswobodzenia przez wojska amerykańskie, 5 maja 1945.

Także o "polskich obozach śmierci"

Organizatorem wyjazdu było Stowarzyszenie "Patria Nostra", które łączy byłych więźniów niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i prawników. Prezesem "Patria Nostra" jest mec. Lech Obara. Zadaniem stowarzyszenia jest m.in. udzielanie wsparcia w postępowaniach sądowych przeciwko osobom i instytucjom, które używają błędnego sformułowania "polskie obozy śmierci". Najbardziej znaną sprawą, w której bierze udział "Patria Nostra", jest sprawa Karola Tendery przeciw niemieckiej telewizji publicznej ZDF.

Temat sformułowania "polskie obozy śmierci" pojawił się podczas spotkania Stanisława Zalewskiego ze studentami Touro Collage.

- Można zrozumieć, że osoby, które użyły tego sformułowania i nie znają tematu, nie działają w złej wierze. To jednak nie dotyczy mediów, na których ciąży odpowiedzialność za słowa – podkreślił Stanisław Zalewski.

Poszukiwania polskich oskarżycieli

Podczas wyjazdu doszło do spotkania Stanisława Zalewskiego, mec. Lecha Obary i mec. Piotra Dubera (który reprezentuje Karola Tenderę przed sądami w Niemczech) z mec. Rajmundem Niwińskim, polsko-niemieckim prawnikiem, który bierze udział w postępowaniach przeciwko strażnikom służącym w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych. Efektem spotkania było zawiązanie współpracy między Polskim Związkiem Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych i prawnikami. Dotyczy ono udziału polskich byłych więźniów w procesach przeciwko Niemcom, którzy służyli w obozach.

– W przypadku przyjęcia przez niemiecki sąd wniosku o przyznanie udziału w charakterze oskarżyciela posiłkowego, wszelkie koszty związane z udziałem w rozprawie ponosi państwo niemieckie. To może być ostania szansa na to, by ofiary zaznały poczucia sprawiedliwości, stając na przeciwko swoich opraców. - wyjaśnia mec. Niziński. - Prawo niemieckie jasno określa, kto może wystąpić w roli oskarżyciela posiłkowego w przypadku śmierci osoby poszkodowanej. Są to małżonkowie, rodzeństwo i dzieci byłych więźniów.

Wszelkie informacje na temat pomocy w składaniu wniosków o uwzględnienie w charakterze oskarżyciela posiłkowego uzyskać można od Stowarzyszenia Patria Nostra, które zobowiązało się do pośredniczenia między ofiarami obozów, a prawnikami w Niemczech.

Pobyt Stanisława Zalewskiego w Berlinie był współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2018".

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niezwykłe odkrycie na terenie byłego obozu w Sobiborze

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 16:49
Podczas prac wykopaliskowych na terenie byłego obozu zagłady w Sobiborze archeolodzy odkryli tunel, którym mogli uciec więźniowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbrodniarz nazistowski został pochowany na żydowskim cmentarzu

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 12:35
Niemieccy badacze potwierdzili, że jeden z największych zbrodniarzy nazistowskich, były szef gestapo Heinrich Mueller nie przeżył drugiej wojny światowej.
rozwiń zwiń