X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Polska Agencja Telegraficzna - pierwsza polska rządowa agencja informacyjna

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 07:00
5 grudnia 1918 roku Polska Agencja Telegraficzna została podporządkowana Prezydium Rady Ministrów jako "urzędowa agencja prasowo-informacyjna" Rzeczypospolitej Polskiej.
Audio
  • O PAT mówił doktor Eugeniusz Rudnicki oraz przedwojenna dziennikarka Halszka Budzyńska w audycji Marzanny de Latour pt. "Od PAT-a do PAP-a". (PR, 17.10.1985)
Poświęcenie nowej siedziby Polskiej Agencji Telegraficznej w Krakowie w 1932 roku
Poświęcenie nowej siedziby Polskiej Agencji Telegraficznej w Krakowie w 1932 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Polska Agencja Telegraficzna (PAT) powstała 31 października 1918 roku jako rządowa agencja informacyjna, początkowo z siedzibą w Krakowie i we Lwowie, a potem w Warszawie. Jej zadaniem było informowanie wszystkich mieszkańców Polski o wydarzeniach mających miejsce zarówno w kraju, jak i za granicą. Tuz po odzyskaniu niepodległości, agencja borykała się z licznymi problemami technicznymi. Nie wszystkie miasta posiadały łączącą je sieć telegraficzną. Takie połączenie istniało np. pomiędzy Krakowem a Wiedniem, ale już nie na linii Kraków-Warszawa, co było pozostałością dawnych granic państw zaborczych.

Zakres działania

PAT została formalnie powołana przez uchwałę Prezydium Rady Ministrów. Na tej zasadzie funkcjonowała przez cały okres międzywojenny. Każdorazowo Prezydium Rady Ministrów i odpowiedni urzędnicy określali zakres funkcjonowania i działania tej agencji. PAT prowadziła wszechstronną działalność: informacyjną, ogłoszeniową oraz filmowo - fotograficzną. Dochody oraz finansowanie z budżetu państwa pozwalały na funkcjonowanie agencji. Produkowane przez PAT filmy były wyświetlane przed seansami we wszystkich kinach w kraju. Po II wojnie światowej ta tradycja była kontynuowana przez Polską Kronikę Filmową.

W czasie wojny polsko-bolszewickiej działalalność agencji była utrudniona przez prowadzone działania militarne. Lokalne oddziały położone na wschodzie kraju musiały zostać zamknięte, a rolę korespondentów z frontu pełnili wybrani żołnierze. Po zakończeniu działań wojennych praca PAT została ustabilizowana.

Warunki pracy

Agencja wydawała 14 biuletynów dotyczących wydarzeń dotyczących spraw gospodarczych, kulturowych, politycznych i sportów mających miejsce w kraju i zagranicą. Następnie te informacje były tłumaczone na języki obce. Jednym z warunków przyjęcia do PAT była znajomość francuskiego, gdyż głównie w tym języku przychodziły informacje z zagranicy.

PAT miała kilkunastu korespondentów w kilkunastu oddziałach krajowych. Posiadała także bardzo rozbudowaną sieć korespondentów zagranicznych w liczbie od 70 do 100 osób, nawet na indonezyjskiej wyspie Jawa. Agencja stale starała się dorównać standardami do jej zagranicznych odpowiedników.

- Liczba korespondentów była nieproporcjonalna do liczby członków naczelnej redakcji – mówił doktor Eugeniusz Rudnicki w audycji "Od PAT-a do PAP-a".

Jak wyglądała struktura PAT na tle agencji innych państw? Posłuchaj audycji "Od PAT-a do PAP-a".

Współpraca z zagranicą

Zmiana nastąpiła W 1923 roku PAT przystąpiła do Ligi Agencji Sprzymierzonych, dzięki temu agencja otrzymywała informacje z innych krajów. W latach 20. powstały także plany połączenia PAT z Polskim Radiem, ale ostatecznie nie doszło do finalizacji projektu.

- Przy wszystkich problemach, PAT stał na wysokim poziomie europejskim. Generalnie rzecz biorąc, nie ustępowała innym agencjom, chociaż stare agencje brytyjskie, francuskie, niemieckie czy amerykańskie, miały o wiele większy zasięg. Jeśli chodzi o bazę techniczną, to starano się, aby dorównywać agencjom światowym - dodał doktor Eugeniusz Rudnicki.

W początkach działalności PAT informacje do innych oddziałów lub za granicę były podawane przez specjalnie oddelegowanych pracowników, którzy godzinami prowadzili rozmowy telefoniczne. Dalekopisy - urządzenia pozwalające na szybkie nadawanie telegramów do odległych miejscowości, pojawiły się w agencji dopiero pod koniec lat 20. 

- Kiedy zaczęliśmy prowadzić Biuletyn Kulturalny, to we wszystkich gazetach w Polsce zaczęły ukazywać się rubryki kulturalne. Prasa nie miała wtedy pieniędzy na własnych dziennikarzy zajmujących się tą tematyką – wspominała dawna korespondentka PAT Halszka Budzyńska w audycji "Od PAT-a do PAP-a".

Jak wyglądała praca przedwojennego redaktora? Dowiedz się tego z audycji "Od PAT-a do PAP-a".

Jako redaktorów zatrudniono znanych dziennikarzy okresu międzywojennego. Ci ludzie, przeżywszy II wojnę światową, stanowili trzon założonej w 1945 roku Polskiej Agencji Prasowej oraz służby informacyjno-telegraficznej. Kto pracował w przedwojennym PAT? Posłuchaj audycji.

seb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paul Reuter - od gołębi do światowej agencji

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 05:45
Paul Reuter swoją karierę dziennikarską zaczynał w czasach, gdy wynalazek telegrafu dopiero raczkował po XIX wiecznej Europie. Dziś założona przez niego agencja jest jedną z najbardziej znanych i największych źródeł informacji na świecie.
rozwiń zwiń