X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

46 lat temu Polskie Radio rozpoczęło całodobowe nadawanie

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 14:30
1973 rok obfitował w wydarzenia: zakończyła się wojna w Wietnamie, Stanami Zjednoczonymi wstrząsnęła afera Watergate, zmarli Pablo Picasso i J.R.R. Tolkien, na Wembley Polacy zremisowali z Brytyjczykami, co dało im awans do finału Mistrzostw Świata. O tym wszystkim relacjonowało Polskie Radio. Od tego roku - całodobowo.
Audio
  • "Był rok 1973" - audycja Sławomira Szofa z udziałem prof. Pawła Wieczorkiewicza i wykorzystaniem nagrań archiwalnych. (PR, 16.05.1991)
  • Audycja z cyklu "Historia radia" (PR, 1994)
Studio radiowe Sygnałów Dnia, 8.06. 1976
Studio radiowe "Sygnałów Dnia", 8.06. 1976Foto: Archiwum PR/Mirosław Stankiewicz

2 stycznia 1973 roku Polskie Radio rozpoczęło nadawanie programu przez całą dobę. Program I nadawał od godz. 4.55 do 3.00, zaś Program 2 od godz. 3.00 do 24.00.

Emisja całodobowa wpisywała się w dążenia modernizacyjne ekipy I sekretarza PZPR Edwarda Gierka.

- Musimy się towarzysze spieszyć. Kto nie dotrzyma kroku postępowi społecznemu, naukowemu, technicznemu, cywilizacyjnemu, ten może bezpowrotnie pozostać w tyle – mówił Gierek na zakończeniu wyznaczającej cele na rok 1973 krajowej narady partyjno-gospodarczej.

Propaganda sukcesu i rozwoju, budowy "drugiej Polski", wymagała odpowiedniego kanału. Jej głównym transmiterem była oczywiście telewizja, która emisję kolorowego programu rozpoczęła już w 1971 roku.  

Postęp miał być widoczny także w radiu. Już w październiku 1972 roku nastąpiła zmiana na stanowisku przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji. Włodzimierza Sokorskiego zastąpił Maciej Szczepański. „Krwawy Maciek” jak go nazywano był wymagającym szefem, skłonnym do radykalnych rozwiązań, byle iść po linii partii. Jako jeden z najbliższych współpracowników Gierka, stał się jednym z najgorliwszych krzewicieli propagandy sukcesu. Jednocześnie dążył do modernizacji radia tak, że w 1973 roku prezentowało ono pod względem wyposażenia europejski poziom.

- Maciej Szczepański pojawił się w tym momencie, w którym radio i telewizja wchodziły w okres wielkich inwestycji. W tym czasie rozpoczęto budowę masztu radiowego w Konstantynowie, wówczas najwyższego budynku na świecie – słyszymy w audycji "Historia radia" z 1994 roku.

Zmiany dotyczyły również ramówki. Wkrótce, 1 lutego 1973, w Programie I nadano pierwszą audycję z cyklu "Sygnały dnia".

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Zalewski – legenda radiowej prognozy pogody

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 06:00
"Zalewski powiedział, że będzie ładna pogoda, można jechać na urlop" – tak mówiło wielu słuchaczy Polskiego Radia. Dziennikarz Jedynki przez lata prowadzący "Ekoradio" był autorytetem w kwestii prognozy pogody, rolnictwa i ochrony przyrody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio w 1939 roku - pożegnanie ze słuchaczami

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 08:00
– Każdy z nas wierzył, że musi wypełnić swoją rolę do końca – mówił Józef Małgorzewski, spiker Polskiego Radia. – Dopóki los tego wymaga, musimy trwać na posterunku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

92. urodziny Jedynki. W poszukiwaniu pierwszej stacji nadawczej

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 11:30
"Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480" - takie słowa 18 kwietnia 1926 roku rozpoczęły nadawanie Programu I. 92 lata później dziennikarka Agnieszka Ciecierska i realizator dźwięku Krzysztof Sagan wybrali się na spacer śladami radiowej historii.
rozwiń zwiń