X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

98. urodziny ostatniego cichociemnego. Koncert dla Aleksandra Tarnawskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 07:00
W czwartek, 17 stycznia, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, odbyła się uroczystość z okazji 98. urodzin Aleksandra Tarnawskiego ps. Upłaz, ostatniego żyjącego spośród 316 cichociemnych - elitarnych żołnierzy, którzy na ochotnika przedostawali się do okupowanego kraju w czasie II wojny światowej.

Urodziny jedynego żyjącego spadochroniarza Armii Krajowej odbyły się w Koszęcinie pod Częstochową. Zespół Pieśni i Tańca Śląsk przygotował kilkugodzinny występ artystyczny dla jubilata. Wykonano utwory, których emisja na antenie radia BBC w czasie II wojny światowej stanowiła zaszyfrowaną informację dla Podziemia w okupowanej Polsce na temat kolejnych zrzutów cichociemnych.  W uroczystości wzięli udział dowódca i żołnierze Jednostki Wojskowej "Grom", która dziedziczy tradycję cichociemnych.

Aleksander Tarnawski ps. Upłaz przyszedł na świat 8 stycznia 1921 w Rzeszowie. Po wybuchu II wojny światowej przedostał się przez Węgry na Zachód. Po upadku Francji ewakuowany został do Wielkiej Brytanii. Tam zgłosił się na kurs cichociemnych. W nocy z 16 na 17 kwietnia 1944 skoczył ze spadochronem do okupowanego kraju. Służył w Okręgu Nowogródek AK. Uniknął aresztowania przez Gestapo, NKWD i UB. Po wojnie podjął studia chemiczne, które zakończył z tytułem magistra inżyniera chemika. Mieszka w Gliwicach. W wieku 93 lat skoczył ze spadochronu w tandemie z żołnierzem "Gromu".

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Cichociemni
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leopold Okulicki - ostatni dowódca Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 06:10
Rodzice chcieli, by został księdzem. Jego życie potoczyło się w zupełnie innym kierunku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Zawacka: byłam jedyną cichociemną

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 06:00
Kiedy wylądowała w Polsce, oczekujący byli zszokowani, że spadochroniarzem jest kobieta. Elżbieta Zawacka zaskakiwała przez całe życie: odwagą, energią i niezwykłą pogodą ducha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gen. Stefan Bałuk - cichociemny z aparatem

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 07:00
- Selekcja do cichociemnych była szalenie surowa. Kryteria były psychofizyczne. Mówiąc uczciwie, o tym, że znalazłem się w tej formacji zadecydowało moje hobby, fotografia - wspominał tuż przed swoją śmiercią gen. Stefan Bałuk w rozmowie z Hanną Marią Gizą w audycji "Notatnik Dwójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Kalenkiewicz - inicjator powstania cichociemnych

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 07:00
"Być może jedynym czynnikiem, który rolę naszą wydźwignie w górę (...) jest przedstawienie Anglikom konkretnie opracowanego planu przygotowania, organizacji i przeprowadzenia na tyłach Niemiec ruchów zbrojnych ludów im wrogich" - pisał w 1940 roku Maciej Kalenkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bolesław Kontrym "Żmudzin" - kręte ścieżki cichociemnego

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 06:55
W życiorysie Bolesława Kontryma znalazło się miejsce na walkę w Armii Czerwonej i służbę w charakterze cichociemnego. Jego historia to gotowy materiał na film sensacyjny. Niestety bez szczęśliwego zakończenia.
rozwiń zwiń