X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Dziś pogrzeb Kamilli Janowicz-Sycz, więźniarki KL Ravensbrück. Zobacz jedną z ostatnich rozmów z bohaterką

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 14:00
31 stycznia w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe Kamili Janowicz-Sycz, więźniarki niemieckiego obozu KL Ravensbrück. Zmarła zostanie pochowana na cmentarzu Rakowickim.
Kamilla Janowicz-Sycz
Kamilla Janowicz-SyczFoto: PR/Bartłomiej Makowski

Kamila Janowicz-Sycz urodziła się 31 października 1920 roku w Warszawie. W młodości należała do harcerstwa, po wybuchu wojny zaangażowała się w działalność konspiracyjną - była łączniczką i sanitariuszką. Została aresztowana w 1940 roku przez Gestapo. Do obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück trafiła w kwietniu 1941 roku (nr obozowy 6010). Tam, narażając życie, pomagała współwięźniarkom, szczególnie ofiarom bestialskich eksperymentów pseudomedycznych. Należała do obozowej, tajnej drużyny harcerskiej "Mury".

Gdy w kwietniu 1945 roku, dzięki pertraktacjom przeprowadzonym przez szwedzki i duński Czerwony Krzyż, wywieziono do Szwecji 7500 więźniarek, Kamila Janowicz-Sycz zdecydowała się na ochotnika pozostać w obozie, by opiekować się więźniarkami zbyt chorymi, by wziąć udział w ewakuacji. Opowiedziała o tym reporterom Polskiego Radia w jednym z ostatnich wywiadów, których udzieliła za życia. Zobacz nagranie wideo:

Po wojnie zamieszkała z mężem w Krakowie. Mimo pogarszającego się stanu zdrowia aktywnie udzielała się w pracy społecznej. Była inicjatorką założenia Stowarzyszenia "Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück". Działała też dla Krakowa (odznaczona Złotą Odznaką "Za pracę społeczną dla miasta Krakowa"), w Klubie Inteligencji Katolickiej, w Fundacji Sue Ryder Foundation, Maximilian-Kolbe-Werk, z Zakonem Maltańskim i w wielu innych instytucjach.

W 2011 roku za wybitne zasługi na rzecz niepodległości otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Jako świadek historii przez wiele lat spotykała się z historykami, dziennikarzami i młodzieżą, by propagować prawdę o historii II wojny światowej i obozu KL Ravensbrück.

Kamila Janowicz-Sycz zmarła 28 stycznia 2019 roku.


bm/iar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mordowali zamiast leczyć. 72 lata temu w Norymberdze osądzono nazistowskich lekarzy

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 06:30
Wyrok ogłoszono 20 sierpnia 1947. Trybunał amerykański skazał siedmiu oskarżonych na karę śmierci, dziewięciu na karę dożywotniego lub terminowego pozbawienia wolności, zaś siedmiu postawionych przed sądem uniewinniono.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ravensbrück - hitlerowskie piekło kobiet

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 06:55
- Eksperymenty polegały na zakażaniu ran tężcem, bakteriami – wspominała jedna z więźniarek największego w III Rzeszy obozu dla kobiet. Wyczerpane i wygłodzone, gnano je do niewolniczej pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Ravensbrück uczczono 71. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2016 15:30
W uroczystości wzięły udział byłe więźniarki, lokalne władze i młodzież.
rozwiń zwiń