Historia

Magia radia - krótka historia polskiej radiofonii

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 11:00
13 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Radia, który proklamowany został przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury UNESCO w 2011 roku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ sniegirova mariia

Święto ustanowiono, by upamiętnić inaugurację rozgłośni Narodów Zjednoczonych i obchodzone jest we wszystkich krajach ONZ. 

- Radio to jest magiczne miejsce - mówił Andrzej Krusiewicz, spiker radiowy i przewodnik po radiowych zakamarkach, w filmie przygotowanym w 2017 roku na Noc Muzeów.

Zobacz, jak wygląda Polskie Radio od środka. Posłuchaj, jakie kryje tajemnice:

Stany Zjednoczone były pierwsze

Pierwszym krajem, w którym rozpoczęto regularne nadawanie programu radiowego były Stany Zjednoczone w 1920 roku. Dwa lata później powstało brytyjskie BBC. Pierwszą audycję na ziemiach polskich nadano 1 lutego 1925 roku. W 1926 roku Polskie Radio zaczęło nadawać stały program radiowy. Tym samym odbudowywująca się po latach zaborów Polska bardzo szybko dołączyła do światowego grona nadawców.

Od Lwowa przez Kraków, Warszawę i Poznań

Wkrótce zaczęły powstawać - często z inicjatywy mieszkańców poszczególnych regionów - rozgłośnie lokalne Polskiego Radia. 15 lutego 1927 roku jako pierwsza po Warszawie, program zaczęła nadawać rozgłośnia krakowska. 24 kwietnia 1927 roku wystartowało Radio Poznań. Na falach tej anteny 11 sierpnia 1929 roku przeprowadzono pierwszą  w historii polskiej radiofonii relację z meczu. Miłośnicy piłki nożnej mogli w swoich domach posłuchać przebiegu spotkania Warta Poznań - Philips Eindhoven. 4 grudnia 1927 roku uruchomiono radiostację na Górnym Śląsku. W 1928 roku ruszyło Radio Wilno, a w 1930 Radio Lwów. Nadawana przez tę antenę audycja "Wesoła Lwowska Fala", której głównymi bohaterami byli Szczepcio i Tońcio, czyli Kazimierz Wajda i Henryk Vogelfänger, zapisała się złotymi głoskami w dziejach polskiej radiofonii.

Nadawanie sygnału było możliwe, dzięki masztowi radiowemu w Raszynie. W okresie międzywojennym nadajnikiem o największej wówczas mocy w Europie.

Początkowo radio pełniło przede wszystkim funkcję przekaźnika treści muzycznych i kulturalnych. Z czasem zaczęło odgrywać coraz większą rolę jako źródło informacji, stając się nieodłączną częścią życia codziennego.

Podziemna "Błyskawica" i "Solidarność"

Radio szczególnie ważną rolę odegrało w trudnych dla Polaków momentach historii. Za pośrednictwem radiowych fal poinformowano o wybuchu II wojny światowej oraz relacjonowano przebieg wojny obronnej. W 1944 roku, w warunkach konspiracyjnych, powstało podziemne Radio "Błyskawica", które przekazywało informacje o przebiegu powstania warszawskiego, wypędzeniu ludności z miasta, sytuacji w obozie przejściowym w Pruszkowie i innych ważnych wydarzeniach.

Po II wojnie światowej reaktywowano działalność Polskiego Radia. Już w 1949 programów nadawanych przez rozgłośnię można było posłuchać w całej Polsce. W latach 50. Polskie Radio przeszło znaczną modernizację techniczną. W 1973 roku zaczęto nadawać Program II Polskiego Radia.

W okresie PRL, kiedy radio stało się jednym z kanałów propagandy władz komunistycznych, ważną rolę w przekazywaniu obiektywnych informacji odegrały zagraniczne rozgłośnie, szczególnie Radio Wolna Europa. Dzięki stacji można było posiąść wiedzę o wydarzeniach, do których emisji nie dopuszczała cenzura. Radia Wolna Europa można było posłuchać już w 1952 roku. Władze PRL intensywnie zagłuszały nadawanie sygnału, a za słuchanie stacji groziły surowe represje.

Zobacz także serwis: RWE>>>

Radio odegrało także ważną rolę podczas stanu wojennego. W Warszawie, Wrocławiu, Toruniu, Świdniku i Puławach zaczęto nadawać program "Radia Solidarność", które traktowano jako jedną z form oporu wobec delegalizacji związku NSZZ "Solidarność".

Na fali transformacji ustrojowej 31 grudnia 1993 roku Polskie Radio stało się spółką akcyjną Skarbu Państwa. Program - zarówno za pomocą fal radiowych, jak i w internecie - nadaje do dzisiaj.

seb, im


Czytaj także

Od "Błyskawicy" do Wolnej Europy

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 10:34
Za wyjściową datę w historii polskiej radiofonii uznaje się dzień, w którym nadano z Warszawy pierwszą próbną audycję - 1 lutego 1925. Rok później Polskie Radio rozpoczęło regularne nadawanie programów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozgłośnia Polskiego Radia w Katowicach - ze Śląska na cały świat

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 05:45
Utworzenie polskiej rozgłośni na, wydartym w powstaniach i plebiscytach, Śląsku było kwestią walki o "rząd dusz". 4 grudnia 1927 roku oficjalnie rozpoczęła działalność Rozgłośnia Polskiego Radia w Katowicach, trzecia - po krakowskiej i poznańskiej - przedwojenna stacja regionalna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio Poznań - dziecko niecierpliwych entuzjastów

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2022 05:51
- Stworzyliśmy dalsze ogniwo łączące naród polski z cywilizacją świata – powiedział prezydent miasta Cyryl Ratajski, inaugurując 24 kwietnia 1927 roku emisję programu Polskiego Radia w Poznaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radiostacja w Raszynie - sygnał od 1931 roku

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 05:39
24 maja 1931 roku oddano do użytku maszt radiowy w Raszynie. Gdy powstawała radiostacja, była nadajnikiem o największej wówczas mocy w Europie. Swoją rolę pełni do dziś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wisła-Cracovia. Pierwsza transmisja meczu w dziejach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 05:50
22 września 1929 roku Radio Kraków przeprowadziło pierwszą w kraju transmisję meczu piłkarskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Towarzystwo Radiotechniczne – pionierzy radiofonii

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2016 06:03
- Studio przypominało lożę masońską. Ściany i sufit studia wybite były grubą i mocno sfałdowaną materią, podłoga wyłożona grubym dywanem, okna szczelnie przysłonięte – pisał w swoich wspomnieniach inżynier Roman Rudniewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

50 lat temu Polskie Radio rozpoczęło całodobowe nadawanie

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 05:55
1973 rok obfitował w wydarzenia: zakończyła się wojna w Wietnamie, Stanami Zjednoczonymi wstrząsnęła afera Watergate, zmarli Pablo Picasso i J.R.R. Tolkien, na Wembley Polacy zremisowali z Brytyjczykami, co dało im awans do finału Mistrzostw Świata. O tym wszystkim relacjonowało Polskie Radio. Od tego roku - całodobowo.
rozwiń zwiń