Historia

Katownia w podziemiach MBP. "Tu działo się piekło"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 05:50
Podziemia budynku obecnego Ministerstwa Sprawiedliwości kryją mroczną tajemnicę. Na przełomie lat 40. i 50. były świadkami okrutnego losu, jaki został zgotowany żołnierzom podziemia antykomunistycznego przez stalinowskich oprawców. 

Jeszcze w czasie okupacji niemieckiej kamienicę przy ul. Koszykowej otaczała zła sława. Znajdowała się w nim siedziba Kripo - niemieckiej policji kryminalnej. W czasie Powstania Warszawskiego stacjonowali tu sprzymierzeni z Niemcami żołnierze łotewscy.

Po wojnie budynek był siedzibą Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. W areszcie, który znajdował się w kazamatach budynku, byli przetrzymywani żołnierze podziemia niepodległościowego. Byli dręczeni głodem, ściskiem i zimnem, torturowani przez bezpiekę. To tutaj zamordowany został Jan Rodowicz, ps. Anoda.

"Nil", "Zapora", "Inka", "Łupaszka", "Ogień", "Lalek" - żołnierze i działacze podziemia antykomunistycznego. Walczyli o wolną Polskę. Władza ludowa potraktowała ich jak zdrajców. 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji przypominamy dzisiaj ich losy w serwisie historycznym Polskiego Radia.

Żołnierze Wyklęci - zobacz serwis historyczny

Wyklęci to ci, którzy nie uznali końca II wojny i z bronią w ręku wystąpili przeciw drugiemu – obok nazizmu – zaborczemu totalitaryzmowi. Stanęli nie tylko przeciw potężnym siłom nowego agresora, lecz także wobec jego gigantycznej, bezwzględnej propagandy. Nie mogli zwyciężyć zbrojnie ani nawet ocalić swojego wizerunku – zaciążyło na nich na lata odium bandytów. Zagarnął ich śmietnik Peerelu.

im

Czytaj także

Żołnierze Wyklęci. Walczyli o wolność do końca

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 06:00
- Wyrok ten, przeto powinien stanowić przestrogę dla każdego, kto ośmieliłby się podnieść rękę na władzę ludową w Polsce i zdobycze mas pracujących – napisał płk Aleksander Warecki, sędzia Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie w uzasadnieniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Ukielski: Cele bezpieki w budynku Ministerstwa Sprawiedliwości są unikatowe, bo znajdowały się tam, gdzie było samo skondensowane zło systemu komunistycznego

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 08:00
- Jest to ekspozycja, która pokazuje losy żołnierzy Armii Krajowej, losy powstańców warszawskich po nastaniu drugiego totalitaryzmu - mówił w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl Paweł Ukielski, historyk, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Byli kontynuacją ruchu oporu z II wojny światowej". Prof. Andrzej Paczkowski o Żołnierzach Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 05:45
- Żołnierze wyklęci wywodzili się w dużej mierze ze struktur Armii Krajowej. Liczyli, że wybuchnie trzecia wojna światowa. I oni stawiali sobie takie zadanie, żeby przetrwać do momentu, kiedy ta wojna się rozpocznie - mówił prof. Andrzej Paczkowski w rozmowie z Portalem Polskiego Radia w 2014 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Krzysztof Szwagrzyk: chodziło o fizyczną likwidację przeciwników politycznych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 05:48
- Procesy pokazowe miały dla władz komunistycznych jasno określony cel. Miały przekonać, że ci, którzy stają przed sądem, są wrogami ludu, są bandytami, są kryminalistami - mówił prof. Krzysztof Szwagrzyk w rozmowie z Portalem Polskiego Radia w 2014 roku. 
rozwiń zwiń