X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2019 07:15
- Spory ideowe o odcień koloru czerwonego na polskich flagach i symbolach toczyły się od początków XX wieku - mówił na antenie radiowej Jedynki prof. Andrzej Nowak, historyk. 
Audio
  • - Najpierw był orzeł – symbol wolności – mówił prof. Andrzej Nowak. (PR, 2017)
  • - Sztandar, jako symbol skupienia się wokół jednej idei, jednego władcy, znany jest od wczesnego średniowiecza – wyjaśniał prof. Andrzej Nowak. (PR, 2017)
  • - Spory ideowe o odcień koloru czerwonego na polskich flagach i symbolach toczyły się od początków XX wieku – tłumaczył prof. Andrzej Nowak. (PR, 2017)
  • - 1 sierpnia 1919 roku Sejm RP przywracał orła w koronie zwieńczoną złotym krzyżem - mówił prof. Andrzej Nowak. (PR, 2017)
  • - Polacy skupiają się pod barwami biało-czerwonymi w protestach robotników w Poznaniu ’56 roku, a potem towarzyszą zrywowi Solidarności w 1980 roku – wymieniał prof. Andrzej Nowak. (PR, 2017)
  • - Skąd się wzięła szachownica na polskich samolotach oraz od kiedy polska marynarka wojenna pływa pod biało-czerwona banderą - wyjaśniał prof. Andrzej Nowak. (PR, 2017)
Obchody Święta Niepodległości w 1930 roku. Na trybunie honorowej stoi Józef Piłsudski
Obchody Święta Niepodległości w 1930 roku. Na trybunie honorowej stoi Józef PiłsudskiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

2 maja w Polsce obchodzony jest Dzień Flagi RP. Święto ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Odpowiedzi na pytania, czym są barwy narodowe, flaga i jak się nimi poprawnie posługiwać, zawiera wydany przez MSWiA poradnik "Biało-czerwona". Nazwy miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe, powinny być umieszczone na barwach narodowych, a nie fladze - informuje.

Zapraszamy do wysłuchania sześciu opowieści o historii naszych symboli i barw narodowych przygotowanych przez prof. Andrzeja Nowaka, autora "Dziejów Polski".

Zdaniem znanego historyka "wszystko zaczęło się od orła…". Dlaczego od orła? Z koroną zamkniętą czy otwartą? Kiedy pojawiła się w naszej historii biało-czerwona flaga? Czerwona, czyli jaka: karmazynowa, amarantowa czy cynobrowa? Z jakimi wydarzeniami są związane szachownica i bandera? Do jakich czasów nawiązuje nasza współczesna symbolika? Posłuchaj!

im

Zobacz więcej na temat: flagi państwowe
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Z napisem czy bez, czyli jak nie zbezcześcić flagi

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 13:46
Przed Świętem Niepodległości podpowiadamy, jak obchodzić się z symbolami narodowymi. - Generalnie na fladze nie powinno się nic pisać, ale dopuściłbym umieszczanie nazwy miejscowości na flagach kibiców wydarzeń sportowych - mówi Jarosław Pych z Muzeum Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń