X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Zbigniew Wodecki - w poszukiwaniu perfekcji. Druga rocznica śmierci artysty

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 11:06
Był jedną z najbardziej wyrazistych i najpopularniejszych postaci polskiej sceny muzycznej. Jego głosu nie można było pomylić z żadnym innym. 
Audio
  • Zbigniew Wodecki opowiadał o swojej karierze muzycznej w audycji Macieja Zdziarskiego pt. "Miejskie klimaty". (PR, 24.03.2017)
  • Autorzy książki pt. "Wodecki. Tak mi wyszło" Kamil Bałuk i Wacław Krupiński przybliżyli biografię i osobowość muzyka w audycji Jakuba Kukli pt. "Wodecki nieoczywisty".
  • Zbigniew Wodecki mówił o początkach swojej kariery w audycji Jerzego Kisielewskiego pt. "O wszystkim z kulturą". (PR, 24.07.2015)
Zbigniew Wodecki podczas rozmowy z reżyserem Jerzym Gruzą podczas XVI Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Sopot w 1976 roku.
Zbigniew Wodecki podczas rozmowy z reżyserem Jerzym Gruzą podczas XVI Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Sopot w 1976 roku.Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

22 maja 2017 roku w Warszawie zmarł piosenkarz i kompozytor Zbigniew Wodecki.

W różnych pokoleniach Polaków zapisał się inny obraz Zbigniewa Wodeckiego. Dla jednych był wybitnym skrzypkiem, dla innych gwiazdą estrady, jeszcze inni kojarzyli go z różnych programów telewizyjnych. Na ulicy zaczepiały go zarówno małe dzieci, jak i staruszkowie. W ostatnich latach życia występował z zespołem jazzowym Mitch&Mitch, z którym wznowił piosenki z debiutanckiego albumu z 1976 roku.

- Był genialnym rozmówcą, który błyszczał dowcipem. Swoją autoironią mógłby obdarzyć wielu artystów. Przede wszystkim potrafił ładnie o sobie opowiadać. Był ciepłym, serdecznym człowiekiem – mówił autor książki o muzyku Wacław Krupiński w audycji "Wodecki nieoczywisty".

Baryton na porodówce

Przyszedł na świat 6 maja 1950 roku w Krakowie w rodzinie z tradycjami muzycznymi. Matka śpiewała sopranem, siostra była wiolenczelistką, zaś ojciec był trębaczem w krakowskiej Orkiestrze Polskiego Radia i Telewizji. Zbigniew juz od najmłodszych lat uczył się gry na skrzypcach. Śpiewał także w szkolnym chórze.

- Mama śmiała się, że już na porodówce w szpitalu rozpoznawała mnie po głosie – mówił Zbigniew Wodecki w audycji "Miejskie klimaty".

Jego talent został dostrzeżony już w szkole podstawowej. Nauczyciele podkreślali, że ma zadatki na zdolnego wirtuoza. Ukończył muzyczną szkołę średnią w prestiżowej klasie prof. Juliusza Webera. Jako szesnastolatek zaczął regularnie występować na scenie. Jeszcze jako uczeń założył z Markiem Grechutą zespół Anawa. To właśnie z tą grupą nagrał na płytę swoje pierwsze piosenki. Przed maturą nawiązał współpracę z piosenkarką Ewą Demarczyk, z którą pod koniec lat 60. wystąpił na słynnej paryskiej scenie Olympia.

W jaki sposób doszło do współpracy z Markiem Grechutą i Ewą Demarczyk? Posłuchaj audycji "O wszystkim z kulturą". 

Po maturze podjął studia w zakresie muzyki klasycznej, jednak odkrył, że coraz bardziej interesowała go rozrywkowa. W tym czasie związał się z Krakowską Orkiestrą Kameralną i Piwnicą pod Baranami. Zaczął także tworzyć własne kompozycje i aranżacje estradowych przebojów. Przełom w jego karierze nastąpił w 1971 roku, kiedy podczas Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu, koledzy instrumentaliści podpuścili go, by zaśpiewał przed publicznością. Wtedy wypatrzył go reżyser Andrzej Wasylewski, który zaprosił go do udziału w telewizyjnym programie "Wieczór bez gwiazdy".

Dzięki występom w telewizji stał się rozpoznawalny. W 1976 roku wydał swoją pierwszą długogrającą płytę. Wkrótce zaczął być zapraszany na koncerty w różne miejsca Polski i świata.

- Im więcej widziałem miejsc na świecie, tym bardziej lubiłem Kraków. To niezwykłe miejsce – mówił Zbigniew Wodecki w audycji "Miejskie klimaty".

Co szczególnie Wodecki cenił w Krakowie? Dowiedz się tego z audycji "Miejskie klimaty".

Choć celował w bardziej ambitny repertuar, publiczność najbardziej kojarzyła go z piosenkami "Pszczółka Maja", którą wykonał na potrzeby animowanego serialu dla dzieci oraz "Chałupy" opowiadającej o plaży nudystów znajdującej się na Półwyspie Helskim. Publiczność na każdym koncercie prosiła go nawet o wielokrotne wykonanie tych utworów.

- Nie uważam, żeby bycie rozpoznawalnym przez najsłynniejsze przeboje, było dla mnie przekleństwem. To prawdziwe szczęście. Nie oburzam się, gdy ludzie proszą mnie o zaśpiewanie "Pszczółki Mai" czy "Chałup" - wyjaśniał wokalista w audycji "Miejskie klimaty".

Jak doszło do tego, że to właśnie Wodecki zaśpiewał tytułową piosenkę z serialu dla dzieci? Posłuchaj audycji "Wodecki nieoczywisty".

Był bardzo zabieganym człowiekiem. Kalendarz miał po brzegi zapełniony koncertami, próbami i spotkaniami. Codziennie ćwiczył grę na skrzypcach i śpiewanie, by w czasie koncertów osiągnąć jak najlepsze efekty. Starał się dojść do perfekcji.

- Lubię wypoczywać, ale szybko łapią mnie wyrzuty sumienia, że nie ćwiczę, nie gram. Przeraża mnie to lenistwo. Męczy mnie ten wyrzut sumienia, że nie ćwiczę  – mówił muzyk w audycji "Miejskie klimaty".

OSTATNI WYWIAD ZE ZBIGNIEWEM WODECKIM W POLSKIM RADIU:

seb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak narodził się głos Zbigniewa Wodeckiego

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 11:00
– Uważam, że to naprawdę świetna płyta, zupełnie nie na tamte czasy – mówił w Dwójce Zbigniew Wodecki o swoim debiucie fonograficznym, z którego utwory wykona 30 kwietnia wspólnie z zespołem Mitch & Mitch w radiowym studiu im. Lutosławskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Krakowie pożegnano Zbigniewa Wodeckiego. "Żył dla innych, nie dla siebie"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 19:12
Zbigniew Wodecki spoczął w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Artystę żegnały tłumy wielbicieli jego talentu, przyjaciele, współpracownicy i rodzina.
rozwiń zwiń