Historia

"Podeptanie człowieczeństwa". 45 lata temu Jan Paweł II odwiedził obóz zagłady Auschwitz-Birkenau

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2024 05:50
Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który odwiedził Auschwitz. W słowach swojej homilii odniósł się do bohaterskiej postawy św. Maksymiliana Kolbego, który w obozie oddał swoje życie za współwięźnia, Franciszka Gajowniczka.
44 lata temu Jan Paweł II odwiedził niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau
44 lata temu Jan Paweł II odwiedził niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-BirkenauFoto: PAP/Stanisław Jakubowski

- Pragniemy ogarnąć uczuciem najgłębszej czci każde z tych zwycięstw, każdy przejaw człowieczeństwa, które było zaprzeczeniem systemu systematycznego zaprzeczenia człowieczeństwa. Na miejscu tak straszliwego podeptania człowieczeństwa, godności ludzkiej - zwycięstwo człowieka! – te słowa wygłosił Ojciec Święty na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.


Posłuchaj
37:37 Papież Auschwitz.mp3 Homilia Jana Pawła II wygłoszona w Auschwitz. (PR, 7.06.1979)

 

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski - zobacz serwis specjalny

- Papież doskonale rozumiał znaczenie tego miejsca. Jego ogromną, głęboką symbolikę i przesłanie dla współczesnych. Sam był tutaj bardzo często jako kardynał Wojtyła, modlił się, przywoził tutaj bardzo wielu swoich gości, którzy odwiedzali archidiecezję krakowską – mówił Andrzej Kacorzyk, wicedyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.

Jan Paweł II przeszedł pod bramą z napisem "Arbeit macht frei", po czym skierował się na dziedziniec bloku 11, tam modlił się pod ścianą, pod którą rozstrzeliwano więźniów. Później przeszedł do celi, w której zginął o. Maksymilian Kolbe.

- Grupa dziennikarzy i pracowników muzeum szła w pewnym oddaleniu od papieża. On sam szedł w milczeniu aż do ściany straceń, gdzie się modlił - mówiła Anna Odi, przewodniczka po Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, która w grupie pracowników muzeum witała papieża.

Następcy Jana Pawła II na tronie Piotrowym odwiedzili obóz kolejno w 2006 (Benedykt XVI) i 2016 (Franciszek) roku.

German Death Camps - zobacz serwis edukacyjno-społeczny

Przez cały czas swego istnienia, do 27 stycznia 1945, Auschwitz pełnił funkcję obozu koncentracyjnego, z biegiem czasu stając się największym z nich. Niemieccy okupanci w pierwszych miesiącach kierowali tam przede wszystkim polskich więźniów politycznych, uznanych za szczególnie niebezpiecznych. Byli to społeczni, duchowi i wojskowi przywódcy przedwojennej Polski. Inteligenci, ludzie kultury i nauki oraz uczestnicy ruchu oporu.

Od 1942 roku Auschwitz-Birkenau było głównym miejscem zagłady Żydów. Niemcy zgładzili tu co najmniej 1,1 mln ludzi.

bm

Czytaj także

Dr hab. Paweł Skibiński: pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski przyczyniła się do powstania Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 05:55
- Cały ruch społeczny Solidarności odwoływał się do Jana Pawła II nie bez powodu - twierdził historyk, dr hab. Paweł Skibiński z Centrum Myśli Jana Pawła II.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Auschwitz-Birkenau. Ostatni transport do piekła

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2024 05:45
79 lat temu, 16 stycznia 1945 roku, z niemieckiego nazistowskiego obozu KL Plaszow wysłano ostatni transport więźniów do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie przestaję czuć się synem tej ziemi". Jan Paweł II przybywa do Polski z VI pielgrzymką

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2024 05:40
– Choć przyszło mi żyć w oddali, to jednak nie przestaję czuć się synem tej ziemi i nic co jej dotyczy nie jest mi obce. Raduję się razem z wami z odnoszonych sukcesów i uczestniczę w waszych troskach – mówił papież Jan Paweł II po rozpoczęciu VI podróży apostolskiej do Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mordowali zamiast leczyć. 77 lat temu rozpoczął się proces nazistowskich lekarzy

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2023 05:50
9 grudnia 1946 roku rozpoczął się w Norymberdze tzw. proces lekarzy. Byli lekarzami, ale sprzeniewierzyli się składanej przysiędze. Mimo zadania olbrzymich cierpień tysiącom istnień ludzkich prawie żaden z hitlerowskich lekarzy nie poczuwał się do winy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieczysław Kościelniak. Dokumentalista obozów zagłady

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2024 05:40
5 marca 1993 roku w Słupsku zmarł Mieczysław Kościelniak, malarz, grafik, więzień niemieckiego obozu śmierci Auschwitz, autor około 300 prac narysowanych w obozie, dokumentujących życie więźniów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ucałowałem ziemię polską". Ta wizyta Jana Pawła II odmieniła oblicze polskiej ziemi

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2024 06:00
– Drodzy rodacy! Ucałowałem ziemię polską, z której wyrosłem, ziemię, z której wezwał mnie Bóg niezbadanym wyrokiem swej opatrzności na Stolicę Piotrową w Rzymie, ziemię do której przybywam dzisiaj jako pielgrzym – mówił Jan Paweł II po przylocie na lotnisko Okęcie w Warszawie. 
rozwiń zwiń