Historia

Najpiękniejsza kawiarnia świata ma zostać zamknięta

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 06:00
Caffe Greco w Rzymie istnieje od 1760 roku. Uznana jest za jedna z najpiękniejszych kawiarni na świecie. Na dziś, 12 czerwca, zapowiedziano ostateczną eksmisję kawiarni, co jest wynikiem decyzji sądu.
Na zdjęciu firmowa filiżanka najstarszej i najsłynniejszej rzymskiej kawiarni
Na zdjęciu firmowa filiżanka najstarszej i najsłynniejszej rzymskiej kawiarniFoto: PAP/DPA.

Kawiarnia jest jednocześnie galerią sztuki odwiedzaną rocznie przez miliony turystów. Znajduje się w niej 300 obrazów, zabytkowe meble i inne dzieła sztuki. Dodatkowo właściciele kawiarni przez cały czas gromadzili pamiątki po słynnych gościach różnych narodowości. Na ścianach wiszą pamiątki i portrety najwybitniejszych artystów europejskich – pisarzy, malarzy, poetów, kompozytorów.

Bywalcami kawiarni byli m.in. Stendhal, Johann Wolfgang Goethe, George Byron, Ferenc Liszt, John Keats, Henrik Ibsen, Hans Christian Andersen, Felix Mendelssohn, Richard Wagner, Mikołaj Gogol..
Przy jej stolikach kawę popijali artyści wielkiej polskiej emigracji XIX wieku, m.in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, Henryk Sienkiewicz, Aleksander i Maksymilian Gierymscy.

Wiszą w niej także niewielkie portrety Józefa Ignacego Kraszewskiego, Stefana Żeromskiego, Władysława Reymonta, Jana Parandowskiego, Jana Matejki, Kazimierza Przerwy Tetmajera. Wisi tu także zdjęcie Czesława Miłosza oraz jego wiersz Caffè Greco w tłumaczeniu na język włoski.

W obronie kawiarni petycję podpisał 15 tysięcy rzymian.

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński odwiedził rzymską kawiarnię na początku czerwca 2019 roku. Powiedział, że jego resort wystosuje do władz Rzymu i właściciela lokalu, w którym mieści się historyczna kawiarnia Antico Caffe Greco, pismo z prośbą o zainteresowanie się jej sytuacją.

- Chodzi o to, by nie niszczyć dziedzictwa kulturowego - podkreślił minister Gliński podczas wizyty w kawiarni, gdzie obejrzał między innymi pamiątki obecności polskich artystów w tym miejscu.

Jak podawały włoskie media zgodnie z wyrokiem sądu lokal ma wrócić do właściciela, czyli prywatnego szpitala, który uzyskał go w drodze spadku.

Rzymska prasa już w 2017 roku apelowała do ministerstwa kultury Włoch o interwencję, by uratować kawiarnię i argumentowała, że niewyobrażalne jest to, by pełen dzieł sztuki historyczny lokal, który odwiedzali najsłynniejsi artyści dwóch minionych stuleci, miał zniknąć z mapy miasta.

im