Historia

"Orzeł. Ostatni patrol". Zawierucha, Ziętek, Pawlicki i Kościukiewicz w filmie o legendarnym okręcie. Relacja z planu

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 18:19
Ruszyły zdjęcia do produkcji "Orzeł. Ostatni patrol" w reżyserii Jacka Bławuta. Obraz skupi się na ostatnim patrolu okrętu, z którego "Orzeł" nigdy nie wrócił. W rolach głównych wystąpią m.in. Tomasz Schuchardt, Adam Woronowicz, Tomasz Ziętek, Antoni Pawlicki, Mateusz Kościukiewicz, Filip Pławiak i Rafał Zawierucha.
Zaginięcie ORP "Orzeł" do dziś pozostaje zagadką


Fabuła filmu rozgrywa się w 1940 roku. Gdy na plażach Dunkierki trwa gorączkowa ewakuacja alianckich żołnierzy, pod powierzchnią morza sunie supernowoczesny polski okręt podwodny ORP "Orzeł". Doskonale wyszkolona załoga ma na swoim koncie spektakularne sukcesy, w tym brawurową ucieczkę z Tallina i zatopienie niemieckiego transportowca "Rio De Janeiro".

Teraz staje przed tajemniczą i niebezpieczną misją, w trakcie której będzie musiała zmierzyć się z nie tylko z zagrożeniem w postaci min podwodnych, bomb głębinowych, wrogich okrętów i patrolujących teren samolotów, ale również z coraz bardziej napiętą atmosferą na pokładzie.

Jan Grudziński - kapitan ORP "Orzeł"

W tej sytuacji jedna błędna decyzja czy też wzajemna rywalizacja oficerów mogą sprawić, że wszystkie tajemnice "Orła" zostaną na zawsze pogrzebane w morskich głębinach. To co wydarzy się w nadchodzących dniach napisze dramatyczną historię jednostki i rzuci nowe światło na zagadkową, ostatnią misję najsłynniejszego z polskich okrętów.

Niezwykła realizacja 

Na potrzeby filmu została zbudowana modułowa scenografia, która dzięki badaniom nad dostępnymi źródłami i relacjom marynarzy pływających na bliźniaczym okręcie ORP "Sęp", wiernie oddaje wygląd wnętrza okrętu. 

Historia ORP "Orzeł" [INFOGRAFIKA]"

Dzięki zastosowaniu specjalnie w tym celu zaprojektowanej i skonstruowanej platformy hydraulicznej, filmowcy odwzorują zachowanie okrętu podczas wynurzeń, zanurzeń oraz w czasie wybuchów bomb głębinowych.  Jest to pierwsza tego typu filmowa platforma hydrauliczna zbudowana w Polsce. 

Film będzie również kręcony na Bałtyku. W zdjęciach wezmą udział okręty podwodne z 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej.

Doborowa obsada

Reżyserem filmu jest Jacek Bławut, zdobywca Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za "Wirtualną wojnę" oraz Srebrnych Lwów na Festiwalu Filmowym w Gdyni za "Jeszcze nie wieczór". Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska, autorka zdjęć do głośnego filmu Agnieszki Holland "W ciemności". 

W rolę kapitana okrętu, Jana Grudzińskiego, wcieli się Tomasz Ziętek. Antoni Pawlicki zagra nawigatora Mariana Mokrskiego. Mateusz Kościukiewicz będzie odtwórcą roli pierwszego oficera "Orła" - Andrzeja Piaseckiego.  

Premiera filmu przewidywana jest na jesień 2020 roku. 


Wojna na morzu - zobacz serwis specjalny


Epopeja "Orła"

Historia ORP "Orzeł" rozpoczęła się w 1936 roku. Okręt został zamówiony w Zjednoczeniu Stoczni Holenderskich przez kadm. Jerzego Świrskiego. Był to element rozbudowy polskiej floty, która według koncepcji Świrskiego miała być niewielka, za to nowoczesna. 

2 lutego 1939 roku na okręcie została podniesiona polska bandera. Kapitanem okrętu został kmdr ppor. Jerzy Kłoczkowski. Już wkrótce okret miał przejść swój chrzest bojowy. Miało to miejsce już pierwszego dnia wojny. Rano 1 września 1939 roku wypłynął na Bałtyk, by zabezpieczać polskie wybrzeże przed ewentualnym desantem niemieckim. Była to część tzw. Operacji "Worek". 

15 września zawinął do Tallina, by wysadzić chorego kapitana komandora Henryka Kłoczkowskiego. W wyniku nacisków niemieckich jednostka została internowana, zabrano z niej dziennik pokładowy, mapy i część uzbrojenia. Pełniący obowiązki kapitana Jan Grudziński podjął decyzję o ucieczce z Tallina. 

Załodze udało się na początku października przedostać do Wielkiej Brytanii. Przez blisko rok okręt patrolował Morze Północne i Cieśniny Duńskie. W czasie jednej z misji udało mu się wykryć i zatopić udający jednostkę handlową statek transportowy "Rio de Janeiro, który wiózł niemiecki desant do Norwegii. 

To również z Wielkiej Brytanii okręt wyruszył w ostatni rejs. 11 czerwca 1940 roku został uznany za zaginiony. Jego los do dzisiaj pozostaje zagadką. W celu odkrycia "Orła" wyruszyło już kilka ekspedycji. Jak narazie nie udało się odnaleźć wraku okrętu. 

bm

Czytaj także

[INFOGRAFIKA] ORP "Orzeł" - krótka i barwna historia najsłynniejszego polskiego okrętu podwodnego

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2023 05:46
11 czerwca 1940 roku ORP "Orzeł" - okręt, którego niezwykłe dzieje do dziś rozpalają wyobraźnię pasjonatów historii - został oficjalnie uznany za zaginiony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Paszporty Paragwaju". Film o bohaterstwie polskich dyplomatów

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 10:00
- Chciałem podkreślić determinację ludzi w Szwajcarii, którzy będąc w morzu okupowanej przez Niemców i Sowietów Europy, ratowali ludzi - mówił Robert Kaczmarek, reżyser filmu nt. udziału polskiej dyplomacji w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ORP "Wilk". Posłuchaj wspomnień dowódcy pierwszego polskiego okrętu podwodnego

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 05:50
84 lata temu ORP "Wilk", pierwszy polski okręt podwodny, opuścił Bałtyk, kierując się do Wielkiej Brytanii. Dzieje tego okrętu związane są z tragicznym losem jego dowódcy. 
rozwiń zwiń