X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Samolot Dakota gen. Sosnkowskiego trafi do zbiorów Muzeum Wojska Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 12:50
24 czerwca do zbiorów Muzeum Wojska Polskiego trafi samolot Dakota, z którego korzystał Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych generał Kazimierz Sosnkowski. Uroczyste przekazanie samolotu z udziałem wiceministra obrony narodowej Tomasza Szotkowskiego odbędzie się o 14.30 na Cytadeli Warszawskiej gdzie powstaje nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego.
Przekazanie wraku samolotu Dakota Kazimierza Sosnkowskiego w Kanadzie.
Przekazanie wraku samolotu Dakota Kazimierza Sosnkowskiego w Kanadzie. Foto: PLinCanada/Twitter

Samolot został przetransportowany do Polski w marcu tego roku na pokładzie ukraińskiego Antonowa, An-124 Rusłan, który jest największym seryjnie produkowanym samolotem transportowym. Początkowo trafił do Wrocławia, w kwietniu przetransportowany został na warszawską Cytadelę. Dziś oficjalnie maszynę włączono w poczet zbiorów muzeum.

"Spirit of Ostra Brama" - Dakota Naczelnego Wodza

Gen. Kazimierz Sosnkowski został Wodzem Naczelnym po śmierci gen. Władysława Sikorskiego w 1943 roku i funkcję sprawował do 30 września 1944 roku. Generał latał samolotem Dakota DC-3 brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RAF) o numerze FL547 od lipca do września 1944 roku. Pojazd nosił brytyjskie oznaczenia powietrzne i dodatkowo polską, biało-czerwoną szachownicę. Samolotem latała polska załoga dowodzona przez kpt. Józefa Tyszkę. Nazwa maszyny "Spirit of Ostra Brama" ("Duch Ostrej Bramy") nawiązuje prawdopodobnie do uroczystości poświęcenia wotum dziękczynnego polskich pilotów w Katedrze Westminsterskiej. Głównym motywem wotum był wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Kazimierz Sosnkowski - sylwetka Naczelnego Wodza

Po wojnie samolot przekazany został kanadyjskim liniom lotniczym i latał jako rejsowy do 1970 roku. Wówczas został zezłomowany, jego części miały zostać wykorzystane do remontów innych samolotów, a ostatecznie trafił do muzeum lotnictwa – Royal Aviation Museum of Western Canada. W roku 2002 odkryto jego wojskową historię i samolot został przekazany 17. dywizjonowi lotniczemu w Winnipeg.

Jak wyjaśnił w telewizji CTV dowódca tej formacji płk Eric Charron, dywizjon ma swoją grupę wolontariuszy, nazywaną "Eskadrą Duchów (Ghost Squadron) 17. Dywizjonu".

– I to właśnie w Winnipeg grupa miłośników lotnictwa, wolontariuszy zajęła się przywróceniem samolotu do przyzwoitego stanu. Łącznie z wymalowaniem oznaczeń wojskowych, w tym polskiej szachownicy i nazwy "Spirit of Ostra Brama". Ta praca trwała wiele lat. Jak łatwo się domyślić, jednym z wyzwań był transport samolotu do Polski – wskazał konsul generalny RP w Toronto Krzysztof Grzelczyk w rozmowie z PAP.

Jeden z najbardziej niezawodnych samolotów świata

Dakoty czyli amerykańskie samoloty Douglas C-47 były jednymi z najważniejszych pojazdów transportowych II wojny światowej. Stanowiły m.in. trzon floty powietrznej, która przewoziła skoczków spadochronowych podczas operacji "Market-Garden" – największej operacji powietrzno-desantowej w dziejach. Samoloty były eksploatowane także po wojnie przez wiele państw na świecie. Kilka egzemplarzy latało m.in. w LOT.

I Samodzielna Brygada Spadochronowa gen. Sosabowskiego - zobacz serwis specjalny

O niezawodności maszyn świadczy fakt, że ostatnie rejsowe Dakoty wycofano z eksploatacji dopiero w 1999 roku. Samolot miał także epizody filmowe: jeden z egzemplarzy pojawił się  w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata", zaś na potrzeby filmu "O jeden most za daleko" z 1977 roku zakupiono 11 maszyn tego typu.

bm/PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kazimierz Sosnkowski - "Szef Komendanta"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 06:00
19 listopada 1885 roku urodził się Kazimierz Sosnkowski, szef sztabu I Brygady Kadrowej, generał, który po śmierci gen. Władysława Sikorskiego został Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prochy pierwszego dowódcy Dywizjonu 303 zostaną sprowadzone do kraju

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 18:26
Urny z prochami płk. pilota Zdzisława Krasnodębskiego i jego żony Wandy zostaną przywiezione do Warszawy we wtorek 13. maja przez weteranów Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie - poinformowało MON.
rozwiń zwiń