X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Jack Fairweather: opór i odwaga Witolda Pileckiego są niezwykle inspirujące

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 17:51
– Uważam, że ważne jest to, by zrozumieć motywację, i to, jakim człowiekiem był Witold Pilecki. (…) Historia rotmistrza to dla wielu osób bardzo trudny i mocny temat. Pilecki był jak blask światła w historii obozu – powiedział Jack Fairweather, brytyjski pisarz i dziennikarz, autor książki "The Volunteer – The True Story Of The Resistance Hero Who Infiltrated Auschwitz".
Audio
  • 5.07.19 Jack Fairweather: Witold Pilecki był jak blask światła w historii obozu.
Jack Fairweather
Jack Fairweather Foto: www.msz.gov.pl

Jack Fairweather to brytyjski korespondent wojenny. Był również szefem biura brytyjskiego dziennika "The Daily Telegraph" w Bagdadzie i fotoreporterem amerykańskiego "The Washington Post" w Afganistanie. Za reportaże wojenne z inwazji na Irak otrzymał prestiżową nagrodę British Press Award.

pilecki1.jpg
Rotmistrz Pilecki - dobrowolny więzień Auschwitz

Auschwitz jako symbol ostatecznej ofiary i cierpienia

2 lipca w Ambasadzie RP w Londynie odbyła się brytyjska premiera biografii rotmistrza Witolda Pileckiego pt. "Ochotnik". W styczniu 2020 roku dojdzie do polskiego wydania książki. Jack Fairweather podkreślił, że z historią rotmistrza zapoznał go jego kolega, który odwiedził Muzeum Auschwitz-Birkenau.

– Jest on również korespondentem wojennym. Razem opisywaliśmy konflikty w Iraku i Afganistanie. Był na uroczystościach rocznicowych w Oświęcimiu i czytał o ruchu oporu, który funkcjonował w obozie. Fakt, że tego typu działalność mogła być prowadzona w takim miejscu, był dla mnie czymś nowym. Auschwitz stanowiło dla mnie symbol ostatecznej ofiary i cierpienia. Wyobrażenie, że była grupa osób walcząca z niemieckimi nazistami w centrum tego największego zła, było dla mnie zadziwiające – stwierdził autor.

"Ważne, by zrozumieć motywację i to, jakim człowiekiem był Pilecki"

Publikacja brytyjskiego pisarza opowiada przede wszystkim o fragmencie życia Witolda Pileckiego, w którym zgłosił się jako ochotnik do obozu zagłady w Oświęcimiu, by raportować o nazistowskich zbrodniach. Jack Fairweather zaznaczył jednak, że opisał również inne etapy działalności rotmistrza.

pilecki_1200.jpg
"Rotmistrz Pilecki spełnia kryteria cnót heroicznych"

– Napisałem biografię, więc starałem się nakreślić sytuację od jego wczesnych lat, a następnie to, w jaki sposób znalazł się w Auschwitz. Uważam, że ważne jest to, by zrozumieć jego motywację i to, jakim był człowiekiem. Historia byłaby niepełna, gdyby zabrakło informacji, co stało się, gdy uciekł z obozu, czyli jego ciężka walka w Powstaniu Warszawskim i stanięcie przeciwko komunizmowi, za co ostatecznie przypłacił życiem – wskazał Fairweather.

Witold Pilecki i historyczna niesprawiedliwość

Działalność Witolda Pileckiego jest bardzo słabo znana poza granicami Polski. Zwrócił na to uwagę Jack Fairweather. Wyjaśnił, że dokumentacja, która była z nim związana, została ukryta lub zniszczona. W okresie komunizmu nie można było również mówić o jego zasługach.

pilecki_663x364_.jpg
Rotmistrz Pilecki - serwis specjalny

– To właśnie ta historyczna niesprawiedliwość, którą wplotłem w moją narrację i która powinna zostać wyjaśniona. Musiałem się do niej odnieść. Jednym z pytań, na które chciałem odpowiedzieć, rozpoczynając badania, było to dotyczące losów wiedzy, którą z narażeniem życia przekazywał poza obóz. Jego sukcesem i wpływem na rzeczywistość było zapisanie kroków prowadzących Niemców do ostatecznego rozwiązania – stwierdził dziennikarz.

Jack Fairweather przyznał, że alianccy dowódcy czytali raporty napisane przez Witolda Pileckiego i debatowali, co powinni zrobić z Auschwitz. – Odkryłem, że już w październiku 1940 roku wzywał ich, by zbombardowali obóz, nawet zabijając wszystkich w środku. (…) Historia rotmistrza to dla wielu osób bardzo trudny i mocny temat. Pilecki był jak blask światła w historii obozu. Jego odwaga i opór są naprawdę inspirujące  powiedział.

Z Jackiem Fairweatherem rozmawiał Karol Darmoros.

Polskie Radio 24/db

----------------------------------

Data emisji: 5.07.2019

Godzina emisji: 17.42

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historia na dziś. Henryk Dobrzański ps. "Hubal"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 21:50
Oddział Henryka Dobrzańskiego był jedyną jednostką wojsk II Rzeczpospolitej, która nigdy się nie poddała. Kim był jego niezłomny, charyzmatyczny dowódca? Losom Hubala przyjrzeliśmy się w audycji "Historia na dziś". Gościem audycji był dr Patryk Pleskot (IPN).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdzisław Broński ps. Uskok. Legenda lubelskiej partyzantki

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 20:40
Był jednym z najdłużej walczących żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Zdzisław Broński ps. Uskok należał do Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. W tym roku przypada 70. rocznica śmierci jednego z Wyklętych.
rozwiń zwiń