X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Juliusz Wiktor Gomulicki - erudyta, bibliofil, badacz literatury

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 05:50
110 lat temu, 17 października 1909 roku, urodził się Juliusz Wiktor Gomulicki, historyk literatury, wybitny znawca poezji Cypriana Kamila Norwida, varsavianista, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego. W Archiwum Polskiego Radia zachowały się jego wspomnienia. W 2003 roku rozmawiała z Juliuszem Gomulickim rozmawiała Bogumiła Prządka.
Audio
  • Juliusz Wiktor Gomulicki przedstawia portret swojego ojca, pisarza Wiktora Gomulickiego, od którego przejął fascynację literaturą i historią Warszawy. Cz. 1. (PR, 2003)
  • Juliusz Wiktor Gomulicki opowiada o swoich zainteresowaniach literackich i pierwszych latach nauki. Przywołuje rodzinne wspomnienia z dnia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Cz.2. (PR, 2003)
  • Juliusz Wiktor Gomulicki opowiada o swoich zainteresowaniu historią średniowiecza, wyborem prawa jako kierunku studiów na Uniwersytecie Warszawskim, zauroczeniu koleżanką ze studiów oraz poszukiwaniu pracy. Cz. 3. (PR, 2003)
  • Juliusz Wiktor Gomulicki wspomina swoją drogę zawodową oraz okoliczności odnalezienia rękopisu niepublikowanego wiersza Cypriana Kamila Norwida. Cz. 4. (PR, 2003)
  • Juliusz Wiktor Gomulicki opowiada o swojej fascynacji książkami: chudy literat na starość, przyjemność w kupowaniu książek, ale i w ich rozdawaniu, o poszukiwaniu książek czytanych w dzieciństwie. Cz. 5. (PR, 2003)
Juliusz Wiktor Gomulicki, zdjęcie z 1945 roku
Juliusz Wiktor Gomulicki, zdjęcie z 1945 rokuFoto: Wikipedia/domena publiczna

- Ja w książki się wgłębiam – mówił Juliusz Wiktor Gomulicki. - Jestem miłośnikiem tego, co zapieczętowane, wykrywania tego, co ukryte, odgadywania tego, co zagadkowe. Jestem w tym mistrzem, mogę powiedzieć niezrównanym. 

Był synem pisarza Wiktora Gomulickiego. Urodził się w 1909 roku w Warszawie. 

- Matka nauczyła mnie liter jak miałem trzy lata. Ojciec, jak zauważył, że ja sylabizuję, zabrał się za naukę czytania już prawdziwego – wspominał Juliusz Gomulicki. – Czytałem dużo, szybko przyswajałem wiedzę, więc ojciec był ze mnie bardzo zadowolony.

Posłuchaj wspomnień Juliusza Gomulickiego o wykładach, jakie przygotowywał dla swego małego syna ojciec, Wiktor Gomulicki. 

Wybuch I wojny światowej zastał rodzinę Gomulickich w Warszawie. – Pamiętam pierwszą stronę gazety z wielkim tytułem "Wojna!", pamiętam, choć miałem wtedy tylko pięć lat – mówił Juliusz Gomulicki w Polskim Radiu. – Pamiętam też 11 listopada i odzyskanie niepodległości przez Polskę. Jak ja wtedy zazdrościłem moim starszym braciom, że mogli służyć w wojsku.

Posłuchaj wspomnień Juliusza Gomulickiego o przyrodnich braciach i o pierwszych latach w szkole – kłótniach z nauczycielami, ulubionych lekturach.

- Chciałem iść na historię. Interesowałem się średniowieczem. Przeczytałem wszystkie dostępne prace dotyczące polskiego średniowiecza – mówił Juliusz Wiktor Gomulicki. – Znałem średniowieczną łacinę. Przestudiowałem Galla Anonima we wszystkich dostępnych tłumaczeniach. Jednym słowem – tyle tego wiedziałem, że już po dwóch latach mogłem pisać prace magisterską – wspominał.

Wbrew tej pasji, na prośbę matki i ojczyma, Juliusz zaczął studiować prawo. Posłuchaj wspomnień z czasów studenckich.

Przed wojną studiował także nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim, a w trakcie okupacji na tajnych kompletach także psychologię i socjologię. 

Współpracował z "Nowymi książkami", "Rocznikiem Literackim", współtworzył Encyklopedię Powszechną PWN i Towarzystwo Przyjaciół Książki. W latach 1945-46 był naczelnikiem Wydziału Upowszechniania Literatury w Ministerstwie Kultury i Sztuki, następnie kierownikiem działu wydawniczego Centralnego Instytutu Kultury. Pracował także jako recenzent w Państwowym Instytucie Wydawniczym, doradca naukowy w Ossolineum oraz w Instytucie Badań Literackich PAN.

W latach 1957–60 i 1983–85 wykładał literaturę i tekstologię na Uniwersytecie Warszawskim.

Publikował głównie książki varsavianistyczne (m. in. "O starej i nowej Warszawie", "Trzysta lat książki o Warszawie", "Warszawa drukowana") oraz literaturoznawcze, w szczególności poświęcone twórczości Cypriana Kamila Norwida. To dzięki Gomulickiemu ukazały się zebrane dzieła Norwida z opracowaniem. Napisał także pracę o ojcu, Wiktorze Gomulickim, zatytułowaną "Pierwszy odkrywca Norwida od roku 1860 do roku 1918".

im

Zobacz więcej na temat: literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Parandowski - pisarz wielkiego czasu

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 06:08
- Nic już nie zmieni faktu, że antyk grecko-rzymski płynie w naszej kulturze bez przerwy, nasza kultura z niego wyszła i w nim szuka nieustannie swych wzorów i inspiracji – mówił Jan Parandowski w Polskim Radiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ossolineum - niezwykłe muzeum sprawy narodowej

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 08:00
Po utracie niepodległości Polacy zastanawiali się, w jaki sposób zachować swoje dziedzictwo kulturowe. Rozwiązanie tego problemu znalazł Józef Maksymilian Ossoliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyprian Kamil Norwid - czwarty wieszcz narodowy

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 06:50
- Nie skończył formalnej edukacji, przeszedł tylko przez nauczanie domowe. Był bardzo pracowitym samoukiem. Miał rozległe zainteresowania i głęboką wiedzę na różne tematy - powiedział prof. literatury polskiej Andrzej Fabianowski w audycji "Napiętnowany cierpieniem - Cyprian Kamil Norwid".
rozwiń zwiń