Historia

Poczuj się jak powstaniec. Powstanie Warszawskie w wirtualnej rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 06:00
Produkcja trwa 16 minut, a prace nad nią trwały ponad 2 lata. Fabuła filmu "Kartka z Powstania" opowiada historię jednego z powstańców warszawskich, kapitana Władysława Sieroszewskiego "Sabały", który wychodząc do Powstania w sierpniu 1944 roku, otrzymał od swojej córki małą kartkę z modlitwą. Wtedy jeszcze nie wiedział, że ta kartka wpłynie na jego dalsze losy.
Powstanie Warszawskie: ochotnicy składają przysięgę na Powiślu
Powstanie Warszawskie: ochotnicy składają przysięgę na PowiśluFoto: Wincenty Szober/Wikimedia Commons (domena publiczna)

Technologia VR umożliwia doświadczenie wirtualnej przestrzeni "tu i teraz". Widz śledzi akcję filmu, mając poczucie bycia jednym z uczestników powstania. Połączenie stereoskopii, czyli techniki obrazowania oddającej wrażenie dwuocznego odbioru głębi i odległości oraz dźwięku ambisonicznego pozwala na odczuwanie wrażenia, że zatapiamy się w oglądanym obrazie (poczucie "bycia tu i teraz").

Zobacz i posłuchaj, co w Polskim Radiu mówił reżyser filmu Tomasz Dobosz:

O Powstaniu Warszawskim zrealizowano już wiele filmów, jednak nikt wcześniej nie opowiedział o tym wydarzeniu z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości.

Jak mówił reżyser, Tomasz Dobosz, nie musimy już wyobrażać sobie, co byśmy zrobili, gdyby to nam przyszło żyć w tamtych czasach. Czujemy swoją fizyczną obecność w czasie i miejscu akcji, co sprawia, że przy odpowiedniej wrażliwości jesteśmy w stanie poczuć, jakich wyborów moglibyśmy dokonać. Czy oglądając scenę walki partyzanckiej mamy ochotę schować się, czy też walczyć? Czy widząc zniszczoną wojną Warszawę czujemy smutek, czy złość? Dzięki temu, że VR potrafi oszukać ludzki mózg, co do odczuwania obecności w danym miejscu, jesteśmy bliżsi odpowiedzi na te pytania.

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

"Kartka z Powstania" otrzymała m.in.: główną nagrodę na festiwalu Los Angeles Film Awards w kategorii Virtual Reality oraz tegoroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa w dziedzinie Kultura Cyfrowa.

Głównym producentem widowiska VR "Kartka z Powstania" jest Narodowe Centrum Kultury.

"Kartkę z Powstania" można oglądać bezpłatnie przez cały sierpień w galerii Kordegarda przy ul. Krakowskie Przedmieście 17 w Warszawie oraz w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. 

Zobacz zwiastun filmu:

mat. prasowe Narodowego Centrum Kultury