X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Pierwsza Konwencja Genewska – przełom w prawie międzynarodowym

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 06:50
155 lat temu, 22 sierpnia 1864 roku podpisano Konwencję Genewską, pierwszy akt prawny obejmujący ochroną chorych i rannych żołnierzy w czasie wojny. Zapewniła również neutralność służbom sanitarnym i cywilom pomagającym ofiarom konfliktu.
Audio
  • Postać Henriego Dunanta w audycji z cyklu "Ludzie i idee". (PR, 17.11.1991)
Podpisanie pierwszej Konwencji Genewskiej, sierpień 1864
Podpisanie pierwszej Konwencji Genewskiej, sierpień 1864Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Konwencja Genewska to dzieło życia Henriego Dunanta, pierwszego laureata pokojowej Nagrody Nobla z 1901 roku. Podpisało ją 12 państw, a wkrótce dołączyli następni sygnatariusze.

Postanowienia konwencji i jej następne akty

Została podpisana na międzynarodowej konferencji. Zapewniała ochronę chorym i rannym bez względu na przynależność narodową oraz regulowała działalnie personelu medycznego na polu bitwy. Służby sanitarne i cywile pomagający ofiarom konfliktu zostali objęci zasadą neutralności.

W późniejszym czasie podpisano jeszcze trzy akty konwencji genewskich, które dodawały kolejne postanowienia. Zostały uchwalone w 1906 i 1929 roku, a obecnie obowiązująca konwencja pochodzi z 1949 roku. Powstała na bazie tragicznych doświadczeń II wojny światowej. W 1977 roku dodano do niej poprawki zapewniające ochronę ofiarom konfliktów zbrojnych.

Na Konwencji Genewskiej opiera się współczesne prawo humanitarne.

Wspomnienie Solferino

Inicjatorem powstania Konwencji był Henri Dunant. Pochodził z genewskiej rodziny kupieckiej i od najmłodszych lat poświęcał się działalności charytatywnej. Przełomowym dniem w jego życiu okazał się 24 czerwca 1859 roku, kiedy w podróży był świadkiem krajobrazu po bitwie pod Solferino. Było to największe starcie wojny o zjednoczenie Włoch, prowadzonej przez Francję i Piemont z Austrią w 1859 roku.

Na pobojowisku pozostało 40 tysięcy ludzi. Wielu rannych udałoby się uratować, gdyby w porę udzielono im pomocy. Dunant nie mógł przyglądać się cierpieniu i zorganizował szpital polowy, w którym opatrywał żołnierzy przez niemal dwa tygodnie. Następnie postanowił zainterweniować w imieniu rannych u cesarza Francuzów, Napoleona III.

– Tematem rozmowy był wielki problem pomocy rannym. Odniósł sukces, ponieważ Napoleon zdecydował się uwolnić austriackich lekarzy, żeby umożliwić im poświęcenie się misji, do której zostali powołani – powiedział Krzysztof Kocel, doktor prawa humanitarnego w audycji "Ludzie i idee".

Henri Dunant postanowił głosić hasło pokoju na świecie. W tym celu wydał książkę "Wspomnienie Solferino", która zdobyła duży rozgłos w Europie. Zaczęło go popierać wielu znanych ludzi, m.in. Wiktor Hugo.

Czerwony Krzyż

Dunant wykorzystał swoją popularność do promowania pacyfizmu. – Zaproponował, aby w każdym kraju powstały już w okresie pokoju komitety, które by się przygotowywały na czas wojny i organizowały sprzęt i personel, który mógłby służyć rannym żołnierzom – opowiadał Krzysztof Kocel w Polskim Radiu. – Zdaniem Dunanta potrzebna jeszcze była zasada nietykalności rannego.

W 1863 roku zwołał konferencję, na której powołano Komitet Genewski. Wkrótce w wielu krajach zaczęły powstawać komitety narodowe, które grupowały się w Komitecie Międzynarodowym w Genewie. Symbolem organizacji stał się czerwony krzyż na białym polu, od którego organizacja przyjęła następną nazwę Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.

Niestety, Henri Dunant nie cieszył się należną mu sławą. W 1867 roku odszedł z organizacji Czerwonego Krzyża w wyniku sporu z pozostałymi członkami. Odtąd żył w ubóstwie, a ostatnie lata życia spędził w szpitalu w szwajcarskiej wsi Heiden. Świat przypomniał sobie o nim w latach 90. XIX wieku i obsypał go nagrodami. Henri Dunant nie wykorzystał pieniędzy na polepszenie własnych warunków życia i przeznaczył je na fundusz zwalczania nędzy.

sa

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konwencje genewskie - na straży praw ofiar wojny

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 06:08
Konwencje genewskie ustalano w Genewie od 1864 roku, jednak za najważniejsze są uznane te pochodzące z 12 sierpnia 1949 mówiące o ochronie ofiar wojny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Praw Człowieka

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 06:00
W rocznicę podpisania przez ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka - przypominamy ludzi, którzy o te prawa walczyli, m.in. Lecha Wałęsę, Andrieja Sacharowa, Martina Luthera Kinga, Nelsona Mandelę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy II wojna światowa czegoś nas nauczyła?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 22:30
W powieści Bułhakowa widzimy, jak Woland pokazuje Małgorzacie migoczący globus: "Czy widzi pani ten, na przykład, skrawek omywanego przez ocean lądu? Proszę popatrzyć, jak się rozżarzył. Wybuchła tam wojna".
rozwiń zwiń