Historia

Fenomen Matki Teresy z Kalkuty, "misjonarki miłości"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2023 05:47
- Myślę, że jej dobroć przyciągała ludzi. Niektórzy desperacko szukali u niej pomocy i ona ją ludziom dawała - mówiła o Matce Teresie z Kalkuty jedna z uczestniczek reportażu Polskiego Radia "Służebnica miłości".
Matka Teresa witana na lotnisku w New Delhi po otrzymaniu Nagrody Nobla, 9 listopada 1979
Matka Teresa witana na lotnisku w New Delhi po otrzymaniu Nagrody Nobla, 9 listopada 1979Foto: Forum

26 lat temu, 5 września 1997 roku, zmarła Matka Teresa z Kalkuty - święta Kościoła Katolickiego, zakonnica nazywana "misjonarką miłości".

W imię miłości Boga, poświęciła życie służbie dla ubogich, opuszczonych, bezdomnych, upośledzonych, chorych i umierających. Działała w slumsach Kalkuty, a jej misjonarki miłosierdzia dotarły do wielu zakątków świata.

Posłuchaj
04:32 Fragm. wywiadu z Matką Teresą - popr.mp3 Fragment archiwalnego wywiadu z Matką Teresą nadanego w radiu BBC (1970)

- Umierającemu mogę pomóc, jeśli mogę pomóc mu pięknie umrzeć. Bo jeśli ta osoba pozostawiona byłaby na ulicy sama, umarłaby jak zwierzę, podczas gdy w naszym domu, w naszych rękach oni umierają pięknie, bo umierają z Bogiem. Kochani i otoczeni opieką - mówiła w wywiadzie na antenie radia BBC w 1970 roku.

Albańskie korzenie

Agnes Bojaxhiu, bo tak się nazywała, urodziła się w katolickiej rodzinie albańskiej w Skopje (w dzisiejszej Macedonii Północnej), które wchodziło wówczas w skład Imperium Osmańskiego. Od wczesnej młodości wiedziała, że jej powołaniem jest służba misyjna. W wieku 18 lat postanowiła wstąpić do Zgromadzenia Sióstr Loretanek, które bardzo aktywnie działało na terenie Indii. Przyjęła imię Teresa.

Swój nowicjat rozpoczęła u podnóża Himalajów, a po złożeniu pierwszych ślubów wysłano ją do Kalkuty na kurs nauczycielski. Pracę zaczęła od sprzątania klas, a później została dyrektorką szkoły dla dziewcząt. Od początku czuła, że nie to jest jej prawdziwe powołanie. Postanowiła opiekować się biednymi i chorymi.

Posłuchaj

14:11 Służebnica miłości.mp3 "Służebnica miłości" - audycja Małgorzaty Bartas - Witan poświęcona Matce Teresie. (PR, 14.09.1997) 

Święta ze slumsów

Postanowiła opuścić zakon i zamieszkać w slumsach razem z tymi, którym chciała pomagać. Jej prośbę jednak długo odrzucano i dopiero w 1948 roku otrzymała pozwolenie na pracę wśród biednych. Miała wtedy 38 lat. Ukończyła kurs pielęgniarski i zamieszkała w slumsach.

- Jedyne, co wtedy posiadałam to 5 rupii i kostka mydła - wspominała po latach. - Jeden z biedaków przyprowadzonych z ulicy krzyczał: "dajcie mi coś do jedzenia!". Następnego ranka zaczęłam dawać mu ryż i w tym momencie on umarł - dodała Matka Teresa.

Założone przez nią Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłosierdzia liczy dziś kilka tysięcy sióstr i ma 500 domów opieki na całym świecie.

Służebnica miłości

Małgorzata Bartas-Witan w audycji przygotowanej kilka dni po śmierci Matki Teresy przypomniała jej wypowiedzi podczas spotkania z polską młodzieżą w 1995 roku. Rozmawiała też z osobami, które się z nią zetknęły.

- Ja do niej przyszłam tak po prostu z ulicy. I ona się mną tam w Indiach zajęła. To była najzwyklejsza, bardzo miła kobieta. Osoba, która potrafiła każdego do siebie przytulić. Myślę, że jej dobroć przyciągała ludzi, niektórzy desperacko szukali u niej pomocy i ona ją ludziom dawała - mówiła bohaterka reportażu ”Służebnica miłości”.

Posłuchaj
33:51 Postaci XX wieku.mp3 Matka Teresa - audycja Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku" (PR, 26.12.1996) 

O godność człowieka

Jakie wartości chrześcijańskie były najważniejsze dla Matki Teresy? Jak walczyła o godność życia i umierania dla najuboższych? Czy jej życie i postawa są wyrzutem dla świata? Na te pytania z kolei starał się odpowiedzieć Sławomir Szof w audycji z cyklu "Postacie XX wieku", nadanej 26 grudnia 1996 roku.

Posłuchaj audycji.

Zakonnica została uhonorowana wieloma nagrodami. Pokojową Nagrodę Nobla otrzymała w 1979 roku. Pieniądze z wyróżnień i nagród przekazała biednym. Dzięki swojemu poświęceniu dla cierpiących była nazywana "Aniołem umierających".

Beatyfikacja i kanonizacja

19 października 2003 roku papież Jan Paweł II beatyfikował Matkę Teresę. Przypomniał wówczas, że błogosławiona kierowała się w życiu miłością do bliźnich. "Pamiętajmy, że dla Matki Teresy z Kalkuty zarówno w modlitwie, jak i w działalności misyjnej, wzorem była zawsze Matka Boska" - powiedział ciężko chory już wówczas papież.

src="http://static.prsa.pl/b6ddb546-4b99-4821-a5b8-58b852e8eee3.file"

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony papieżowi Janowi Pawłowi II

4 września 2016 roku Ojciec Święty Franciszek kanonizował Matkę Teresę z Kalkuty. W homilii wygłoszonej w trakcie nabożeństwa stwierdził, że "Matka Teresa przez całe swoje życie była hojną szafarką Bożego miłosierdzia".

Posłuchaj fragmentów wywiadu z Matką Teresą, nadanego w radiu BBC oraz audycji o jej życiu i wielkiej miłości do ludzi.

bs

Czytaj także

Edyta Stein. Odważna kobieta w diabelskich czasach

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2023 05:40
1 maja 1987 papież Jan Paweł II beatyfikował Edytę Stein – niemiecką filozofkę pochodzenia żydowskiego, karmelitankę zamordowaną w 1942 roku w niemieckim obozie śmierci Auschwitz-Birkenau.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fenomen Matki Teresy z Kalkuty

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 06:00
- Myślę, że jej dobroć przyciągała ludzi; niektórzy desperacko szukali u niej pomocy i ona ją ludziom dawała - mówiła o Matce Teresie z Kalkuty jedna z uczestniczek reportażu ”Służebnica miłości”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mahatma Gandhi: za łagodny dla ekstremistów

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 05:40
- Zgasło światło naszego życia i mrok otacza nas zewsząd. Nasz uwielbiany przywódca, Bapu, ojczulek jak go zwaliśmy, ojciec narodu nie żyje - obwieścił przez głośniki radiowe premier Indii Jawaharlal Nehru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święty męczennik. Ojciec Maksymilian Kolbe

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2023 06:00
– Chcę dodać innym odwagi do życia – powiedział zaskoczonemu Niemcowi w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau Maksymilian Kolbe. 82 lata temu, 29 lipca 1941 roku, zakonnik pokazał wielkość człowieka tym, którzy zatracili poczucie człowieczeństwa i dobrowolnie oddał swoje życie, aby uratować inne.
rozwiń zwiń