X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Gen. Stanisław Maczek: Bijcie się twardo, ale po rycersku

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 06:00
"Żołnierz polski bić się może o wolność wszystkich narodów - umiera tylko dla Polski" - mawiał gen. Stanisław Maczek, dowódca 1. Dywizji Pancernej w czasie walk o wyzwolenie Europy Zachodniej spod okupacji niemieckiej w 1944 roku.
Audio
  • Dyrektor Muzeum Historii Robert Kostro mówi o wystawie "Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze". (PR, 2.09.2019)
Gen. Stanisław Maczek jako dowódca 1 Dywizji Pancernej w czasie II wojny światowej
Gen. Stanisław Maczek jako dowódca 1 Dywizji Pancernej w czasie II wojny światowejFoto: fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Do 28 września br. można oglądać wystawę plenerową "Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze", przygotowaną przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Muzeum Stanisława Maczka w Bredzie. 

– Był jednym z twórców polskich nowoczesnych sił zbrojnych. Przez całą karierę wojskową dążył do stworzenia mobilnej, dysponującej dużą siłą jednostki. Ta wystawa pokazuje go zatem jako wybitnego generała – opowiadał dyrektor Muzeum Historii Polsk Robert Kostro w czasie wenisażu wystawy. – Był jedynym polskim dowódcą tej rangi w czasie II wojny światowej, który nie przegrał żadnej bitwy. Gen. Maczek i jego żołnierze z 1. Dywizji Pancernej to symbol polskich losów w trakcie II wojny światowej.

Jak podkreślił dalej, pamięć o legendarnym pancerniaku i jego żołnierzach była zaniedbana w okresie PRL:

– Wspaniały dowódca, tak jak tysiące Polaków nie mógł wrócić po wojnie do komunistycznej Polski. Pozbawiono go obywatelstwa kraju, groziły mu represje. Przez lata, by przeżyć, musiał w Szkocji zarabiać na chleb ciężką pracą, niedoceniony także przez kraj, w którym zamieszkał. Dopiero po upadku komunizmu doczekał się uznania.

Zapowiedział również, że Muzeum Historii Polski współpracuje w tworzeniu filmu dokumentalnego oraz animacji opowiadających o generale Maczku. Dyrektor Muzeum Historii Polski 2 września był gościem Polskiego Radia, w którym opowiedział o wystawie.

Karolina Maczek-Skillen (wnuczka gen. Stanisława Maczka) i prof. Andrzej Maczek (syn gen. Stanisława Maczka) na wernisażu wystawy Karolina Maczek-Skillen (wnuczka gen. Stanisława Maczka) i prof. Andrzej Maczek (syn gen. Stanisława Maczka) na wernisażu wystawy

Posłuchaj rozmowy z dyrektorem Muzem Historii Polski.

Sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Rady Ministrów Piotr Naimski odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego. Przypomniał w nim słowa, którymi kierował się gen. Stanisław Maczek: "Żołnierz polski walczy o wolność wszystkich narodów i krajów, ale umiera tylko za Polskę".

O szacunku, jakim darzy się 1. Dywizję Pancerną w Holandii opowiedział ambasador Chargé d’Affaires Ambasady Królestwa Niderlandów Raphael Varga van Kibed. Przemówił również prof. Andrzej Maczek, syn generała. Podziękował za zaproszenie na uroczystość i wyraził nadzieję na dalsze upamiętnie ojca w Ojczyźnie. Jak podkreślił – historia jego i jego żołnierzy to nasz skarb narodowy.

W otwarciu wystawy udział wzięli najbliżsi krewni generała Stanisława Maczka  syn, prof. chemii Andrzej Maczek i wnuczka – Karolina Maczek-Skillen oraz dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Rady Ministrów Piotr Naimski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdalena Gawin. Obecni byli także ambasadorowie Holandii, Belgii i Kanady w Polsce.

Wystawa "Generał Maczek i jego żołnierze"

Wernisaż oficjalnie otworzył wystawę, którą można oglądać od 3 do 28 września przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie. Następnie zostanie przeniesiona do Bredy, którą 1. Dywizja Pancerna gen. Maczka wyzwoliła 29 października 1944 roku. Przypomina losy generała Stanisława Maczka i jego żołnierzy, którzy zwycięsko przeszli cały szlak bojowy II wojny światowej.

Na wystawie można dowiedzieć się wiele nie tylko o zwycięskim szlaku bojowym żołnierzy Maczka, ale również o życiu codziennym w jednostce oraz o trudnych powojennych losach bohaterów, których większość została zmuszona do życia na emigracji.

Wystawa jest przygotowana w trzech językach - polskim, holenderskim i angielskim. Do przedstawienia losów żołnierzy wykorzystano archiwalne zdjęcia i fragmenty kronik wojennych oraz wspomienia weteranów. Polskie Radio jest patronem wystawy.

Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej - zobacz serwis historyczny

Szlak bojowy żołnierzy Maczka

Najpierw jako 10. Brygada Kawalerii we wrześniu 1939 roku odnosili sukcesy w powstrzymywaniu niemieckiej napaści na Polskę. Następnie we Francji w 1940 roku stawiali opór Niemcom jako 10. Brygada Kawalerii Pancernej. Od 1942 roku żołnierze Maczka tworzyli 1. Dywizję Pancerną, która walczyła Normandii latem 1944 roku, gdzie szczególnie wsławiła się w czasie bitwy pod Falaise. Dalszy szlak bojowy wiódł wzdłuż wybrzeża Morza Północnego, poprzez Francję, Belgię i Holandię, aż do Wilhelmshaven w Niemczech, gdzie gen. Maczek przyjął kapitulację garnizonu niemieckiej Kriegsmarine.

Żołnierze Stanisława Maczka szczególnie wsławili się wyzwoleniem belgijskiej Gandawy, holenderskiej Bredy i niemieckiego obozu jenieckiego w Oberlangen, w którym przetrzymywano uczestniczki Powstania Warszawskiego.

1. Dywizja Pancerna i generał Stanisław Maczek cieszą się szczególnym szacunkiem w Holandii. Po wyzwoleniu Bredy 29 października 1944 roku zostali entuzjastycznie przywitani przez mieszkańców miasta. Wielu z Polaków pod wrażeniem serdecznego przyjęcia postanowiło osiedlić się w Holandii po zakończeniu wojny. Od 1981 roku w Bredzie działa Muzeum Stanisława Maczka. Na 75. lecie wyzwolenia miasta przygotowywane są uroczystości, które uświetni wystawa plenerowa "Generał Maczek i jego żołnierze".

sa/na podstawie materiałów prasowych z Muzeum Historii Polski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak Polacy uratowali Bredę

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 06:07
- Myśmy oszczędzali miasta, nie robiliśmy szkód – mówił gen. Maczek – tylko nasz żołnierz był od razu przyjacielem i na rękach noszonym wybawcą. Szybkość i zaskoczenie są tymi elementami, dzięki którym można o wiele więcej zdziałać niż wielką ilością bombardowań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wolność jest dla wszystkich". W Bredzie oddano hołd polskim żołnierzom

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2016 13:24
W Bredzie w Holandii oddano hołd polskim żołnierzom poległym podczas wyzwalania miasta.72 lata temu, 29 października 1944 roku żołnierze 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka wyzwalając Bredę, otworzyli drogę w kierunku Mozy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Historii Polski wzbogaciło się o cenną kolekcję

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 12:20
Do Muzeum Historii Polski trafiło ok. 50 eksponatów, które pokazywane były w pawilonie polskim na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku. To m.in. ceramika, artystyczne meble, wyroby ludowe i ręcznie ilustrowane książki. Zbiory są darem Marii Starczewskiej-Lambasy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze". Wystawa

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 13:57
W audycji "Poranek Dwójki" spotkamy się z dyrektorem Muzeum Historii Polski, Robertem Kostro, z którym porozmawiamy o ekspozycji nagrań, zdjęć i kronik filmowych, opowiadających o jednym z generałów dywizji Wojska Polskiego i kawalerze Orderu Orła Białego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Maczek – generał, który nie przegrał żadnej bitwy

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 23:55
– Mamy okrągłą, 80. rocznice wybuchu II wojny światowej, a gen. Maczek jest jedną z najjaśniejszych gwiazd na firmamencie polskich wojskowych tamtego czasu – mówi historyk Wojciech Kalwat.
rozwiń zwiń