Historia

Jerzy Kukuczka: nie wyobrażam sobie zerwania z górami

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 06:00
18 września 1987 roku Jerzy Kukuczka, jako drugi człowiek na świecie po Reinholdzie Messnerze, zdobył Koronę Himalajów - 14 szczytów o wysokości ponad 8000 metrów. Zajęło mu to dziewięć lat. Przed nim był tylko Włoch Reinhold Messner, ale potrzebował na to samo 17 lat.
Audio
  • Rozmowa z Jerzym Kukuczką przed wyjazdem w 1989 na Lhotse (Polskie Radio)
Jerzy Kukuczka, polski alpinista i himalaista. Katowice 1989
Jerzy Kukuczka, polski alpinista i himalaista. Katowice 1989 Foto: PAP/CAF - Kazimierz Seko

Pierwszym jego ośmiotysięcznikiem był Lhotse. Zdobył go 4 października 1979 roku z Andrzejem Czokiem, Andrzejem Heinrichem i Januszem Skorkiem w stylu alpejskim, bez tlenu. Nową drogę na ten szczyt chciał wyznaczyć 30 lat temu, gdy ruszył wraz z Ryszardem Pawłowskim południową ścianą  Lhotse w październiku 1989 roku.

Znany był z tego, że poszukiwał wciąż wyzwań i wspinał się przeważnie w bardzo trudnych warunkach. Na dziesięć ze wspomnianych szczytów wszedł nowymi trasami, siedem zdobył w stylu alpejskim, cztery jako pierwszy zimą, a jeden samotnie. Żaden inny zdobywca Korony Himalajów i Karakorum nie mógł się pochwalić takimi osiągnięciami. Podziw wzbudzał też fakt, że na sześciu z tych szczytów stanął w ciągu niespełna dwóch lat.

W 1988 roku, podczas igrzysk olimpijskich w Calgary on i Messner zostali nagrodzeni srebrnym Orderem Olimpijskim. Włoch odmówił przyjęcia wyróżnienia, tłumacząc, że uważa alpinizm za twórczość, a nie rywalizację. Kukuczka przyjął medal, argumentując, że w wyczynowym wspinaniu dostrzec można sportowe wartości.

himalaje góry k2 1200 f.jpg
GÓRY - Serwis specjalny

24 października 1989 roku, podczas wspinaczki nową drogą na Lhotse Kukuczka, którego partnerem był Ryszard Pawłowski, odpadł ze ściany na wysokości ok. 8200 m; lina nie wytrzymała obciążenia i pękła, a on spadł w dwukilometrową przepaść i zginął na miejscu. Po odnalezieniu ciała pochowano je w lodowej szczelinie, nieopodal miejsca upadku. Polski himalaista miał 41 lat.

W Archiwum Polskiego Radia znajduje się ostatni wywiad, którego Jerzy Kukuczka udzielił przed swoją ostatnią, tragiczną wyprawą. 

- Ta ściana pociąga mnie tak samo mocno, jak każdy inny ośmiotysięcznik. Jest taki moment, kiedy człowiek ma dość cywilizacji, dość miasta i po prostu jedzie w góry - mówił w rozmowie z Polskim Radiem przed wylotem w Himalaje w 1989 roku, kiedy to planował zimowe wejście na Lhotse. - Bawią mnie góry, ciągnie mnie wyczyn w górach, wyczyn sportowy, a przede wszystkim te nieprzetarte szlaki, a w Himalajach jest ich jeszcze dużo.

PAP/im

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

K2, Broad Peak, Lhotse ... Jerzy Kukuczka zdobył Himalaje, podbije teatr? "Intencje mamy szlachetne"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 11:44
W Teatrze Śląskim trwają próby do spektaklu "Himalaje". Prapremierę sztuki, która przypomina historię legendarnego alpinisty Jerzego Kukuczki zaplanowano na 11 maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Wielicki na Lhotse dokonał niemożliwego. "Adam Bielecki nie mógłby tego powtórzyć"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 15:48
- Lekarz nawet nie wiedział, że gdzieś wyjechałem. Mój plan znała jedynie żona, ale ona tylko popukała się w głowę - wspomina Krzysztof Wielicki w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl swoją brawurową szarżę sprzed lat. W sylwestrową noc 1988 roku himalaista jako pierwszy w historii, samotnie i w gorsecie ortopedycznym stanął zimą na szczycie ośmiotysięcznika Lhotse. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marzenia i tragedie. Niezwykłe losy pionierów polskiego himalaizmu

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 11:00
- Na tym zdjęciu wyglądają jak grupa kolegów, którzy wybierają się na weekendowy wyjazd na grzyby - mówił w audycji Dariusz Jaroń, autor książki poświęconej zdobywcom szczytu Nanda Devi East z 1939 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

81. rocznica zdobycia Nanda Devi. To wtedy Polacy weszli po raz pierwszy na szczyt w Himalajach

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 05:55
2 lipca 1939 roku na szczycie Nanda Devi East stanęli dwaj uczestnicy pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje - Jakub Bujak oraz Janusz Klarner. Był to wówczas szósty pod względem wysokości zdobyty szczyt oraz najwyższy osiągnięty przez polskich wspinaczy.
rozwiń zwiń