X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Sto lat Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 06:30
12 października 1919 roku odbył się zjazd założycielski Komitetu Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich. Organizacja miała przygotować polską reprezentację do udziału w igrzyskach olimpijskich.
Audio
  • Audycja z cyklu "Chwila sportowych emocji" na temat polskich olimpijczyków - wspomnienia sportowców. (PR, 26.11.1978)
Reprezentacja Polski w kolarstwie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku. Zdobywcy srebrnego medalu na dystansie 4000 m drużynowo. Od lewej: Tomasz Stankiewicz, Jan Łazarski, Franciszek Szymczyk, Józef Lange
Reprezentacja Polski w kolarstwie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku. Zdobywcy srebrnego medalu na dystansie 4000 m drużynowo. Od lewej: Tomasz Stankiewicz, Jan Łazarski, Franciszek Szymczyk, Józef LangeFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Początek polskiego ruchu olimpijskiego

W 1919 roku niepodległa Polska dostała od Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zaproszenie do udziału w zbliżających się igrzyskach olimpijskich w Antwerpii, które odbyły się w 1920 roku. Belgowie zostali gospodarzami igrzysk w uznaniu postawy i poświęcenia ich kraju, który został zaatakowany przez Niemców w 1914 roku.

100 lat Polskiego Komitetu Olimpijskiego - serwis specjalny

W odpowiedzi na zaproszenie do udziału w igrzyskach olimpijskich, 12 października 1919 roku w Hotelu Francuskim w Krakowie zebrali się członkowie władz II Rzeczpospolitej oraz działacze tworzącego się polskiego sportu. Tego dnia powstał Komitet Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich. Dzień wcześniej w Krakowie uczestnicy zjazdu powołali Polski Komitet Lekkiej Atletyki.

1 grudnia 1919 roku w Warszawie odbył się kolejny zjazd, którego uczestnicy wybrali władze związku oraz zmienili jego nazwę na Polski Komitet Igrzysk Olimpijskich. Na pierwszego prezesa został wybrany książę Stefan Lubomirski, a protektorem stowarzyszenia został sam Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, który prywatnie był miłośnikiem aktywności fizycznej.

Reprezentacja Polski na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu 1924 roku na stadionie Colombes. NAC Reprezentacja Polski na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu 1924 roku na stadionie Colombes. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pierwsze występy polskich sportowców na igrzyskach olimpijskich

Polscy sportowcy wystąpili na igrzyskach olimpijskich w Londynie w 1908 roku. George Gaidzik, który reprezentował Stany Zjednoczone, zdobył brązowy medal w skokach z trampoliny, zaś tenisistka Felicja Pietrzykowska, startująca w reprezentacji Austro-Węgier, nie odniosła większego sukcesu. Na następnych igrzyskach w Sztokholmie w 1912 polscy sportowcy reprezentowali barwy Rosji, Stanów Zjednoczonych oraz Austro-Węgier.

Po odzyskaniu niepodległości Polski Komitet Igrzysk Olimpijskich zdołał zorganizować kilkumiesięczny obóz przygotowawczy dla lekkoatletów, ale z powodu wybuchu wojny z bolszewikami polscy sportowcy nie wystąpili na igrzyskach olimpijskich w Antwerpii w 1920 roku. Pierwszymi, w których wystąpiła reprezentacja Polski były zorganizowane w 1924 igrzyska w Paryżu.

Nasza reprezentacja na tych igrzyskach zdobyła dwa medale - drużyna kolarzy torowych srebrny medal. W polskim zespole byli Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk. Z kolei kawalerzysta porucznik Adam Królikiewcz zajął trzecie miejsce w konkursie skoków przez przeszkody.

sa

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Halina Konopacka - pierwsza polska złota medalistka olimpijska

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 08:20
- Była najbardziej interesującą postacią naszego przedwojennego sportu, a jeżeli wziąć szerszą miarę i wejrzeć również w jej działania na salonach Warszawy i na niwie kultury, to z całą pewnością była jedną z najbardziej interesujących Polek - mówił dziennikarz "Przeglądu Sportowego" Maciej Petruczenko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Kusociński - nieugięty na bieżni i na polu walki

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019 06:11
- Dwudziestoczterokrotny rekordzista Polski, dwukrotny rekordzista świata, to tylko część imponującej statystyki "Kusego”, który do tej pory jest symbolem sukcesów sportowych Polski międzywojennej, symbolem obywatela, sportowca, a w potrzebie, dzielnego żołnierza i konspiratora – mówił historyk dr Janusz Osica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierre de Coubertin – ojciec nowożytnej olimpiady

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2019 10:00
"Wznoszę więc kielich za ideę olimpijską, która na kształt promienia przepotężnego słońca przedarła się przez mgły wieków i wraca, by blask radosnej nadziei rzucić na próg dwudziestego wieku" – mówił Pierre de Coubertin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jesse Owens - szybszy od propagandy

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 06:00
Igrzyska olimpijskie w stolicy III Rzeszy miały być tryumfem koncepcji wyższości rasy aryjskiej. Rasistowską propagandę nazistów ośmieszył czarnoskóry Amerykanin, czterokrotny zdobywca złotego medalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eugeniusz Lokajski - bohater na stadionie i na wojnie

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 07:10
Sława wybitnego lekkoatlety z czasów dwudziestolecia międzywojennego pomogła mu w czasie okupacji. Został zwolniony z łapanki przez niemieckiego żandarma, który rozpoznał go jako znanego sportowca.
rozwiń zwiń