Historia

Kara śmierci za człowieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 06:01
– Niemcy zaczęli stosować karę śmierci na terenach okupowanej Polski, bo zauważyli, że społeczeństwo nagminnie nie wykonuje poleceń władz okupacyjnych i współpracuje ze swoimi żydowskimi współobywatelami – powiedział prof. Grzegorz Berendt w rozmowie z portalem polskieradio.pl.
Gubernator Hans Frank (4. z lewej) i inni funkcjonariusze niemieccy zwiedzają teren byłego getta lubelskiego, maj 1942 roku.
Gubernator Hans Frank (4. z lewej) i inni funkcjonariusze niemieccy zwiedzają teren byłego getta lubelskiego, maj 1942 roku.Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

10 listopada 1941 roku gubernator dystryktu warszawskiego Ludwig Fischer podpisał rozporządzenie o karze śmierci za samowolne opuszczenie getta oraz udzielanie pomocy Żydom. Rozporządzenie wydał generalny gubernator okupowanych ziem polskich Hans Frank.

Kara śmierci za człowieczeństwo

Usankcjonowanie karania za udzielanie pomocy ludności żydowskiej było wstępem do rozpoczęcia planowego ludobójstwa w ramach akcji Reinhardt. Niedługo później Niemcy utworzyli pierwszy obóz zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

– Mieli świadomość, że ofiary będą uciekać i poszukiwać pomocy. Niemcy zaczęli stosować karę śmierci na terenach okupowanej Polski, bo po dwóch latach obserwowania zachowań Polaków, zauważyli, że to społeczeństwo nagminnie nie wykonuje poleceń władz okupacyjnych i współpracuje ze swoimi żydowskimi współobywatelami – powiedział prof. Grzegorz Berendt z Muzeum II Wojny Światowej.

Zobacz i posłuchaj wypowiedzi prof. Grzegorza Berendta o karze śmierci za pomoc Żydom.

Treść obwieszczenia brzmiała:

"Żydzi, którzy bez upoważnienia opuszczają wyznaczoną im dzielnicę, podlegają karze śmierci. Tej samej karze podlegają osoby, które takim Żydom świadomie dają kryjówkę. Podżegacze i pomocnicy podlegają tej samej karze jak sprawca, czyn usiłowany karany będzie jak czyn dokonany. W lżejszych wypadkach można orzec ciężkie więzienie lub więzienie".

Represje za pomoc Żydom

Na terenie okupowanej Polski Niemcy stosowali najbrutalniejsze metody represji wobec osób pomagających Żydom. Generalne Gubernatorstwo było jednym obszarem, na którym wydane oficjalne rozporządzenia sankcjonujące karę śmierci za pomoc Żydom, ale wykonywano ją także na innych terenach okupowanych przez III Rzeszę. Na wschodnich ziemiach okupowanej II Rzeczpospolitej oraz na zajętych przez Niemców obszarach Związku Sowieckiego za pomaganie Żydom również groziła kara śmierci.

W zachodniej Europie nie stosowano tak brutalnych represji, ani nie wprowadzono kary śmierci za ukrywanie Żydom.

Pamięci Polaków Ratujących Żydów - zobacz serwis historyczny

Polacy są narodem najczęściej odznaczonych medalem Sprawiedliwi wśród narodów świata przez jerozolimski Instytutu Yad Vaschem. Niemal siedem tysięcy Polaków zostało odznaczonych za pomoc ukrywającym się Żydom.

sa

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Generalne Gubernatorstwo - od dziś panują tu Niemcy!

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 05:50
- Znajdujemy się na tym obszarze dla ugruntowania niemieckiego panowania, dla wprowadzenia w życie władczych aspiracji niemieckich. Rzesza niemiecka nie jest gościem w tym kraju. My przebywamy tu po to, aby kraj ten zniemczyć na wieki i nieodwracalnie – pisał w 1943 roku generalny gubernator Hans Frank.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy zacierali ślady swoich zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 06:00
Rodziny zamordowanych we Lwowie profesorów długo miały nadzieję, że oni żyją gdzieś w obozach, że jest szansa na ich powrót. Wydawało się, że to jest absurd, absolutnie niezgodny z tradycjami kraju europejskiego jak Niemcy, iż coś takiego nie mogło się wydarzyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Piekło spalone" – bunt więźniów w Treblince

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 06:07
"Przeżyłem i jestem wolnym człowiekiem, ale po co? Często zadaję sobie to pytanie. Po to, ażebym opowiedział światu o milionach zamordowanych niewinnych ofiar, żebym zaświadczył o krwi niewinnych, przelanej przez morderców" – pisał w swoich wspomnieniach Jechiel Meyer Rachman.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kronika zamordowanego świata", czyli krakowskie życie Żydów podczas okupacji niemieckiej

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 11:39
Katarzyna Zimmerer w swojej książce opowiada historię krakowskich Żydów. Dziennikarka przyjrzała się społeczności, jak również realiom panującym w getcie w początkowym okresie II wojny światowej.
rozwiń zwiń