Historia

"Pozdrawia cię cała rodzina, a nawet i nasza zwierzyna"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 05:52
Przygotowując wydany w 1985 roku w drugim obiegu reportaż "Oszukani", Janina Jankowska natrafiła na interesujące amatorskie nagranie głosu rodziców księdza Jerzego Popiełuszki.
Audio
  • List dźwiękowy do księdza Jerzego Popiełuszki z nagraniem głosu rodziców, wykorzystany w reportażu "Oszukani" Janiny Jankowskiej z 1985 roku.
  • Ksiądz Jan Sochoń o młodości księdza Jerzego Popiełuszki (PR, 19.10.2011)
Władysław i Marianna Popiełuszko
Władysław i Marianna PopiełuszkoFoto: East News

Młody ksiądz Jerzy Popiełuszko, poświęcając się pracy wikarego w podwarszawskich parafiach, rzadko odwiedzał dom rodzinny w podlaskiej wsi Okopy. Nie mogąc doczekać się wizyty syna, Władysław Popiełuszko (1910–2002) i Marianna z Gniedziejków (1920–2013) nagrali dla niego list dźwiękowy, który został dostarczony księdzu Jerzemu przez przyjaciół.

– Synu, pozdrawia cię cała rodzina, a nawet i nasza zwierzyna – zaczyna Marianna Popiełuszko. Na potwierdzenie jej słów w tle rozlega się głośne beczenie owiec. – A teraz chcę ci podziękować za wdzięczność twego serca i tych ludzi, którzy do mnie przybyli, za kwiaty, za życzenia, za miłe serce i spojrzenia – słyszymy w nagraniu.

Szczególna forma listu związana była z techniczną pasją Jerzego Popiełuszki, który już już od czasów szkolnych interesował się motoryzacją, fotografią i nowinkami ze świata techniki. – Miał rower, jeden, drugi, później motor, a potem, gdy był już wikarym, ciągle używał technicznych gadżetów i różnego rodzaju elektronicznych narzędzi – opowiadał w 2011 roku ksiądz Jan Sochoń, biograf księdza Jerzego Popiełuszki.

Nagranie listu Marianny i Władysława Popiełuszków Janina Jankowska włączyła do reportażu "Oszukani" zmontowanego z materiałów archiwalnych nagranych w ostatnich miesiącach życia księdza Jerzego oraz z nagrań z procesu jego zabójców.

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Popiełuszko. "Ksiądz, który nie chciał się skleszyć"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 16:11
Ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan warszawskiej Solidarności w stanie wojennym szybko stał się celem SB. Mija własnie 34. rocznica pogrzebu duszpasterza.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiszczak wiedział o prowokacji na Chłodnej wymierzonej w księdza Popiełuszkę

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 06:00
W drugiej połowie grudnia 2002 roku Czesław Kiszczak napisał list do Jerzego Urbana. Generała rozsierdził wywiad, którego były rzecznik rządu udzielił Teresie Torańskiej. Generał nieopatrznie przyznaje w liście, że przed grudniem 1984 roku miał wiedzę o tym, że bezpieka podrzuciła do mieszkania księdza Popiełuszki broń, ulotki i materiały wybuchowe. Wcześniej, oficjalnie, Czesław Kiszczak zaprzeczał, jakoby tak było.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duchowni w PRL. "Kościół z zasady potępia komunizm"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 15:40
Papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do rychłej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Losy Prymasa Tysiąclecia łączą się ściśle z historycznymi dziejami Polski i innymi wielkimi duchownymi, którzy swoją bohaterską postawą dali świadectwo następnym pokoleniom. Sytuację Kościoła w PRL w Polskim Radiu 24 nakreślili historycy i publicyści.
rozwiń zwiń