X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

"Pozdrawia cię cała rodzina, a nawet i nasza zwierzyna"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 05:52
Przygotowując wydany w 1985 roku w drugim obiegu reportaż "Oszukani", Janina Jankowska natrafiła na interesujące amatorskie nagranie głosu rodziców księdza Jerzego Popiełuszki.
Audio
  • List dźwiękowy do księdza Jerzego Popiełuszki nagrany przez jego rodzinę (1985)
  • Ksiądz Jan Sochoń o młodości księdza Jerzego Popiełuszki (PR, 19.10.2011)
Władysław i Marianna Popiełuszko
Władysław i Marianna PopiełuszkoFoto: East News

Młody ksiądz Jerzy Popiełuszko, poświęcając się pracy wikarego w podwarszawskich parafiach, rzadko odwiedzał dom rodzinny w podlaskiej wsi Okopy. Nie mogąc doczekać się wizyty syna, Władysław Popiełuszko (1910–2002) i Marianna z Gniedziejków (1920–2013) nagrali dla niego list dźwiękowy, który został dostarczony księdzu Jerzemu przez przyjaciół.

– Synu, pozdrawia cię cała rodzina, a nawet i nasza zwierzyna – zaczyna Marianna Popiełuszko. Na potwierdzenie jej słów w tle rozlega się głośne beczenie owiec. – A teraz chcę ci podziękować za wdzięczność twego serca i tych ludzi, którzy do mnie przybyli, za kwiaty, za życzenia, za miłe serce i spojrzenia – słyszymy w nagraniu.

Szczególna forma listu związana była z techniczną pasją Jerzego Popiełuszki, który już już od czasów szkolnych interesował się motoryzacją, fotografią i nowinkami ze świata techniki. – Miał rower, jeden, drugi, później motor, a potem, gdy był już wikarym, ciągle używał technicznych gadżetów i różnego rodzaju elektronicznych narzędzi – opowiadał w 2011 roku ksiądz Jan Sochoń, biograf księdza Jerzego Popiełuszki.

Nagranie listu Marianny i Władysława Popiełuszków Janina Jankowska włączyła do reportażu "Oszukani" zmontowanego z materiałów archiwalnych nagranych w ostatnich miesiącach życia księdza Jerzego oraz z nagrań z procesu jego zabójców.

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Popiełuszko. "Ksiądz, który nie chciał się skleszyć"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 16:11
Ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan warszawskiej Solidarności w stanie wojennym szybko stał się celem SB. Mija własnie 34. rocznica pogrzebu duszpasterza.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiszczak wiedział o prowokacji na Chłodnej wymierzonej w księdza Popiełuszkę

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 06:00
W drugiej połowie grudnia 2002 roku Czesław Kiszczak napisał list do Jerzego Urbana. Generała rozsierdził wywiad, którego były rzecznik rządu udzielił Teresie Torańskiej. Generał nieopatrznie przyznaje w liście, że przed grudniem 1984 roku miał wiedzę o tym, że bezpieka podrzuciła do mieszkania księdza Popiełuszki broń, ulotki i materiały wybuchowe. Wcześniej, oficjalnie, Czesław Kiszczak zaprzeczał, jakoby tak było.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duchowni w PRL. "Kościół z zasady potępia komunizm"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 15:40
Papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do rychłej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Losy Prymasa Tysiąclecia łączą się ściśle z historycznymi dziejami Polski i innymi wielkimi duchownymi, którzy swoją bohaterską postawą dali świadectwo następnym pokoleniom. Sytuację Kościoła w PRL w Polskim Radiu 24 nakreślili historycy i publicyści.
rozwiń zwiń