X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Posłuchaj archiwalnego reportażu o męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 05:55
– Ksiądz Jerzy miał naprawdę niesamowitą charyzmę – opowiadała o bohaterze swojego reportażu dziennikarka Polskiego Radia Janina Jankowska. Posłuchaj archiwalnych nagrań.
Audio
  • "Oszukani" - reportaż Janiny Jankowskiej z 1985 roku. (PR, 20.10.2006)
  • Audycja dokumentalna z udziałem autorki reportażu "Oszukani", Janiną Jankowską, oraz wykorzystaniem archiwalnych nagrań. (PR, 18.10.2004)
Zdjęcie księdza Jerzego Popiełuszki z archiwów Europeany i Cyfrowego Archiwum Pamiątek
Zdjęcie księdza Jerzego Popiełuszki z archiwów Europeany i Cyfrowego Archiwum PamiątekFoto: Andrzej Iwański źr. Wikimedia/CC BY-SA 3.0

Janina Jankowska na przełomie 1984 i 1985 roku przygotowała reportaż "Oszukani", który opowiadał o morderstwie księdza Jerzego Popiełuszki oraz procesie jego zabójców.

– Do tego reportażu posłużyły mi materiały ogólnie dostępne, czyli audycje i dźwięk z procesu księdza Jerzego, który był emitowany w telewizji i Polskim Radiu. Także nagrania mszy za ojczyznę i dokumenty, które zebrałam już po śmierci księdza Popiełuszki, ponieważ miałam ten wspaniały obowiązek, że porządkowałam jego osobiste archiwum dźwiękowe – opowiadała Janina Jankowska w dokumentalnej audycji Polskiego Radia z 2004 roku.

W prywatnym archiwum księdza Jerzego Popiełuszki znajdowały się osobiste nagrania kapłana, który był żywo zainteresowany techniką, m.in. pocztówka dźwiękowa rodziców kapelana "Solidarności".

Dzięki reportażowi można poznać atmosferę związaną z wydarzeniami związanymi z procesem morderców księdza Jerzego, który został wykorzystany do ataku na zamordowanego księdza oraz związaną z nim opozycję antykomunistyczną.

– Rola księdza była ogromna, zwłaszcza w środowisku Huty Warszawy. Ksiądz zaczął organizować rodzaj takich uniwersytetów dla robotników. To zresztą było jedną z przyczyn tego, jak bardzo był niebezpieczny dla bezpieki. Ten kościół tętnił życiem, tam przychodzili różni profesorowie i rozwijała się praca oświatowa, także z dziedziny prawa, historii związków zawodowych, socjologii – wspominała Janina Jankowska.

Posłuchaj reportażu Janiny Jankowskiej z 1985 roku oraz audycji dokumentalnej z udziałem jego autorki z 2004 roku.

sa

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skazanie morderców ks. Popiełuszki - sprawiedliwość czy pokaz?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 07:00
Czterech oprawców księdza Jerzego Popiełuszki wyroki usłyszało 7 lutego 1985. Do dzisiaj nie ukarano nikogo z ich przełożonych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Popiełuszko - kapłan niezłomny

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 06:08
Swoją działalność oparł na sentencji: "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj". Niezłomny kapelan "Solidarności" stał się na zawsze symbolem walki ze zbrodniczym systemem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mecenas Jan Olszewski - oskarżyciel w procesie ks. Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 17:45
Z upoważnienia prymasa Józefa Glempa w 1984 i 1985 roku mecenas Jan Olszewski występował jako oskarżyciel posiłkowy w procesie zabójców księdza Jerzego Popiełuszki. Był też pełnomocnikiem rodziny duchownego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duchowni w PRL. "Kościół z zasady potępia komunizm"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 15:40
Papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do rychłej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Losy Prymasa Tysiąclecia łączą się ściśle z historycznymi dziejami Polski i innymi wielkimi duchownymi, którzy swoją bohaterską postawą dali świadectwo następnym pokoleniom. Sytuację Kościoła w PRL w Polskim Radiu 24 nakreślili historycy i publicyści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sowieckie wątki w sprawie uprowadzenia i śmierci ks. Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 07:00
W środę 12 września 1984 roku na łamach jednego z największych moskiewskich dzienników ukazał się artykuł, w którym personalnie zaatakowano kapelana "Solidarności". Było to zaledwie pięć tygodni przed jego uprowadzeniem i męczeńską śmiercią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pozdrawia cię cała rodzina, a nawet i nasza zwierzyna"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 05:52
Przygotowując wydany w 1985 roku w drugim obiegu reportaż "Oszukani", Janina Jankowska natrafiła na interesujące amatorskie nagranie głosu rodziców księdza Jerzego Popiełuszki.
rozwiń zwiń