Historia

Posłuchaj archiwalnego reportażu o męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 05:55
– Ksiądz Jerzy miał naprawdę niesamowitą charyzmę – opowiadała o bohaterze swojego reportażu dziennikarka Polskiego Radia Janina Jankowska. Posłuchaj archiwalnych nagrań.
Audio
  • "Oszukani" - reportaż Janiny Jankowskiej z 1985 roku. (PR, 20.10.2006)
  • Audycja dokumentalna z udziałem autorki reportażu "Oszukani", Janiną Jankowską, oraz wykorzystaniem archiwalnych nagrań. (PR, 18.10.2004)
Zdjęcie księdza Jerzego Popiełuszki z archiwów Europeany i Cyfrowego Archiwum Pamiątek
Zdjęcie księdza Jerzego Popiełuszki z archiwów Europeany i Cyfrowego Archiwum PamiątekFoto: Andrzej Iwański źr. Wikimedia/CC BY-SA 3.0

Janina Jankowska na przełomie 1984 i 1985 roku przygotowała reportaż "Oszukani", który opowiadał o morderstwie księdza Jerzego Popiełuszki oraz procesie jego zabójców.

– Do tego reportażu posłużyły mi materiały ogólnie dostępne, czyli audycje i dźwięk z procesu księdza Jerzego, który był emitowany w telewizji i Polskim Radiu. Także nagrania mszy za ojczyznę i dokumenty, które zebrałam już po śmierci księdza Popiełuszki, ponieważ miałam ten wspaniały obowiązek, że porządkowałam jego osobiste archiwum dźwiękowe – opowiadała Janina Jankowska w dokumentalnej audycji Polskiego Radia z 2004 roku.

W prywatnym archiwum księdza Jerzego Popiełuszki znajdowały się osobiste nagrania kapłana, który był żywo zainteresowany techniką, m.in. pocztówka dźwiękowa rodziców kapelana "Solidarności".

Dzięki reportażowi można poznać atmosferę związaną z wydarzeniami związanymi z procesem morderców księdza Jerzego, który został wykorzystany do ataku na zamordowanego księdza oraz związaną z nim opozycję antykomunistyczną.

– Rola księdza była ogromna, zwłaszcza w środowisku Huty Warszawy. Ksiądz zaczął organizować rodzaj takich uniwersytetów dla robotników. To zresztą było jedną z przyczyn tego, jak bardzo był niebezpieczny dla bezpieki. Ten kościół tętnił życiem, tam przychodzili różni profesorowie i rozwijała się praca oświatowa, także z dziedziny prawa, historii związków zawodowych, socjologii – wspominała Janina Jankowska.

Posłuchaj reportażu Janiny Jankowskiej z 1985 roku oraz audycji dokumentalnej z udziałem jego autorki z 2004 roku.

sa

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skazanie morderców ks. Popiełuszki - sprawiedliwość czy pokaz?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 05:59
Czterech oprawców księdza Jerzego Popiełuszki wyroki usłyszało 7 lutego 1985. Do dzisiaj nie ukarano nikogo z ich przełożonych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Popiełuszko - kapłan niezłomny

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 06:08
Swoją działalność oparł na sentencji: "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj". Niezłomny kapelan "Solidarności" stał się na zawsze symbolem walki ze zbrodniczym systemem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mecenas Jan Olszewski - oskarżyciel w procesie ks. Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 17:45
Z upoważnienia prymasa Józefa Glempa w 1984 i 1985 roku mecenas Jan Olszewski występował jako oskarżyciel posiłkowy w procesie zabójców księdza Jerzego Popiełuszki. Był też pełnomocnikiem rodziny duchownego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duchowni w PRL. "Kościół z zasady potępia komunizm"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 15:40
Papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do rychłej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Losy Prymasa Tysiąclecia łączą się ściśle z historycznymi dziejami Polski i innymi wielkimi duchownymi, którzy swoją bohaterską postawą dali świadectwo następnym pokoleniom. Sytuację Kościoła w PRL w Polskim Radiu 24 nakreślili historycy i publicyści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sowieckie wątki w sprawie uprowadzenia i śmierci ks. Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 07:00
W środę 12 września 1984 roku na łamach jednego z największych moskiewskich dzienników ukazał się artykuł, w którym personalnie zaatakowano kapelana "Solidarności". Było to zaledwie pięć tygodni przed jego uprowadzeniem i męczeńską śmiercią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pozdrawia cię cała rodzina, a nawet i nasza zwierzyna"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 05:52
Przygotowując wydany w 1985 roku w drugim obiegu reportaż "Oszukani", Janina Jankowska natrafiła na interesujące amatorskie nagranie głosu rodziców księdza Jerzego Popiełuszki.
rozwiń zwiń