Historia

"Tytus, Romek i A'Tomek" - komiks, który uczy poprzez zabawę

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 05:45
22 października 1957 roku czasopismo "Świat Młodych" wydrukowało pierwszy numer komiksu "Tytus, Romek i A'tomek". Seria odniosła niebywały sukces, do dzisiaj sprzedano ponad 11 milionów egzemplarzy.
Henryk Chmielewski Papcio Chmiel na prezentacji komiksu Ocaleni autorstwa Tomasza Bereźnickiego  laureata III edycji konkursu Epizody Powstania Warszawskiego. 14 czerwca 2007 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.
Henryk Chmielewski "Papcio Chmiel" na prezentacji komiksu "Ocaleni" autorstwa Tomasza Bereźnickiego – laureata III edycji konkursu "Epizody Powstania Warszawskiego". 14 czerwca 2007 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.Foto: Dawid Skoblewski/Wikimedia Commons CC BY 2.5

Perypetie trójki bohaterów komiksu opierają się próbie uczłowieczenia niesfornej małpki  Tytusa de Zoo – przez jego ludzkich przyjaciół. Szympans próbuje tego dokonać poprzez wykonywanie najróżniejszych ludzkich czynności, które nie kończą się powodzeniem i prowadzą do zabawnych sytuacji. Komiks często spełniał edukacyjną rolę, zgodnie z hasłem, którym kieruje się jego twórca, Henryk Chmielewski znany również jako Papcio Chmiel - "bawiąc uczy, ucząc bawi".

– Tytus urodził się 22 października 1957 roku. Pierwszy raz pokazał się w rakiecie kosmicznej jako małpka doświadczalna, miał jeszcze ogonek – opowiadał Chmielewski.

Posłuchaj audycji Aldony Wołłk-Łaniewskiej o fenomenie "Tytusa, Romka i A'tomka".

– Związek Radziecki wystrzelił pierwszego Sputnika, nie ma co drukować, wszystko tajne, a ja akurat miałem gotowe dziesięć odcinków komiksu. Rzecz się dzieje w kosmosie, z Tytusem, małpką doświadczalną w rakiecie. Z wielkim strachem wydrukował go "Świat Młodych", dzięki temu, że spodobał się synowi członka Wydziału Prasowego Komitetu Centralnego PZPR – Papcio Chmiel wspominał na antenie Polskiego Radia.


Posłuchaj
15:35 papcio chmiel___v2018009577_tr_0-0_1493571205379de8[00].mp3 Papcio Chmiel oraz popularyzatorzy komiksu opowiadali o fenomenie "Tytusa, Romka i A'tomka" w audycji Aldony Wołłk-Łaniewskiej z cyklu "Kwadrans bez muzyki". (PR, 27.06.2018)

 

Niesforny szympans i dwóch chłopców

Pierwotnie przygody Tytusa i jego ludzkich przyjaciół publikowane były jedynie na łamach "Świata Młodych", w którego redakcji pracował Chmielewski. W 1966 roku pojawił się pierwszy tom z cyklu komiksów o Tytusie, Romku i A'tomku. Zaszły w nim pewne zmiany w postaci małpki i dwóch chłopców. Tytus bardziej przypominał człowieka, a Tomek i A’Tomek pod naciskiem partyjnej propagandy stali się harcerzami. Henryk Chmielewski przedstawił również nową wersję pojawienia się Tytusa de Zoo.

– Wydoroślałem graficznie i chciałem ładniej Tytusa urodzić. W pierwszym numerze był już żywy i gotowy, a tu chciałem pokazać czytelnikom, że to jest fikcja i grafika. Wymyśliłem, że się urodził z plamy tuszu rozlanego na podłodze – opowiadał Papcio Chmiel w reportażu Eweliny Karpacz-Oboładze.


Posłuchaj
10:29 2018_06_13 21_15_59_PR4_Reportaz.mp3 – "Bawiąc uczy, ucząc bawi" to moje hasło rysowania komiksów – Reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze z wizyty w pracowni Papcia Chmiela w 95. rocznicę jego urodzin. (PR, 13.06.2018)

 

Najnowszy album ukazał się w 2018 roku jako okolicznościowy tom na stulecie odzyskania niepodległości.

– Ten humor jest tak uniwersalny i mocny, że pamiętamy o nim jako dorośli i czytamy Tytusa dzieciom. Papcio Chmiel jest cały czas aktualny, dlatego jest lubiany przez starych i przez młodych. Przez wszystkich po prostu – powiedział w audycji Mateusz Subieta, reżyser filmu "Komiks - superbohater PRL".

sa

Zobacz więcej na temat: HISTORIA komiks
Czytaj także

Marian Walentynowicz. To on narysował Koziołka Matołka. Posłuchaj archiwalnych wypowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2023 05:39
Jedna z najbardziej znanych książek dla dzieci "Koziołek Matołek" ma dwóch ojców – pisarza Kornela Makuszyńskiego i karykaturzystę Mariana Walentynowicza. Barwne i bogate życie rysownika wyrasta ponad poszukiwania mitycznego Pacanowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Lengren – ojciec Profesora Filutka

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 05:45
Przez ponad pół wieku postać drobnego staruszka z charakterystycznym melonikiem i laską przy boku bawiła kolejne pokolenia czytelników "Przekroju". Profesora Filutka powołał do życia Zbigniew Lengren. Kim był człowiek, który stworzył jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w dziejach polskiej prasy i komiksu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

96. urodziny Papcia Chmiela, żywej legendy polskiego komiksu

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 10:50
Henryk Jerzy Chmielewski - jak naprawdę nazywa się Papcio Chmiel - kończy dziś 96 lat. Rysownik, powstaniec warszawski, stworzył niezapomnianą serię komiksów "Tytus, Romek i A'Tomek", która bawi i uczy kolejne pokolenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Christa. "Kajko i Kokosz" i… "Gwiezdne wojny"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2023 05:40
Janusz Christa stworzył komiksowy bestseller epoki PRL. Tylko przygody Kajka i Kokosza mogły dorównać popularności "Tytusa, Romka i A'Tomka" Papcia Chmiela. Dziś 15. rocznica jego śmierci.
rozwiń zwiń