Historia

Marianna Popiełuszko – matka błogosławionego księdza Jerzego

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2023 05:45
Była prostą, ale mądrą kobietą, która wychowała błogosławionego Kościoła katolickiego. – Otrzymałam dziecko od Boga i oddałam w jego ręce. Myślę, że został wybrany na męczennika – mówiła w reportażu Polskiego Radia z 1996 roku.
Marianna Popiełuszko przy grobie swojego syna, księdza Jerzego Popiełuszki, 23 kwietnia 2009
Marianna Popiełuszko przy grobie swojego syna, księdza Jerzego Popiełuszki, 23 kwietnia 2009Foto: Tomasz Gzell/PAP

Dziesięć lat temu, 19 listopada 2013 roku, zmarła Marianna Popiełuszko. Jej synem był błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko.

Zobacz serwis specjalny portalu PolskieRadio24.pl na stronie www.popieluszko.polskieradio24.pl

Zwykła kobieta

Z pozoru nie wyróżniała się spośród wielu podobnych kobiet w jej wieku. Większość życia spędziła w swoich rodzinnych okolicach w gminie Suchowola i prowadziła skromne życie, poświęcając się wychowaniu dzieci i pracy w gospodarstwie rolnym.


Posłuchaj
12:53 11.09.17 popiel.mp3 - Marianna mówiła, że silnie wierzy, że to, co się stało, nie było scenariuszem pisanym ludzką ręką - dr Milena Kindziuk, autorka książki "Matka świętego. Poruszające świadectwo Marianny Popiełuszko", opowiada o matce księdza Jerzego. (PR, 11.09.2017)

 

W rozmowie z autorką swojej biografii, dr Mileną Kindziuk, jako swój rok urodzenia podała 1920, chociaż niektóre źródła piszą o 1910 roku. W księdze metrykalnej parafii w Suchowoli przy adnotacji o Mariannie Popiełuszko widnieje jednak data chrztu 14 listopada 1920 roku.

W 1942 roku, jeszcze jako Marianna Gniedziejko, poślubiła Władysława Popiełuszkę, z którym miała trójkę dzieci. Jerzy Popiełuszko (urodzony jako Alfons) był najmłodszym z nich. To właśnie wychowanie było fundamentem jego wiary.

– Z całą pewnością księdza Jerzego Popiełuszkę uformował dom rodzinny, przede wszystkim matka Marianna. Była prostą, ale jednocześnie bardzo mądrą kobietą o niezłomnej wierze  dr Milena Kindziuk powiedziała w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.

Posłuchaj i zobacz rozmowę z dr Mileną Kindziuk o dzieciństwie księdza Jerzego Popiełuszki.

Matka błogosławionego kapłana

Jerzy Popiełuszko pod wpływem wyniesionej z domu gorliwej wiary postanowił wstąpić do seminarium. Marianna była bardzo zadowolona z tej decyzji, ale wybór drogi duchownego ograniczył utrzymywanie kontaktu z rodziną zamieszkującą podlaskie Okopy.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko nie miał wielu okazji do odwiedzin w rodzinnych stronach. Jedną z zastępczych form kontaktu był list dźwiękowy od rodziców, który został dostarczony księdzu Jerzemu przez przyjaciół.

– Synu, pozdrawia cię cała rodzina, a nawet i nasza zwierzyna – zaczyna Marianna Popiełuszko. Na potwierdzenie jej słów w tle rozlega się głośne beczenie owiec. – A teraz chcę ci podziękować za wdzięczność twego serca i tych ludzi, którzy do mnie przybyli, za kwiaty, za życzenia, za miłe serce i spojrzenia – słyszymy w nagraniu.

Taka forma listu nie była przypadkowa. Jak wspominał biograf księdza Jerzego, ksiądz Jan Sochoń, przyszły błogosławiony już od najmłodszych lat interesował się motoryzacją, fotografią i nowinkami ze świata techniki.

Posłuchaj
01:21 rodzina i zwierzyna List dźwiękowy do księdza Jerzego Popiełuszki z nagraniem głosu rodziców, wykorzystany w reportażu "Oszukani" Janiny Jankowskiej z 1985 roku.

 

W 1982 roku ksiądz Jerzy Popiełuszko zaczął celebrować msze za ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, które odbywały się w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Przyciągały wiernych z całej Polski, a ksiądz Jerzy nauczał na nich, że konieczności zwalczania zła dobrem. Marianna Popiełuszko wraz z mężem często przyjeżdżała do Warszawy, aby w nich uczestniczyć.

Depozytariuszka dziedzictwa księdza Jerzego

Po śmierci syna starała się pielęgnować pamięć o męczenniku. Pojawiała się na uroczystościach upamiętniających księdza Jerzego Popiełuszkę oraz uczestniczyła w spotkaniach z młodzieżą.

6 czerwca 2010 roku uczestniczyła we mszy beatyfikacyjnej księdza Jerzego Popiełuszki i poprowadziła cząstkę różańca odmówionego przed nabożeństwem.

– Był prorokiem dla Polaków, wyprawionym przez Boga – mówiła Marianna Popiełuszko w reportażu Polskiego Radia z 1996 roku. – Otrzymałam dziecko od Boga i oddałam w jego ręce. Myślę, że został wybrany na męczennika, a ja pokutuję razem z nim.

Posłuchaj
01:08 Marianna Popiełuszko 1996.mp3 – Ksiądz Jerzy był prorokiem dla Polaków, wyprawionym przez Boga – Marianna Popiełuszko o swoim synu w reportażu Beaty Kukiel. (PR, 1.11.1996)

 

sa/mc/IAR/im

Czytaj także

"Zło dobrem zwyciężaj". 76. rocznica urodzin ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 06:00
14 września 1947 roku urodził się Jerzy Popiełuszko, kapelan Solidarności, zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL, błogosławiony Kościoła katolickiego. Przyszedł na świat we wsi Okopy niedaleko Suchowoli. Jego rodzice - Marianna i Władysław - prowadzili gospodarstwo rolne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

35 lat od śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 22:00
W tych dniach przeżywamy 35. rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jaka była jego rola i co znaczy jego postać w najnowszej historii Polski?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki. Wielka manifestacja antykomunistyczna

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 06:00
3 listopada 1984 roku odbył się pogrzeb ks. Jerzego. Władze komunistyczne nalegały, żeby pochować go w rodzinnej parafii, Suchowoli pod Dąbrową Białostocką. Jednak duszpasterza ludzi pracy pochowano w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. 
rozwiń zwiń