Historia

37 lat temu we Włoszczowie rozpoczął się strajk uczniów w obronie krzyży w szkole

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 05:45
Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych we Włoszczowie w grudniu 1984 roku przez dwa tygodnie okupowali swoją szkołę. Żądali przywrócenia krzyży, zdjętych na rozkaz dyrekcji.
Strajk młodzieży w obronie krzyża w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie, grudzień 1984
Strajk młodzieży w obronie krzyża w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie, grudzień 1984Foto: Telewizja Włoszczowa

Przywrócić krzyż

Latem 1984 roku z budynku Zespołu Szkół Zawodowych we Włoszczowie zniknęły krzyże, które przywrócono do szkoły po fali strajków z 1980 roku. Od początku roku szkolnego uczniowie starali się o ponowne zawieszenie krzyży w salach lekcyjnych. Walka zakończyła się sukcesem w końcu listopada.

30 listopada na mszy w kościele parafialnym zostały poświęcone krzyże, które 1 grudnia powróciły do włoszczowskiej szkoły. Jak się okazało, szybko zostały zdjęte, co doprowadziło do wybuchu strajku uczniów.

Komentarz Urbana 

Siedmiuset uczniów rozpoczęło strajk okupacyjny 35 lat temu, 3 grudnia 1984 roku. Na wieść o tym, dyrektor szkoły zawiesił zajęcia szkolne do odwołania i wezwał ich do opuszczenia szkoły.

Uczniowie przez cały okres strajku byli wspierani przez rodziców, duchownych i pozostałych włoszczowian. W budynku szkoły wraz z młodzieżą przebywali dwaj księża – Marek Łabuda i Andrzej Wilczyński.

Strajk szkolny odbił się szerokim echem nie tylko w Polsce, ale również zagranicą. Wydarzenia relacjonowało też Polskie Radio. W audycji z cyklu "7 dni w kraju i na świecie" podano komentarz Jerzego Urbana, który jako rzecznik rządu PRL tworzył i wykonywał propagandę komunistów w Polsce.

– Konstytucja Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej określa rozdział państwa i Kościoła. Służy dobrze interesom Kościoła, który powinien tę zasadę respektować. Ustawa o szkolnictwie z 1961 roku konkretyzuje postanowienia konstytucji i mówi, że szkoły państwowe są świeckie. Cały proces wychowania w szkole ma charakter świecki – twierdził Jerzy Urban.

Posłuchaj archiwalnej audycji Polskiego Radia.


Posłuchaj
01:42 7 dni w kraju i na świecie___3_ zgodnie z konstytucją - okupacja jednej ze szkół we włosz___pr i 5085_tr_0-0_985636835d5f3df[00].mp3 Fragment audycji "7 dni w kraju i na świecie" poświęcony strajkowi uczniów we Włoszczowie. Wypowiedź rzecznika rządu PRL, Jerzego Urbana. (PR, 16.12.1984)

 

Represje wobec uczniów i księży 

Strajk we Włoszczowie zakończył się 16 grudnia 1984 roku. Na prośbę biskupa kieleckiego Mieczysława Jaworskiego, który wspierał młodzież w czasie protestu i odprawiał nabożeństwa w jej intencji, uczniowie opuścili budynek szkoły.

Po zakończeniu strajku władze komunistyczne represjonowały jego uczestników. Część z uczniów nie została dopuszczona do matury. Z kolei ksiądz Marek Łabuda został skazany na rok pozbawienia wolności, a ksiądz Andrzej Wilczyński dostał wyrok 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz 60 tys. złotych grzywny.

Podobny strajk był przeprowadzony wcześniej w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem. Uczniowie protestowali w obronie krzyża od grudnia 1983 roku do kwietnia 1984.

PAP/sa

Czytaj także

"Zło dobrem zwyciężaj". 75. rocznica urodzin ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 05:45
14 września 1947 roku urodził się Jerzy Popiełuszko, kapelan Solidarności, zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL, błogosławiony Kościoła katolickiego. Przyszedł na świat we wsi Okopy niedaleko Suchowoli. Jego rodzice - Marianna i Władysław - prowadzili gospodarstwo rolne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Strajk w KWK "Piast". Najdłuższy strajk stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 06:00
Przez dwa tygodnie 650 metrów pod ziemią ponad tysiąc górników protestowało przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Ich strajk zakończył się po dwóch tygodniach, 28 grudnia 1981 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sierpień ’80. Dwa tygodnie, które zdecydowały o losach bloku komunistycznego

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 13:55
– Mówiąc o przyczynach stworzenia "Solidarności" pada jedno słowo: godność. Rok 1980 był powstaniem z kolan polskiego społeczeństwa po to, by żyć godnie. System, który tłamsił i powodował, że ludzie byli plugawieni, powodował, że godność była czymś kluczowym – powiedział historyk Piotr Dmitrowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marianna Popiełuszko – matka błogosławionego księdza Jerzego

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2022 05:45
Była prostą, ale mądrą kobietą, która wychowała błogosławionego Kościoła katolickiego. – Otrzymałam dziecko od Boga i oddałam w jego ręce. Myślę, że został wybrany na męczennika – mówiła w reportażu Polskiego Radia z 1996 roku.
rozwiń zwiń