Historia

"To nieprawda". Była więźniarka z Auschwitz oburzona odpowiedzią Merkel na jej list

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 06:05
- Odszkodowanie, które wymienione jest w liście napisanym w imieniu pani Merkel otrzymałam nie za swoje cierpienia w czasie wojny i pobyt w Auschwitz, ale za utracony majątek mojego ojca, który miał przed wojną konto w szwajcarskim banku - mówi w rozmowie z Polskim Radiem była więźniarka z Auschwitz Barbara Gautier, która otrzymała odpowiedź od kanclerz Niemiec na swój list.
Mała Basia Gautier, 17 marca 1942 roku
Mała Basia Gautier, 17 marca 1942 rokuFoto: Archiwum prywatne

W połowie stycznia 2020 roku Urząd Kanclerski w Berlinie przesłał odpowiedź na list byłej więźniarki z Auschwitz, która osobiście przekazała go na ręce Angeli Merkel w grudniu ubiegłego roku.

Kanclerz Niemiec przyjechała wówczas po raz pierwszy na teren byłego niemieckiego i nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. List – przekazany przez Barbarę Gautier kanclerz Niemiec w obecności premiera RP Mateusza Morawieckiego – miał formę prośby skierowanej do najważniejszej osoby w niemieckim państwie, złożonej w imieniu tysięcy żyjących jeszcze Polaków – ofiar II wojny światowej.

Po pierwsze: zapłaciliśmy

Z kolei list z odpowiedzią - podpisany przez doktora Michaela Sterna, pracownika Urzędu Kanclerskiego w Berlinie z 13 stycznia 2020 roku - został oparty w dużej mierze o obszerne dane statystyczne. Wynika z nich, że państwo niemieckie od zakończenia wojny (a dokładnie od roku 1960 do dzisiaj), wypłaciło Polakom gigantyczne kwoty odszkodowań. W sumie 2 miliardy euro.

Według autora listu napisanego w imieniu kanclerz Merkel, różnego rodzaju porozumienia zawierane zarówno w okresie PRL, jak i po roku 1989, pozwoliły rządowi niemieckiemu na zadośćuczynienie cierpieniom i szkodom, których Polacy doznali podczas II wojny światowej. Co charakterystyczne, w liście nie padają słowa o Niemcach jako sprawcach tych nieszczęść.

Drugim istotnym elementem listu jest sprowadzenie ofiar II wojny światowej wyłącznie do – jak to ujmuje dr Stern - "ofiar narodowosocjalistycznego reżimu", które przeżyły "czas Holokaustu". Także pani Barbara Gautier jest nazwana Ocaloną z rzezi europejskich Żydów.

- To nieprawda – mówi wzburzona w rozmowie telefonicznej z Polskim Radiem Barbara Gautier. - Poza tym odszkodowanie, które wymienione jest w liście napisanym w imieniu pani Merkel otrzymałam nie za swoje cierpienia w czasie wojny i pobyt w Auschwitz, ale za utracony majątek mojego ojca, który miał przed wojną konto w szwajcarskim banku. Tak więc są to dwie różne sprawy.

 Po drugie: płacimy Żydom, a Polakom już nie

Pełnomocnik Barbary Gautier – mecenas Stefan Hambura – w rozmowie z Polskim Radiem zaznacza, że Niemcy traktują Polaków inaczej niż ofiary Holokaustu.

- Proszę zwrócić uwagę na zapis z drugiej strony listu napisanego w imieniu kanclerz Merkel – stwierdza mecenas. - Tam jest wyraźnie napisane, że rocznie Niemcy wypłacają około 58 milionów euro "najbardziej poszkodowanym podczas wojny Ocalonym Żydom z państw Europy Wschodniej".


German Death Camps - zobacz serwis edukacyjno-społeczny

Zajmuje się tym od 1999 roku Conference on Jewish Material Claims Against Germany – jedna z największych na świecie organizacji, zajmującej się odszkodowaniami, a także wszelką pomocą dla ofiar Holokaustu oraz ich bliskich. Organizacja ta już od 1951 roku prowadziła negocjacje m.in. z rządem Niemiec, co w efekcie doprowadziło do wypłat kontynuowanych do dzisiaj. Według oficjalnych informacji rząd Niemiec wypłacił w ten sposób do dziś około 70 miliardów dolarów. To kwota zdecydowanie większa niż pieniądze wypłacone Polakom poszkodowanym podczas II wojny światowej.

- Ten zapis w liście pani Merkel – podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem reprezentujący byłą więźniarkę Auschwitz mecenas Hambura – jest jawnym złamaniem europejskiego prawa, dokładnie artykułu 2. Traktatu o Unii Europejskiej, który brzmi: „Unia opiera się na wartościach poszanowania godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego, jak również poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości. Wartości te są wspólne Państwom Członkowskim w społeczeństwie opartym na pluralizmie, niedyskryminacji, tolerancji, sprawiedliwości, solidarności oraz na równości kobiet i mężczyzn”.

- Oznacza to, że są narody czy nacje traktowane w Unii Europejskiej lepiej i uczciwiej. Są też inni, którzy na to po prostu nie zasługują – podsumowuje mecenas Hambura.  

ZOBACZ >>> PRZETŁUMACZONY TEKST ODPOWIEDZI NAPISANEJ PRZEZ DOKTORA MICHAELA STERNA >>>

SKAN ORYGINALNEGO DOKUMENTU >>>>

Piotr Litka

 

Czytaj także

Była więźniarka obozu w Auschwitz pozywa rząd Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 07:05
29 sierpnia br. do Sądu Okręgowego w Warszawie trafił pozew Barbary Gautier – byłej więźniarki niemieckiego obozu śmierci Auschwitz-Birkenau przeciwko niemieckiemu rządowi. Kwota żądanego odszkodowania to ponad sześć milionów złotych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Była więźniarka Auschwitz prosi A. Merkel o interwencję ws. odszkodowań

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 14:20
PolskieRadio24.pl dotarło jako pierwsze do pełnego tekstu listu, jaki dziś podczas uroczystości w muzeum na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auchwitz-Birkenau przekazała kanclerz Angeli Merkel była więźniarka.
rozwiń zwiń