Historia

Naczelny Rabin Polski: Nie można robić polityki na Auschwitz. Rozumiem decyzję prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 10:40
- Czy ludzie powariowali? Stracili moralność? Mogę przeżyć robienie polityki z każdego tematu, ale nie mogę przeżyć robienia polityki z wyzwolenia Auschwitz. To jest nieakceptowalne - powiedział w rozmowie z PolskimRadiem24.pl Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.

23 stycznia w Yad Vashem w Jerozolimie w ramach obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau odbędzie się Światowe Forum Holokaustu. Na początku stycznia prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie weźmie w nim udziału, ponieważ organizatorzy nie przewidzieli możliwości zabrania głosu przez polskiego prezydenta. Przemawiać będzie natomiast m.in. prezydent Rosji Władimir Putin, który w ostatnich wypowiedziach obarcza Polskę odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej i Holokaust. Michael Schudrich powiedział, że rozumie powody decyzji polskiego prezydenta.

Andrzej-Duda-pap-1200.jpg
Andrzej Duda w międzynarodowym liście otwartym: prawda o Holokauście nie może umrzeć

- Czy prezydent Polski, gdzie znajduje się Auschwitz zbudowane przez hitlerowskich Niemców, prezydent kraju, który stracił dużą część obywateli w czasie Holokaustu, czy on powinien mieć głos w Jeruzalem? Ja myślę, że tak. Jeśli nie miał takiej możliwości, to pan prezydent podjął decyzję. Ja rozumiem jego powody. Rozumiem, że on jako prezydent państwa, nie będzie jechał do Izraela - podkreślał Michael Schudrich. 

Uroczystości na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu śmierci Auschwitz odbędą się 27 stycznia. Według przedstawicieli muzeum w Auschwitz-Birkenau, udział w poniedziałkowych uroczystościach potwierdzili przedstawiciele władz około 50 krajów, w tym między innymi prezydenci Izraela, Niemiec, Ukrainy, Szwajcarii, Litwy i Słowenii.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niemieckie media: Polska była pierwszą ofiarą wojny i paktu Hitler-Stalin

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 12:00
"W Warszawie zadano sobie pytanie, czy prezydent Andrzej Duda powinien siedzieć milcząco w drugim rzędzie, podczas gdy Putin najprawdopodobniej będzie powtarzał swoje zarzuty wobec Polski, pierwszej ofiary wojny i głównego miejsca Holokaustu?" - pisze niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Opisuje rosyjskie ataki na Polskę, które kładą się cieniem na obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne kłamstwa Kremla? Wiemy o czym będzie mówił Putin w Jerozolimie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 16:49
- Prezydent Rosji Władimir Putin będzie mówił w czwartek na forum w Jerozolimie o niedopuszczalności prób fałszowania historii i rewidowania wyników II wojny światowej - zapowiedział w środę doradca Putina ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Morawiecki o forum w Yad Vashem: element manipulacji i gry Putina

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 08:35
W Programie 1 Polskiego Radia premier odniósł się do konferencji w Yad Vashem, w czasie których głos zabierze rosyjski prezydent. - To element manipulacji i gry Putina, która odbywa się przy współpracy z niektórymi ośrodkami w Izraelu. Ubolewamy, że tak się dzieje, ale musimy konsekwentnie pokazywać prawdę o II wojnie światowej - powiedział.
rozwiń zwiń