Historia

Benjamin Lesser, były więzień Auschwitz: mówiono nam, że skończymy jako popiół

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 17:00
Stanąłem naprzeciwko doktora Mengele. Zadawał więźniom pytania. Pierwsze, które usłyszałem, a które skierował do więźnia przede mną brzmiało "Czy jesteś w stanie przebiec 5 km, czy wolałbyś jechać ciężarówką?". Więzień odpowiedział, że ma kontuzję kolana i że woli jechać ciężarówką. Odesłano biedaka na prawo, prosto do komory gazowej - wspominał Benjamin Lesser. 
Benjamin Lesser
Benjamin LesserFoto: Polskie Radio

- [Kiedy przywieziono nas do Auschwitz] była noc. Kazali nam wysiąść z pociągu. Trzymałem moją siostrę i młodszego brata. Krzyczeli. Oddzielono dzieci na prawo, mężczyzn na lewo. Wtedy ostatni raz widziałem siostrę i brata. Poprowadzono ich prosto do komór gazowych. Nie wiedzieliśmy wtedy o komorach gazowych. Krematoria wydawały nam się dziwnymi miejscami. Było 4 czy 5 kominów. Unosił się z nich ogień i dym. Popiół opadał wszędzie - mówił były więzień. 

Lesser wspominał także pierwsze chwile po przydzieleniu do baraku. 

- Kiedy zakwaterowano nas w barakach, wciąż była noc. Naczelnik baraku powiedział nam: „Ha, wy węgierscy Żydzi, myślicie, że jesteście tu na wakacjach? Pomyślcie jeszcze raz. Widzicie ten popiół spadający dookoła? To są wasze matki, ojcowie, bracia i siostry. Jeżeli nie będziecie robić dokładnie tego, co wam każemy, tak skończycie – jako popiół” - wspominał Benjamin Lesser. 


lesser_1200.png
Benjamin Lesser: mówienie, że Polska współuczestniczyła w Holokauście jest błędne

Rodzina Benjamina Lessera w 1943 roku uciekła z okupowanej przez Niemców Polski na Węgry. Tam jednak również nie była bezpieczna. Gdy Niemcy najechali ten kraj, Lesser został schwytany i w 1944 roku trafił do Auschwitz. 

src="//static.prsa.pl/3f5bf262-aed5-4ca5-88bc-b84ae6064666.file"

Czytaj także

Naczelny rabin Polski: obozem Auschwitz nie można grać politycznie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 09:42
- Pamięć o Holokauście, którego straszliwym symbolem jest Auschwitz-Birkenau, nie może być używana do rozgrywek politycznych - mówił naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Podkreślił też, że teren Muzeum Auschwitz jest najwłaściwszym miejscem obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Były więzień Auschwitz: przez całe lata obóz był we mnie, w moich snach i krzyku

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 10:22
- Wspomnienie obozu będzie nam, byłym więźniom, towarzyszyć do końca życia - mówił podczas uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu śmierci Auschwitz-Birkenau Bogdan Bartnikowski, były więzień obozu i powstaniec warszawski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janina Iwańska, była więźniarka Auschwitz: kiedy poczułam zapach krematorium, byłam pewna, że umrę

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 11:20
- Kiedy przywieźli nas do Auschwitz, rozpoznałam zapach palonych ciał. Znałam go z czasów, kiedy spędzałam wakacje u babci nieopodal Treblinki. Spodziewałam się, że umrę - mówiła była więźniarka Auschwitz, Janina Iwańska. 
rozwiń zwiń