Historia

Romuald Lipko. Jak Budka Suflera rozbiła mur głową

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 05:40
– W porównaniu do innych grup rockowych w latach 70. Budka Suflera miała po prostu bogatszą ofertę na ówczesnym rynku – mówił Romuald Lipko w 2012 roku o sukcesie swojego zespołu. Dzisiaj mija pierwsza rocznica śmierci kompozytora.
Romuald Lipko
Romuald LipkoFoto: East News

Romuald Lipko zmarł 7 lutego 2020 roku w wieku 69 lat. Kompozytor, multiinstrumentalista, autor wielu polskich przebojów zmagał się z chorobą nowotworową.

W latach 70. działało wiele zespołów grających rock, ale przetrwały właściwie tylko dwa: SBB i Budka Suflera. Członkowie drugiej grupy - Romuald Lipko, Krzysztof Cugowski i Tomasz Zeliszewski - rozmawiali z Jerzym Sosnowskim w "Trójkowym wehikule czasu" o tamtej epoce, o początkach wspólnego grania i o słynnej płycie "Cień wielkiej góry" z 1975 roku, którą w 2012 roku muzycy postanowili nagrać jeszcze raz - dokładnie w tym samym kształcie.

– To rzeczywiście nie był dobry czas dla muzyki rockowej. My po prostu mieliśmy najwięcej samozaparcia – stwierdził Krzysztof Cugowski. – Byliśmy, tak samo jak członkowie SBB, ludźmi z prowincji, w związku z tym mieliśmy więcej determinacji, żeby uderzać głową w betonową ścianę. I udało się nam – dodał.

Romuald Lipko zauważył, że chodziło także o to, że obiecujące zespoły nagrywające w tamtym okresie poprzestały na jednej płycie, czasem nawet na jednym utworze. Tymczasem zarówno Budka Suflera, jak i SBB od początku miały do zaproponowania dużo więcej. I zdaniem artysty w 2012 roku ta propozycja była wciąż jedną z najlepszych.

– Wróciliśmy do "Cienia wielkiej góry" nie tylko z powodów sentymentalnych. Powiem nieskromnie, że uważam, że to bardzo dobra płyta, a na dzisiejszym rynku staje się wręcz nowatorską propozycją. Takiej muzyki od dawna nikt nie gra – ocenił Romuald Lipko. – Mówiąc obiektywnie, to jedna z takich płyt, którą wziąłbym na bezludną wyspę – powiedział.


Posłuchaj
25:56 trójkowy wehikuł czasu___v2012002139_tr_0-0_104975227481aa3d[00].mp3 Romuald Lipko, Krzysztof Cugowski i Tomasz Zeliszewski o płycie "Cień Wielkiej Góry" i jej ponownym nagraniu. (PR, 28.01.2012)

mc

Czytaj także

Nie żyje Romuald Lipko. Współzałożyciel Budki Suflera odszedł w wieku 69 lat

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 02:16
Wczoraj zmarł Romuald Lipko, lider Budki Suflera. - O śmierci muzyka zespół poinformował na Facebooku w nocy z czwartku na piątek. Kompozytor, multiinstrumentalista, autor wielu polskich przebojów zmagał się z chorobą nowotworową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Powoli kończy się pewna epoka". Paweł Kukiz o śmierci Romualda Lipko

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 08:57
"Zmarł Romuald Lipko. Do dziś znam na pamięć muzę i teksty z kultowej płyty Budki Suflera »Cień Wielkiej Góry« i pewnie nigdy już nie zapomnę" - napisał muzyk i polityk Paweł Kukiz. Dodał, że powoli kończy się pewna epoka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jolka, Jolka pamiętasz", "Za ostatni grosz", "Malinowy król" - muzyczne wspomnienie Romualda Lipki

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 11:35
W czwartek koło północy walkę z nowotworem przegrał Romuald Lipko. Współtwórca Budki Suflera miał 69 lat. Poniżej przedstawiamy jego twórczą historię i listę największych przebojów skomponowanych przez legendarnego muzyka.
rozwiń zwiń