Historia

Uczcić bohaterów. "Tropem wilczym" - bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 06:00
- Biegnę, żeby podziękować za ich walkę, za ich poświęcenie, mimo beznadziejnej sytuacji i żadnych szans na zwycięstwo - mówił jeden z uczestników warszawskiego VIII biegu pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Topem wilczym - bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych, Warszawa 2020
"Topem wilczym" - bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych, Warszawa 2020Foto: Źr. Polskie Radio

W tym roku bieg odbył się w ponad 370 miastach Polski. Startować można było na trzech dystansach: 10000, 5000 i 1963 metrów. Ostatni dystans ma na celu szczególne upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych – dystans 1963 metry symbolizuje rok, w którym 21 października zamordowano ostatniego ukrywającego się "leśnego" partyzanta – Józefa Franczaka ps. "Lalek".

Żołnierze Wyklęci, działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.

Zostali pozbawieni wszelkich praw. Byli tropieni po lasach, więzieni i mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również na Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP i zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.

src="http://static.prsa.pl/ef77c352-0fba-471b-807a-cba8cffb3334.file"

Święto ustanowiono w 2011 roku. W 2013 roku odbył się pierwszy bieg poświęcony pomięci wyklętych. Pobiegło w nim zaledwie 50 uczestników. Rok później, dzięki zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która do dziś jest organizatorem biegu, wydarzenie zorganizowano w Parku Skaryszewskim. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy. Od 2015 roku bieg ma charakter ogólnopolski.

W 2019 roku w biegu wzięło udział już ok. 75000 uczestników z 365 miast: ok 300 miast-partnerów, 6 miast zagranicznych (Melbourne, Nowy Jork, Chicago, Sydney, Wiedeń, Wilno), 50 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 7 misji wojskowych za granicą, gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierze, ale również żołnierze z USA, Węgier, Danii i Ukrainy.

az

Czytaj także

Żołnierze Wyklęci. Walczyli o wolność do końca

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 06:00
- Wyrok ten, przeto powinien stanowić przestrogę dla każdego, kto ośmieliłby się podnieść rękę na władzę ludową w Polsce i zdobycze mas pracujących – napisał płk Aleksander Warecki, sędzia Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie w uzasadnieniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Byli kontynuacją ruchu oporu z II wojny światowej". Prof. Andrzej Paczkowski o Żołnierzach Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 05:45
- Żołnierze wyklęci wywodzili się w dużej mierze ze struktur Armii Krajowej. Liczyli, że wybuchnie trzecia wojna światowa. I oni stawiali sobie takie zadanie, żeby przetrwać do momentu, kiedy ta wojna się rozpocznie - mówił prof. Andrzej Paczkowski w rozmowie z Portalem Polskiego Radia w 2014 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Krzysztof Szwagrzyk: chodziło o fizyczną likwidację przeciwników politycznych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 05:48
- Procesy pokazowe miały dla władz komunistycznych jasno określony cel. Miały przekonać, że ci, którzy stają przed sądem, są wrogami ludu, są bandytami, są kryminalistami - mówił prof. Krzysztof Szwagrzyk w rozmowie z Portalem Polskiego Radia w 2014 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Szwagrzyk: środowiska lewicowe przypuściły atak na Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 20:36
– Ze strony środowisk lewicowych nastąpił frontalny atak na Żołnierzy Wyklętych. Kilka lat temu to zjawisko było mniejsze. Dzisiaj jest to celowe i zorganizowane działanie – mówił w Trójce prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żołnierze Wyklęci. Skazani na zapomnienie

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 05:58
Bestialsko torturowanych, skazanych na śmierć w pokazowych procesach, zamordowanych strzałem w tył głowy, oprawcy chowali pod osłoną nocy, w bezimiennych mogiłach. Pamięć o Żołnierzach Wyklętych okazała się silniejsza. Po upadku PRL do zbiorowej świadomości dostały się informacje o miejscach spoczynku ofiar zbrodniczego systemu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Poczytnik". Obraz Żołnierzy Wyklętych w polskiej literaturze

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 22:29
- Jest kilka bardzo wartościowych pozycji, ale nie są one znane w takim stopniu jak być powinny. Jest na przykład książka Janusza Krasińskiego "Na stracenie". Myślę też o "Urodzonym z wiatru" Marka Harnego - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Masłoń, odnosząc się do pytania o obecność Żołnierzy Wyklętych w polskiej literaturze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Naród polski nie pogodził się z niewolą". Prof. Kucharczyk o Żołnierzach Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 16:10
- Trzeba pamiętać, że po 1945 r. nie było wyzwolenia. Żołnierze Wyklęci walczyli w powstaniu przeciwko narzuconej władzy sowieckiej. Naród polski nie pogodził się z niewolą - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk (PAN). W rozmowie wziął również udział Krzysztof Bukowski, syn por. Edmunda Bukowskiego ps. "Edmund", który opowiedział o historii walki swoich rodziców.
rozwiń zwiń