Historia

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych - bohaterowie nie tylko Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2023 06:00
Sprawiedliwi upamiętnieni podczas Europejskiego Dnia Pamięci to nie tylko osoby ratujące Żydów w latach Holokaustu, ale również ludzie, którzy sprzeciwiali się zbrodniom przeciwko ludzkości w XX i XXI wieku.
Ogród Sprawiedliwych w Warszawie
Ogród Sprawiedliwych w WarszawieFoto: Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0 PL/Adrian Grycuk

6 marca obchodzimy już po raz 11. Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych. Jest obchodzone w dniu, w którym zmarł Mosze Bejski – współtwórca pojęcia "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" oraz założyciel Ogrodu Sprawiedliwych w Jerozolimie.


Posłuchaj
20:19 Sprawiedliwi 06-03-2013.mp3 O Europejskim Dniu Pamięci o Sprawiedliwych w audycji Doroty Truszczak z cyklu "Naukowy zawrót głowy" mówili dr Anna Ziarkowska z Domu Spotkań z Historią, ojciec Wacław Oszajca i Alicja Bartuś z Fundacji na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. (PR, 7.03.2013)

 

Pamięci Polaków Ratujących Żydów - zobacz serwis historyczny

Święto zostało wprowadzone 10 maja 2012 wniosek Parlamentu Europejskiego. Upamiętnia osoby ratujące Żydów w czasie Holokaustu oraz te, które wyraziły sprzeciw wobec dwóch totalitaryzmów XX wieku – nazizmowi i komunizmowi. Dzień pamięci honoruje także ofiary ludobójstw oraz innych zbrodni przeciwko ludzkości, popełnionych w XX oraz XXI wieku.

Czytaj także:

Twórcą pojęcia "europejskich sprawiedliwych" jest Gabriele Nissim, prezes włoskiej Fundacji Komitet Światowego Lasu Sprawiedliwych. Był inicjatorem zakładania Ogrodów Sprawiedliwych w miejscach, w których sprzeciwiano się zbrodniom przeciwko ludności. Takie ogrody istnieją obecnie m.in. we Włoszech, Armenii i Rwandzie.

Ambasadorowie 1200.jpg
Sprawiedliwi ambasadorzy. Polscy dyplomaci, którzy pomagali Żydom

Sprawiedliwi w Warszawie

Od 2014 roku Ogród Sprawiedliwych znajduje się także na warszawskim Muranowie. Co roku w Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych z inicjatywy Komitetu Ogrodu Sprawiedliwych zostają upamiętnione trzy osoby, na których cześć są sadzone symboliczne drzewka w ogrodzie.

Do tej w pory w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych zostało uhonorowanych 21 osób, wśród nich m.in. Witold Pilecki, Jan Karski, Marek Edelman, Rafał Lemkin, Tadeusz Mazowiecki, Magdalena Grodzka-Gużkowska, Władysław Bartoszewski, ksiądz Jan Zieja, i Ewelina Lipko-Lipczyńska.

– Termin tej idei wywodzi się z tradycji judeochrześcijańskiej – mówił w 2013 roku jezuita, ojciec Wacław Oszajca w audycji Doroty Truszczak z cyklu "Naukowy zawrót głowy". – Człowiek sprawiedliwy w Biblii nie tylko przestrzega prawa, ale kocha ludzi, Boga i świat, ma bardzo pozytywne i opiekuńcze nastawienie oraz potrafi oddać życie za człowieka.

sa

Czytaj także

Maksymilian Maria Kolbe: "Chcę dodać innym odwagi do życia"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2023 05:40
- Chcę dodać innym odwagi do życia - powiedział zaskoczonemu hitlerowcowi w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Zakonnik pokazał wielkość człowieka tym, którzy zatracili poczucie człowieczeństwa. Dobrowolnie oddał swoje życie, aby uratować inne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Irena Sendler: czyniłam ludzką powinność

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2023 05:52
– Tego, że trzeba pomagać potrzebującym, nauczyłam się w domu rodzinnym. Dlatego nie jestem żadną bohaterką – mówiła Irena Sendler, Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, w Polskim Radiu w 2005 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chiune Sugihara – Japończyk Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 07:00
Japoński dyplomata, konsul w Kownie na Litwie, ale przede wszystkim Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Jedyny Japończyk uhonorowany tym tytułem i bohater dzisiejszego Google Doodle.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Walaszczyk. Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. "Spełniłem swoje ludzkie zadanie"

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2022 05:50
– Mogę powiedzieć, że jestem zadowolony z mojego życia. Spełniłem swoje ludzkie zadanie –opowiadał w maju 2019 roku w reportażu Polskiego Radia. W trakcie wojny uratował życie 53 Żydów, za co został uhonorowany tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. 
rozwiń zwiń