Historia

Anna Walentynowicz. Aresztowanie za "działalność związkową"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 06:00
9 marca 1983 roku podczas procesu w Grudziądzu sąd skazał Annę Walentynowicz na rok i trzy miesiące więzienia w zawieszeniu na 3 lata za m.in. "kontynuowanie działalności związkowej i organizowanie akcji protestacyjnej" w grudniu 1981 roku.
Anna Walentynowicz podczas strajku w sierpniu 1980 roku
Anna Walentynowicz podczas strajku w sierpniu 1980 rokuFoto: FOTONOVA

Anna Walentynowicz jest symbolem Solidarności. To w jej obronie, z żądaniem przywrócenia do pracy, zastrajkowała Stocznia w 1980 roku.

Po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku została internowana, najpierw w Fordonie, a następnie w Gołdapi. Po wypuszczeniu na wolność współorganizowała głodówki, uczestniczyła w licznych spotkaniach w kościołach, pisała osobiste protesty i oświadczenia skierowane do władzy.


Posłuchaj
02:05 Nie ugiełam się_Anna Walentynowicz, RWE, 09.1980.mp3 - Musieliśmy pokazać ludziom, co działo się wokół nas, a o czym nie wolno było mówić - mówiła Anna Walentynowicz. (RWE, wrzesień 2018)

 

niepodległa.jpg
Anna Walentynowicz. Serwis specjalny

W sierpniu 1982 roku współorganizowała głodówkę w kościele św. Barbary w Częstochowie w intencji przyjazdu papieża Jana Pawła II, kontynuowaną w jej gdańskim mieszkaniu. Po kilku dniach protest rozbiła Służba Bezpieczeństwa.

Na kilka miesięcy w obozie w Strzebielinku internowano Janusza, syna Walentynowicz. W tym czasie ówczesny wicepremier Mieczysław F. Rakowski nazwał ją "nieodpowiedzialną awanturnicą".

1 grudnia 1982 roku została zwolniona ze stoczni "z powodu nieobecności w pracy spowodowanej tymczasowym aresztem".

Była jedną z najciężej doświadczonych przez represje komunistycznej bezpieki działaczką opozycyjną, m.in. w 1981 roku Służba Bezpieczeństwa próbowała ją otruć.

- Po wprowadzeniu stanu wojennego została aresztowana na długi czas. To był koszmar. Przetrzymywano ją w bardzo trudnych warunkach, umieszczono ją też na jakiś czas w psychiatryku - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Sławomir Cenckiewicz, autor książki "Anna Solidarność". Posłuchaj i dowiedz się więcej:

W czasie tak zwanego festiwalu Solidarności, we wrześniu 1980 roku powiedziała w Polskim Radiu słowa, które stały się jej życiowym mottem: "Czuwać, aby nie było ludzi skrzywdzonych, aby podać rękę każdemu, który nie umie sobie poradzić. […] Może sama zbyt wiele łez wylałam w życiu, chciałabym, żeby z mojego powodu ktoś choć o jeden raz w życiu więcej się uśmiechnął".


Posłuchaj
32:11 12588 [2] Wywiad z Anna Walentynowicz.mp3 - Stoczniowcy uznali za swój obowiązek wzięcie mnie w obronę - mówiła Anna Walentynowicz w rozmowie z Andrzejem Iłowskim. (PR, 9.09.1980)

 

W maju 2006 roku została odznaczona przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. W marcu 2020 roku Anna Walentynowicz została uznana przez amerykański tygodnik "Time" za jedną ze 100 kobiet, które zdefiniowały ostatnie stulecie.

Anna Walentynowicz zginęła w katastrofie samolotu prezydenckiego 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku. Pochowana została na gdańskim cmentarzu Srebrzysko.

im/PAP

Czytaj także

Anna Walentynowicz - nieustraszona bohaterka Sierpnia ’80

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 05:58
Jej nazwisko weszło na trwałe do historii polskiego ruchu robotniczego. Swoją bezkompromisową, prostolinijną postawą, uczciwością i stale wyrażanym dążeniem do prawdy zaskarbiła sobie szacunek i wielką popularność wśród robotników, ściągając jednocześnie na siebie prześladowanie i nienawiść władz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

„Anna Walentynowicz była iskrą, od której wszystko się zaczęło”

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 21:00
Sierpień 1980 roku często nazywany jest strajkiem Stoczni Gdańskiej. Był to także moment konfrontacji symboli. Jednym z nich była Anna Walentynowicz. Gościem audycji Pamiętaj to Solidarność był historyk prof. Sławomir Cenckiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zobacz niepublikowane nagranie z 80. urodzin Anny Walentynowicz

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 05:45
Dziennikarze portalu PolskieRadio24.pl dotarli w 2019 roku do archiwalnego nagrania z uroczystości 80. urodzin Anny Walentynowicz zorganizowanych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Unikalny materiał nie był nigdy publikowany, a ostatnie 10 lat przeleżał w Archiwum Kancelarii Prezydenta. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Walentynowicz jedną ze 100 kobiet tygodnika "Time", które zdefiniowały ostatnie stulecie

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2020 01:20
Działaczka wolnych związków zawodowych i legenda "Solidarności" Anna Walentynowicz została uznana przez amerykański tygodnik "Time" za jedną ze 100 kobiet, które zdefiniowały ostatnie stulecie. Walentynowicz, która zginęła w katastrofie smoleńskiej, wskazano jako najważniejszą kobietę 1980 roku. Zobacz serwis specjalny.
rozwiń zwiń