Historia

Paul Landowski, autor pomnika Chrystusa w Rio

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 05:40
59 lat temu, 31 marca 1961 roku zmarł Paul Landowski, francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia, syn powstańca styczniowego, autor pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro.
Audio
  • Chrystus z Rio de Janeiro. Z jakiej potrzeby zrodziła się tradycja stawiania wielkich, monumentalnych pomników? Archiwalna audycja Hanny Marii Gizy. (PR, 2.10.2010)
Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro w Brazylii. foto: PAPEPAMARCELO SAYAO
Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro w Brazylii. foto: PAP/EPA/MARCELO SAYAO

12 października 1931 roku w Rio de Janeiro, na górze Corovado odsłonięto pomnik Jezusa Chrystusa. Zbiórka pieniędzy na budowę pomnika, który miał upamiętnić setną rocznicę niepodległości Brazylii, rozpoczęła się w 1921 roku.

Na początku brano pod uwagę kilka projektów, na przykład gigantyczny krzyż czy postać z kulą ziemską w dłoni. Ostatecznie wybrano pomysł Hectora da Silvy – olbrzymią statuę Chrystusa z rozpostartymi ramionami. Pomnik zaprojektował Paul Landowski, francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia.

Rzeźba ta, tak samo jak amerykańska Statua Wolności, została zbudowana we Francji i w częściach przetransportowana statkiem do Rio de Janeiro. Gigantyczny posąg jest wizytówką nie tylko Rio i Brazylii, ale niemal całej Ameryki Południowej.

Statua mierzy 30 metrów wysokości i jest umieszczona na 8-metrowym cokole. Pomnik waży ponad 600 ton. Stoi na szczycie 700-metrowej góry, dlatego widać go z każdego miejsca w Rio de Janeiro.

Do czasu odsłonięcia posągu Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie w listopadzie 2010 roku, pomnik w Brazylii był największy na świecie. Polski posąg ma 33 metry wysokości, a z pozłacaną koroną 36 metrów. Największym pomnikiem Chrystusa na świecie jest obecnie 37-metrowa figura Chrystusa na Pacyfiku, odsłonięta w czerwcu 2011 roku w Limie, stolicy Peru.

Wznoszenie tak wielkich posągów ma w kulturze długą tradycję. Wystarczy przypomnieć antyczne monumenty, takie jak Kolos z Rodos, posąg Zeusa w Olimpii czy posąg Ateny w stolicy Grecji.

im/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ernest Malinowski - zbudował najwyższą kolej świata

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 05:57
- Projekt inżyniera Ernesta Malinowskiego przewiduje przeprowadzenie linii kolejowej na wysokości prawie 5000 m n.p.m., a to jest niemożliwe. Również zaprojektowane przez niego mosty i żelazne wiadukty są jeszcze mało znane w technice, obliczenia wątpliwe, a realizacja ryzykowna - tak oceniali projekt Polaka XIX-wieczni eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludwika Nitschowa - podarowała stolicy Syrenkę

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 05:55
- Chciałam dać Warszawie symbol siły, symbol obronności, symbol tych czasów, które się zbliżały - wspominała rzeźbiarka o swoim najważniejszym dziele.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Jarnuszkiewicz - dał Warszawie Małego Powstańca

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 06:00
101 lat temu urodził się Jerzy Jarnuszkiewicz, artysta - rzeźbiarz, autor m.in. pomnika Małego Powstańca w Warszawie. - Żadne moje dzieło nie przyniosło mi tyle radości. Wielokrotnie idąc warszawskimi ulicami mijałem parterowe okna, gdzieś w głębi szafka, na której stało zdjęcie jakiś powstańców i obok wazonik z kwiatkiem - wspominał w rozmowie z Polskim Radiem inspirację dla stworzenia rzeźby.
rozwiń zwiń