Historia

16 lat od pogrzebu Jana Pawła II. Miliony wiernych z całego świata żegnały papieża Polaka

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 06:00
- Miłość do Chrystusa była siłą przeważającą u naszego umiłowanego Ojca Świętego. Ten, kto widział go modlącego się, kto słyszał, jak przemawiał, wie o tym - mówił w czasie mszy pogrzebowej kardynał Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI.
Uroczystości pogrzebowe papieża Jana Pawła II w Watykanie, 8 kwietnia 2005 roku
Uroczystości pogrzebowe papieża Jana Pawła II w Watykanie, 8 kwietnia 2005 rokuFoto: Jan KUCHARZYK/East News

Posłuchaj
131:12 uroczystości pogrzebowe jana pawła ii___2117_05_i_tr_0-0_99105928f3891e2[00].mp3 Transmisja z uroczystości pogrzebowych Jana Pawła II - część I. (PR, 8.04.2005)
96:59 uroczystości pogrzebowe jana pawła ii___2118_05_i_tr_0-0_99071198f3825d9[00].mp3 Transmisja z uroczystości pogrzebowych Jana Pawła II - część II. (PR, 8.04.2005)

  

16 lat temu w Watykanie odbył się pogrzeb papieża Jana Pawła II. Wierni z całego świata zgromadzili się na nabożeństwach, aby pożegnać wielkiego przywódcę Kościoła katolickiego. Na uroczystości pogrzebowe w Rzymie przybyło kilka milionów ludzi. Pogrzeb papieża został uznany przez media za największy w historii. Dwa miliardy osób oglądało jego transmisję w telewizji.

40.rocznica wyboru papieża Polaka - zobacz serwis historyczny

Na placu świętego Piotra w Rzymie zgromadziło się 300 tysięcy wiernych, w tym 200 monarchów, prezydentów i premierów oraz przedstawicieli innych religii, w tym duchowni islamscy i żydowscy.

Mszy świętej koncelebrowanej przez kolegium kardynalskie i patriarchów katolickich Kościołów wschodnich, przewodniczył kardynał Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI. Mówił, że miłość Chrystusa była główną siłą Jana Pawła II, a słowa Jezusa "Pójdź za mną" mogą być kluczem do przesłania jego życia. Kardynał Joseph Ratzinger w homilii wyraził pewność, że Jan Paweł II jest już w niebie.

- "Pójdź za mną" - te zwięzłe słowa Chrystusa mogą być uznane za klucz do zrozumienia orędzia, wypływającego z życia naszego zmarłego i umiłowanego Papieża Jana Pawła II, którego zwłoki składamy dzisiaj do ziemi jako nasienie nieśmiertelności - z sercem pełnym smutku, ale także radosnej nadziei i głębokiej wdzięczności - mówił kard. Joseph Ratzinger.

Wierni zgromadzeni przed bazyliką świętego Piotra wznosili okrzyki oraz transparenty z napisem "Santo subito". W trakcie mszy karty Pisma Świętego położonego na trumnie przewracały się pod wpływem wiatru, a na zakończenie ceremonii księga się zamknęła. Wielu wiernych interpretowało to, jako tchnienie Ducha Świętego, świadczące o świętości Jana Pawła II. Ciało zmarłego papieża spoczęło w podziemiach bazyliki świętego Piotra.

Papież Benedykt XVI zgodził się na wyjątkowo szybkie otwarcie procesu beatyfikacyjnego swego poprzednika, zaledwie po miesiącu i 11 dniach od śmierci. Benedykt XVI ogłosił Jana Pawła II błogosławionym w 2011 roku. Trzy lata później, 27 kwietnia 2014 roku, papież Franciszek, na wspólnej uroczystości, kanonizował papieża Jana Pawła II i Jana XXIII.

sa/im

Czytaj także

16 lat temu odszedł Jan Paweł II. Świat się na chwilę zatrzymał

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 05:20
Papież Polak zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37. - Nasz ukochany Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do Domu Ojca - poinformował arcybiskup Leonardo Sandri wiernych obecnych na placu św. Piotra. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Bujak - fotograf Jana Pawła II: nasze życie musi się opierać na nauce Ojca Świętego

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 16:38
- Nauka Jana Pawła II powinna nas nastawić na dobrą drogę. Nasze życie musi być przemyślane i związane z Pismem Świętym - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Bujak, fotograf papieża.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Jędraszewski: Jan Paweł II przypominał, że pamięć tworzy tożsamość

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 22:45
Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski zachęca do spotkania Polaków na Placu świętego Piotra w Rzymie z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły - świętego Jana Pawła II. W niedzielę w kościołach Archidiecezji Krakowskiej zostanie odczytane zaproszenie arcybiskupa do udziału w Narodowej Pielgrzymce do Rzymu.
rozwiń zwiń