Historia

"Wielki kontestator". Wybitni artyści o Leopoldzie Tyrmandzie

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2023 05:52
Legendarny pisarz, publicysta, lider polskiego ruchu jazzowego, ikona Warszawy lat 50., kontestator PRL-owskiej rzeczywistości. Autor "Dziennika 1954" i "Złego". W archiwach Polskiego Radia oraz Radia Wolna Europa znajduje się wiele nagrań związanych z Leopoldem Tyrmandem. Zachowały się również te z jego udziałem.
Materiały promujące serwis tyrmand.polskieradio24.pl
Materiały promujące serwis tyrmand.polskieradio24.plFoto: PR/Grzegorz Lipiński

- Odkąd tego człowieka zobaczyłem i usłyszałem, wyznaczyłem go sobie na swojego prywatnego guru mówił w Polskim Radiu w 2014 roku Wojciech Karolak, muzyk jazzowy, pianista i saksofonista.

Zobacz serwis specjalny poświęcony Leopoldowi Tyrmandowi (kliknij w obrazek):

src="//static.prsa.pl/ec86df19-e80d-46ad-a26e-25ed005e2853.file "

Dla wielu pozostał moralnym drogowskazem, nonkonformistą, jednym z nielicznych, którzy mieli odwagę odmówić kolaboracji z reżimem. Zapisem tej szczególnej postawy sprzeciwu jest obrosły legendą "Dziennik 1954", ważny dokument epoki stalinizmu w Polsce. W innej swojej książce, "Życiu towarzyskim i uczuciowym", Tyrmand obnażał małość postaw środowiska polskiej inteligencji twórczej, jej służalczości wobec komunistów (książki nie udało mu się w Polsce wydać, co stało się ostatecznym powodem emigracji pisarza).

- On chyba już się urodził jako dżentelmen w kołnierzyku i w garniturze. Ale drażniło mnie to, że odgrywał od rana do wieczora swoistą kreację - wspominała Tyrmanda Agnieszka Osiecka, poetka i tekściarka.

- Była aura, że jest człowiekiem niepoważnym. A on był przesadnie poważny, choć miał poczucie humoru. I nie był bikiniarzem - mówiła Barbara Hoff, druga żona Tyrmanda.

Jest jeszcze druga – barwna, trochę zmitologizowana – wizja Tyrmanda kontestatora: "kolorowego ptaka PRL", prekursora mód, próbującego swoim strojem i zachowaniem przeciwstawić się szarzyźnie epoki. Sam chętnie mawiał o sobie: "jestem bokser, pijak i dziwkarz…". Z pewnością, po sukcesie "Złego”" stał się postacią znaną. "Cieszył się popularnością telewizyjną w czasach, kiedy jeszcze nie było telewizji”" mówił o Tyrmandzie jeden z rozmówców Mariusza Urbanka.

- Wykazywał się niezależnością myśli duchową. Był przywiązany do samochodu, symbolu swobody. I umiał się bić - mówił Jerzy Kisielewski, syn Stefana, z którym Tyrmand się przyjaźnił. 

Więcej na stronie tyrmand.polskieradio.pl 

Redakcja

Czytaj także

101. rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda. "Zły" i inne historie

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 06:10
Legendarny pisarz, krytyk muzyczny, lider polskiego ruchu jazzowego, ikona Warszawy lat 50., a jednocześnie: kontestator PRL-owskiej rzeczywistości. Przypadająca 15 maja rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda to doskonała okazja, by przypomnieć życie i dorobek tego wybitnego twórcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leopold Tyrmand: "Stodoła" warszawska pulsowała po prostu jazzem

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 05:45
– Jazz Jamboree po dziś dzień ratuje honor Warszawy i całego środowiska jazzowego w Polsce – mówił Leopold Tyrmand w rozmowie udzielonej Polskiemu Radiu w 1963 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłośnik jazzu. 103. rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2023 05:55
- Proszę o zachowanie pełnej godności i honoru na ulicach miasta Warszawy. Uważam Jazz Jamboree'59 za otwarte! - mówił Leopold Tyrmand, konferansjer i współorganizator jazzowego festiwalu oraz twórca jego nazwy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leopold Tyrmand - niespotykana osobowość, pisarz dziennikarz, propagator jazzu

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 21:35
W sobotę 16 maja przypada setna rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda, barwnej postaci powojennej Warszawy. Nawiązując do ogłoszonego przez Sejm RP Roku Leopolda Tyrmanda – z okazji rocznicy urodzin i 35. rocznicy śmierci pisarza – portal PolskieRadio.pl przygotował serwis specjalny poświęcony temu znakomitemu twórcy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kawiarnia "Czytelnika". Tu "stolik" nabierał nowych znaczeń

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 05:35
64 lata temu powstało jedno z najbardziej kultowych miejsc na mapie Warszawy - Kawiarnia "Czytelnik". Stała się ona ośrodkiem kultury i kontrkultury zarazem - miejscem gdzie spotykali się wielcy polskiej literatury, intelektualiści, aktorzy, filmowcy, słowem wszyscy, którzy potrzebowali "oddechu myśli" bez państwowego nadzoru i cenzury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wtoczył się walec socrealizmu". Leopold Tyrmand i powojenna Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022 05:45
"Groza socrealizmu zmaterializowała się w samym środku miasta jak kwitnąca narośl na nosie pijaka", pisał Leopold Tyrmand w "Dzienniku 1954" o powstającym właśnie Pałacu Kultury i Nauki. Zapiski tego znakomitego pisarza i publicysty mogą stanowić interesujący przewodnik po rozwijającym się wówczas nowym, socjalistycznym z ducha, architektonicznym stylu.
rozwiń zwiń