Historia

Miłośnik jazzu. 104. rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2024 05:58
- Proszę o zachowanie pełnej godności i honoru na ulicach miasta Warszawy. Uważam Jazz Jamboree'59 za otwarte! - mówił Leopold Tyrmand, konferansjer i współorganizator jazzowego festiwalu oraz twórca jego nazwy.
Materiały promujące serwis tyrmand.polskieradio24.pl
Materiały promujące serwis tyrmand.polskieradio24.plFoto: PR/Grzegorz Lipiński

Tyrmand, jak wspominał w Polskim Radiu, zainteresował się jazzem podczas studiów w Paryżu (tej muzyki słuchał jednak już w Warszawie na basenie Legii). Z jazzem stykał się również w czasie wojennego pobytu w Niemczech. Pod koniec lat 40., po powrocie, "rzucił myśl zorganizowania pierwszego w Polsce jazz clubu".

W maju 1947 roku przygotował pierwszy powojenny jazzowy koncert: Jam Session – Hot jazz – Swing – Boogie. Zaproponował wówczas "melodię wywoławczą" – "Swanee River" – która stała się hymnem polskiego ruchu jazzowego.

W czasie stalinowskim jazz traktowany był jako "muzyka imperialistyczna" Do oficjalnego, już poza "katakumbami", obiegu wrócił wraz z odwilżą.

W 1954 roku Tyrmand zorganizował krakowskie Zaduszki Jazzowe, natomiast rok później w warszawskiej świetlicy przy ul. Wspólnej – pierwsze od 1948 roku oficjalne "Jam Session nr 1". 

Zobacz serwis specjalny poświęcony Leopoldowi Tyrmandowi (kliknij w obrazek):

src="//static.prsa.pl/ec86df19-e80d-46ad-a26e-25ed005e2853.file "

Tyrmand.polskieradio.pl to rozpisana na wiele głosów, barwna, multimedialna opowieść o legendarnym pisarzu, publicyście, liderze polskiego ruchu jazzowego, ikonie Warszawy lat 50., kontestatorze PRL-owskiej rzeczywistości.

Atmosferę tamtych lat skomentował na antenie Polskiego Radia w 2016 roku historyk: - Jazz był ważnym elementem ucieczki od fałszu życia codziennego i nieznośnej propagandy - mówił prof. Jerzy Eisler.

Paweł Brodowski, redaktor naczelny "Jazz Forum", dziennikarz Polskiego Radia, nagrał 20 stycznia 1985 roku wywiad z Tyrmandem. Jak się miało okazać, był to jeden z ostatnich wywiadów, jakiego pisarz udzielił.

- Jazz to był wybór i konieczność. To określiło mnie jako pisarza i kulturowo – pod każdym względem - mówił wtedy Leopold Tyrmand.

Posłuchaj całego wywiadu na stronach serwisu specjalnego poświęconego Tyrmandowi i jego miłości do jazzu (kliknij w obrazek):

src=" //static.prsa.pl/dba418cd-e045-43a7-94cf-06d11cb66bfd.file "

Redakcja